Recidivirajući cistitisi (upale mokraćnog mjehura) predstavljaju veliki zdravstveni problem i razlog čestog i dugotrajnog uzimanja antibiotika. Također su i najčešći razlog zbog kojeg se posegne za pomoći biljaka. Vodeći uzročnik je Escherichia coli, u otprilike 90 posto slučajeva, no infekcije uzrokuju i bakterije iz roda Proteus, Streptococcus…
Postoji velik broj biljaka koje imaju sposobnost djelovanja na uzročnike cistitisa. Pacijentice često same posežu za biljkama, najčešće medvjetkom (Arctostaphylos uva-ursi), popularnim uvinim čajem. I tu nisu u krivu – hidrokinoni iz medvjetke uistinu su učinkoviti i djeluju kao pravi prirodni antibiotik.
Medvjetka – temelj prirodne terapije
Budući da je uvin čaj prisutan ne samo u ljekarnama, nego u svakoj trgovini, red je da znamo i malo više o njemu. Medvjetka je biljka, slično kao i planinski čaj, koja je sveprisutna i smatra se neškodljivom. Na žalost, još nisam susreo biljku koja je vrlo učinkovita, a da neopreznim uzimanjem ne može nanijeti štetu.
Medvjetka je temelj prirodne terapije urinarnih infekcija, ali ni ona nije svemoguća ni benigna. Pripada onim biljkama o kojima znamo poprilično – znamo, klinički određeno, terapijsku dozu i ona iznosi 400-800 mg hidrokinona na dan, podijeljeno u nekoliko doza. To je otprilike 12 g čaja (da ne bude zabune oko termina – suhe droge od koje se radi čaj). I da, iako je pitanje je li potrebna kod E. coli ili ne, i dalje preporučujem polovicu čajne žličice sode-bikarbone na dan dok traje terapija medvjetkom, jer je hidrokinonima potreban alkalni urin za djelovanje.
Tu su i mjere opreza – medvjetka se ne smije uzimati kod oštećenja jetre i bubrega, kod trudnica, dojilja i djece. Često se zanemaruje oprez pri trajanju terapije – smije se koristiti maksimalno desetak dana i nakon toga treba napraviti stanku. Iz mog iskustva, ako nije djelovala u 10 dana, mala je šansa da će dulje korištenje nešto promijeniti. Također, medvjetku nije poželjno koristiti za vrijeme uzimanja antibiotika.
Brusnica protiv E. coli
Hidrokinone sadrže i druge biljke, na primjer list brusnice. List, a ne plod! Plod svježe biljke ili standardizirani ekstrakt svježe biljke brusnice, druge česte korištene biljke, dobar je antiseptik kod E. coli. Brusnica (plod) i D-manoza „kidaju“ pile kojima se E. coli drži za stanice urinarnog trakta i pomažu da ih se izmokri. Zato imaju svoju svrhu u liječenju trudnica i djece, ali i kao preventiva te za održavanje stanja nakon uzimanja medvjetke i antibiotika.
Osim njih postoji još pregršt diuretskih biljaka koje pomažu u prevenciji i održanju stanja – list koprive, breza, runjika, zlatnica, preslica…
U pomoć stiže i eterično ulje origana
Ne smijemo zaboraviti ni eterična ulja. Neka od njih učinkovita su kod cistitisa, no najveća poteškoća je kako ih oblikovati za prikladnu primjenu jer mogu oštetiti usta i jednjak. U praksi i na forumima vidim da savjetuju kapanje eteričnog ulja origana u čašu vode ili na malo ulja, što se ne smije raditi. U kapsulama se koristi najčešće eterično ulje origana. Ona se mogu upotrebljavati zajedno s antibioticima i pokazuju sinergijski učinak.
Izvana se preporučuje korištenje eventualno 10 do 20-postotnog eteričnog ulja čajevca, pomiješanog u nekom biljnom ulju i nanesenog na donji dio trbuha.
I ne zaboravimo na probiotike. Infekcije kandidom i E. coli u urogenitalnom području najčešće imaju izvor iz crijeva. Posebno nakon upotrebe antibiotika. Smatram da se pravilnom fitoterapijom može uspješno tretirati 60-70 posto recidivirajućih cistitisa.
>> Potraži Panacea Frane Herenda na Facebooku