Kada smo mislima, djelima i duhom u sadašnjem trenutku, tj. kompletno predani i fokusirani na ono što radimo, nastaje stanje spokoja. Tada otpada briga, anksioznost, stres te ostale tegobe koje proizlaze kao nuspojave našeg prirodno vrludajućeg uma.
Primijetiti ćete da ne možete istovremeno biti skoncentrirani na dovršavanje posla i zabrinuti, kao npr. kod učenja za ispite. Briga nastaje u vremenu dok ne učimo, kada je um bez posla pa kreira razne (najčešće negativne i na strahu bazirane) projekcije. No kada se “zbilja primimo knjige“ te se s velikim interesom udubimo u materiju, sve negativne misli nestaju. A i sami ste sigurno primijetili da nam briga i anksioznost zbilja ne mogu pomoći u rješavanju problema ili postizanju ciljeva. Premda neke osobe imaju već urođenu sposobnost da budu pomni i fokusirani, za većinu je potreban mentalni trening uz pomoć meditativne tehnike pomnosti koja spada u budistički pristup meditaciji.
Kako dovesti um do stanja pomnosti?
1. Za početak će biti potrebno sjesti u ugodan položaj uspravne kralježnice (ako smo pogrbljeni, moguće da će nam se početi spavati). Zatvorite oči i obratite fokus na disanje (kroz nos). Ako um vrluda, vratite fokus na disanje, tj., na sadašnji trenutak. Ako vam je teško, možete u sebi brojati udahe i izdahe (udah, izdah 1, udah, izdah, 2, itd.). (5-15min)
2. Kada ste dovoljno ovladali tehnikom usmjeravanja uma na dah, tj. koncentracijom, mentalno počnite skenirati tijelo od glave do stopala. Promatrajte da li postoji nelagoda, bol, ukočenost, ugoda ili bilo kakva druga senzacija. Ne sudite, samo pomno promatrajte i prihvatite. (5 min)
3. Zatim, počnite promatrati vaše misli koje će dolaziti i nestajati. Ako postoji misao koja se uporno pojavljuje, dopustite si ju osjetiti bez da bježite od neugode koju možda osjećate. Recimo, ljuti ste na vašeg šefa i osjećate kako kipite iznutra na samu pomisao što vam je jutros rekao. Taj bijes promatrajte i pokušajte spoznati gdje u tijelu osjećate reakciju, da li vam se želudac stisnuo ili imate “knedlu u grlu“? I te reakcije promatrajte kao treća osoba te dopustite da prođu kako su i došle. “I to će proći” je rečenica koju si možete potiho tada izgovoriti bilo da se radi o negativnoj emociji ili bolu u tijelu. (10-15 min)
4. Zatim još nekoliko minuta, ostanite u stanju “praznog uma” i nemojte zadržavati fokus na išta. (5-10 min)
Kako principi meditacije i razvijanja pomnosti mogu pomoći u svakodnevnom životu?
– Kad god vratite fokus na dah, vi tada jačate vašu unutarnju ravnotežu i uzemljenost bez obzira na vanjsku situaciju.
– Spoznaja da vam vanjske okolnosti ne uzrokuju stres već vezanost vašeg uma za iste daje vam moć da sami upravljate svojim doživljajem.
– Misli nisu isto što i vaše pravo JA. JA je ono vječno inteligentno biće koje samo promatra vaše bezbrojne i prolazne misli.
– Prolaznost svega. Štogod da proživljavate, prolaznog je karaktera. Kada shvatimo tu prolaznost i prihvatimo ju kao prirodno stanje, nestaje naša vezanost za vanjske okolnosti. Živimo ovdje i sada, dopuštajući da nam se naizmjence pojavljuju ugoda i neugoda.
– Opuštanje u nelagodi. Kada prihvatimo neku bolnu situaciju kakva je, tek se onda može promijeniti. Ako pružamo otpor, potiskujemo ili bježimo od neugodnih impresija, one se tada samo pojačavaju.
Autor: Ivana Jelinčić