Zamislite ovo: sjednete za svoj radni stol spremni za ozbiljan posao. Odjednom na vaš mobitel dolazi Facebook obavijest i vi brzo provjeravate o čemu se radi. I prije nego što to shvatite, odgovor na jednu poruku vas je uvukao na sklisku padinu besciljnog pretraživanja Facebooka, praćen smiješnim videozapisima mačaka na YouTubeu. Nakon pola sata napokon gasite sve društvene mreže i pitate sami sebe: “Što se to dogodilo?” Ako to zvuči kao nešto što i vi često radite, dobrodošli u klub.
Čin samosabotaže je poduzimanja nečega protiv vašeg najboljeg interesa, a češći je nego što mislite. Međutim, ako se borite s neprestanim problemom pritiskanja “gumba za sabotažu” na svoje ciljeve, to bi mogao biti znak da se vaša podsvijest bori s budućnošću koju pokušavate stvoriti.
Što je to samosabotaža?
Uzorak samosabotaže obično ide u sljedećem smjeru:
- Postavili ste ambiciozan cilj koji se nadate postići u sljedećih nekoliko tjedana ili mjeseci.
- U nekom trenutku procesa, doživite mali zastoj zbog kojeg shvatite da put do uspjeha neće biti tako uglađen kao što ste u početku očekivali.
- Osjećate kako vam polako nestaje snage volje i samodiscipline dok se prepuštate starim, poražavajućim navikama.
- Vaš unutarnji dijalog se kreće od nade – “Zapravo sam uzbuđen zbog ovog” – do beznađa – “Zašto mi se to stalno događa?”
- Obećavate sebi da ćete se sljedeći put više potruditi.
Kao što vidite, promjena ovakvog obrasca ponašanja nije laka. Izaziva osjećaje otpora i tjeskobe, jer se suprotstavlja starim i poznatim navikama mišljenja i ponašanja. Međutim, promjena tih obrazaca presudna je za bilo kakav značajan napredak prema vašim ciljevima. Naime, samosabotaža može zaustaviti vašu karijeru, pokvariti vaše veze i onemogućiti vam da napredujete u bilo kojem pogledu. Također, dovodi do prokrastinacije, ovisnosti o alkoholu i drugim supstancama, perfekcionizma i prejedanja zbog stresa.
Efekt elastične gumice
Može se činiti da postoji mnogo naizgled nepovezanih razloga zašto dolazi do samosabotaže. Međutim, kad malo bolje pogledate, pojavit će se prepoznatljiv obrazac. Marisa ovaj uzorak naziva “Efekt elastične gumice”. Zamislite da trenutno na zglobu imate elastičnu gumicu. Ako je malo povučete, ostat će ispružena, ali samo ako neprestano naprežete energiju da je zadržite na mjestu. Kad je prestanete držati, odmah će puknuti.
Kad god pokušavate promijeniti neki aspekt svog ponašanja, doživjet ćete vrlo sličan fenomen. Baš kao i s gumenom trakom, neprestano ćete trebati ulagati svjestan napor u primjenu novih ponašanja ili izbacivanje starih.
Zašto se to događa?
Vaša snaga volje ograničen je resurs. Kako slabi, polako se prestajete boriti sa svojim starim ponašanjem, a ono se vraća na svoje mjesto.
Na primjer:
- Pokušavali ste skinuti nekoliko kilograma, ali dva ili tri tjedna na putu mršavljenja doživljavate neobično snažnu žudnju za hranom koja dovodi do epizode prejedanja.
- Pokušavate smanjiti konzumaciju alkohola. Nekoliko tjedana nakon apstinencije, prijatelj vas traži da popijete samo jedno piće s njim, što dovodi do gubitka kontrole.
- Upravo ste unaprijeđeni na svom poslu i iz nekog neobičnog razloga više vam se ne da raditi na projektima koji su vam dodijeljeni. Ova promjena u vašem stavu dovodi do toga da budete degradirani na stari položaj.
Vidite li kako se samosabotaža može neprimjetno provući kroz stražnja vrata i potpuno potkopati vaše napore? Jedini način na koji možete pomaknuti efekt elastične gumice bočno je primjenjivanje pritiska dovoljno dugo da se omogući trajno istezanje, bez pucanja.
Malim promjenama do rezultata
Da biste to učinili, trebali biste uvoditi male, postupne promjene tijekom duljih vremenskih razdoblja, umjesto da imate mentalitet sve ili ništa. No koliko god ova tehnika bila učinkovita, još uvijek se ne bavi osnovnim uzrokom vašeg ponašanja – ograničavajućim uvjerenjima i nezaliječenim emocionalnim ranama koje se kriju u vašoj podsvijesti.
Također, postoji izravna veza između onoga u što vjerujete i onoga za što ste sposobni. Ako se i dalje povučete u svoju “zonu udobnosti”, bez obzira na to što radili, to bi mogao biti vaš podsvjesni način nadoknađivanja osjećaja da “nije dovoljno”.
Srećom, postoji način da se izvučete iz ovog začaranog kruga poništavanjem svojih obrazaca samosabotiranja. Jednom kad točno uočite gdje podrivate svoje napore, možete početi mijenjati stara uvjerenja i ponašanja koja vam više ne služe.
Tri koraka za zaustavljanje samosabotaže jednom zauvijek
Prvi korak: prepoznajte obrasce svojih samosabotirajućih misli i ponašanja
Sljedećih sedam dana počnite pažljivo pregledavati sve što radite, od trenutka kada se probudite do trenutka kada odete na spavanje. Dok to radite, zapitajte se: “Približava li me ova akcija ili udaljava od mojih ciljeva?”
Ovaj će postupak zahtijevati od vas da promatrate svoje iskustvo iz trenutka u trenutak sa svjesnom i neosuđujućom sviješću. Uvid koji steknete tom pažljivom praksom omogućit će vam da steknete dublje razumijevanje zašto, kada i gdje sabotirate sami sebe.
Drugi korak: Otkrijte okidače samosabotaže
Jednom kada znate koja su to točno ponašanja kojih se želite riješiti, vrijeme je da pronađete svoje okidače. Koje su točne situacije, misli ili osjećaji koji vas pokreću da želite djelovati na način koji je protiv vašeg najboljeg interesa?
Na primjer:
- Osjećaj stresa i preplavljenosti svojim poslom
- Dosada i nepostojanje jasnog smjera
- Strah od uspjeha kad želite postići svoje ciljeve
- Strah od osude ako ne uspijete
Obavezno pratite okidače u dnevniku i počnite stvarati zamjensku strategiju za svaki okidač u sljedećem formatu.
Evo tri primjera pravila koja možete isprobati već danas:
- “Ako danas nisam motiviran, pokušat ću raditi na svom projektu samo 5 minuta.”
- “Kad želim gledati Netflix umjesto da radim, otići ću u šetnju od 10 minuta kako bih razbistrio misli.”
- “Kada osjetim da mi je svega dosta, dopustit ću si da sjedim s tim osjećajima pet minuta, a zatim ću ih pustiti.“
S malim, postupnim koracima poput ovih, moći ćete provoditi zdravije, održive navike, bez izazivanja previše otpora vaše podsvijesti.
Treći korak: Dođite do temeljnog uzroka
Sada je vrijeme da zaronite duboko u svoju podsvijest kako bi vaša promjena bila trajna. Kao što se sjećate, vaša podsvijest drži ključ dugoročne, uspješne promjene u vašem ponašanju. To se događa zato što ćete u dubinama svoje podsvijesti pronaći duboko pospremljene traume iz djetinjstva ili prošlih događaja koji su ostavili osjećaj negativnosti.
Ako želite dugoročnu, održivu promjenu u mislima i obrascima navika kako biste mogli postići svoje ciljeve, poradite na reprogramiranju podsvijesti. Kad znate da ste dovoljni, sposobni ste živjeti sretan, motiviran i samopouzdan život. Ne samo ponekad, već cijelo vrijeme.
Pročitaj i ovo:
- VIDEO: Marisa Peer otkriva – ove su dvije potrebe ključne za sretan život
- Ključ za dug i sretan život: Kako njegovati suosjećanje?
- Pozitiva je tvoja furka? Provjeri zašto to nije univerzalna formula za sretan život
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili na digitalnu verziju na platformi Magzter i uživaj u sadržajima koji ispiriraju i mijenjaju perspektivu. Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!