Njegov srdačni osmijeh dočekat će vas na vratima stomatološke ordinacije Poliklinike Bagatin, a nama je spremno odgovorio na sva znatiželjna pitanja o njezi, dobrim navikama, ispravljanju sitnih nepravilnosti, ali i o ozbiljnijim stomatološkim zahvatima. Predstavljamo vam Marina Radića, dr. med. dent. koji se, u više od 15 godina praktičnog iskustva, ‘izbrusio’ u svim granama stomatologije i prava je osoba za odgovoriti na sva pitanja koja biste mogli imati o oralnoj njezi i zdravlju.
Doktore Radić, recite nam za početak kada ste se zaljubili u stomatologiju? Jeste li oduvijek znali da se time želite baviti ili vam je to došlo spontano?
– Zaljubio sam se u stomatologiju potpuno spontano – još početkom srednjom škole, kada sam krenuo kod prvih privatnih stomatologa. Za razliku od većine ostale djece, svidjelo mi se kako je izgledala ordinacija, nije me ništa boljelo i cijelo iskustvo je bilo pozitivno.
Po čemu se današnja dentalna medicina razlikuje od one prije 15-20 godina? Koji su trendovi donijeli neslućene pomake u liječenju zuba?
– Jedna od glavnih prednosti današnje stomatologije je činjenica da su zahvati bezbolni zahvaljujući anestezijama te samim time ugodniji za pacijenta. Osim iz primarnog funkcionalnog razloga za koje zubi služe, a to je prvenstveno žvakanje i fonacija, dentalna medicina u posljednjih je 15-ak godina stavila naglasak i na estetiku. Svima nam je dobro poznat naziv „holivudski osmijeh“ koji podrazumijeva ravne, biserno bijele i proporcionalne zube koji savršeno odgovaraju simetriji lica i pružaju prekrasan zavodnički osmijeh po kojem su poznate mnoge filmske holivudske zvijezde. Razvojem stomatologije napredovala je i implantologija, odnosno mogućnost za potpunu rehabilitaciju stomatognatog sustava kod bezubih pacijenata. Proteze su zamijenili radovi koji su fiksni u ustima, a ljuskice, krunice i mostovi izrađeni su od kvalitetnijih materijala koji izgledaju kao potpuno prirodni zub.
Kao što ste spomenuli, danas na raspolaganju imamo sjajna protetska rješenja. U kojim slučajevima se koristi koje rješenje?
– Ako smo izgubili ili pak oštetili jedan ili više prirodnih zubi, taj nedostatak možemo nadomjestiti izradom ljuskica, krunica, mostova ili ugradnjom implantata. Primjerice, keramičke ljuskice su često rješenje u suvremenoj estetskoj stomatologiji za postizanje lijepog osmijeha i korekciju estetskih nedostataka. To su protetski nadomjesci napravljeni iz keramike tanki kao listić koji se cementiraju na prednju površinu zuba, a mogu se koristiti za ispravljanje oblika, veličine ili položaja zuba.
Što je s keramičkim krunicama?
– Keramičke krunice ili navlake, najčešće su protetsko rješenje u slučaju funkcionalnog ili estetskog oštećenja zuba. Imamo metal-keramičke krunice i bezmetalne krunice koje mogu biti potpuno keramičke ili cirkon-keramičke, a materijal od kojih se radi može izgledati potpuno prirodno i lijepo se uklopiti s ostalim zubima u čeljusti.
Krunice se izrađuju od keramike koja odlično imitira boju zuba, a sama krunica štiti zub od daljnjeg oštećenja i sprječava njegovo daljnje propadanje. Keramičkim se krunicama, također, može korigirati izgled i boja zuba, s ciljem postizanja lijepog i prirodnog osmijeha te vraćanja samopouzdanja. Mostovi su više spojenih krunica u jednu cjelinu.
Implantoprotetika je također znatno napredovala posljednjih godina…
– Zubni implantati su umjetni nadomjesci koji se ugrađuju u čeljust kako bi zamijenili korijene zubi koji nedostaju. Implantat u obliku vijka ugrađuje se u čeljust na mjestu gdje nedostaje zub. Kad zubni implantati srastu s kosti, oni funkcioniraju jednako kao prirodni zubi te potpunosti zamjenjuju zube koji nedostaju, vraćaju osjećaj samopouzdanja i podižu kvalitetu cjelokupnog života.
Što se tiče bezubih pacijenata, ‘zubalo u čaši’ već odavno nije standard u liječenju. Koje se sada rješenje nudi, po čemu je ono bolje od zubne proteze?
– Implantati su izvrsni u nadomještanju jednog zuba, više zubi, a njime možemo nadomjestiti i sve zube ako oni nedostaju. U tom slučaju se po čeljusti ugrađuje četiri do šest implantata i izrađuju se implantoprotetski radovi koji mogu biti proteze na prečku ili All-on-4, All-on-5 i All-on-6 radovi.
All-On implantoprotetski radovi prikladni su kod gubitka svih zuba u gornjoj ili donjoj čeljusti, a njime se može vratiti funkcija čeljusti te estetika lica.
Koje sve vrste krunica i mostova koristite u svom radu? U čemu je razlika?
– U Poliklinici Bagatin koristimo metal-keramičke krunice i bezmetalne krunice koje mogu biti potpuno keramičke ili cirkon-keramičke. Bezmetalnim i cirkonskim krunicama možemo postići maksimalnu estetiku, a cirkon-keramičkim krunicama i čvrstoću.
Kada pričamo o problemima koji su više estetske prirode, kao što je to razmak među jedinicama ili oblik zuba, kao idealno rješenje se nameću ljuskice koje su minimalno invazivne za zube. Koja se još stanja mogu njima popraviti? Kako izgleda njihovo apliciranje?
– Ljuskice se mogu koristiti za ispravljanje oblika, veličina, položaja i boje zuba. Popularne su jer zahtijevaju minimalnu redukciju cakline (manju nego kod ostalih protetskih nadomjestaka). Jedini uvjet je da zubi moraju biti zdravi – ne smiju imati previše ispuna jer su u tom slučaju pacijenti više kandidati za krunice. S njima možemo postići lijepi „holivudski“ osmijeh.
Kako održavati zube i voditi pravilnu brigu o njima? Kako možemo što duže zadržati zdrav i lijep osmijeh?
– Najbitnije je jednom ili dva puta godišnje ići na redovite kontrole kod stomatologa te napraviti čišćenje i pjeskarenje zubi. To je osnovna briga o zubima. Naravno, treba održavati higijenu i kod kuće što podrazumijeva redovito pranje zubi.
Koji su, po vašem mišljenju, najveći neprijatelji zdravog i blistavog osmijeha?
– Najveći neprijatelj zdravog i blistavog osmijeha su grickalice i slatke prerađevine koje ako konzumiramo u velikoj mjeri, mogu ozbiljno naštetiti našim zubima. Veoma je bitno nakon konzumacije slatkiša i ljepljive hrane obavezno oprati zube, pogotovo prije spavanja.
Što mislite o uradi-sam izbjeljivanju zuba? Postoji li uopće ‘domaća’ tehnika koja nije abrazivna i štetna za zube?
– Izbjeljivanje zubi treba se isključivo provoditi pod kontrolom stomatologa. Korištenje abrazivnih sredstava poput sode bikarbone i limunske kiseline koje su na glasu kao „prirodni izbjeljivači“ mogu oštetiti zubnu caklinu ili zubno meso.
U Poliklinici Bagatin nudimo izbjeljivanje u ordinaciji kao i izbjeljivanje zubi kod kuće s udlagama koje su jednostavne za korištenje jer se nose jedan do dva tjedna svake večeri u trajanju od četiri do šest sati.
I za kraj, kako pobijediti strah od zubara? Mnogi ljudi odgađaju redovite kontrole, pa čak i ignoriraju postojeće probleme sa zubima zbog tog neobjašnjivog straha… Koji je vaš savjet, kako se ‘sabrati’?
– Često se u praksi susretnemo s pacijentima koji imaju strah od zubara bilo da se boje zvukova koje čuju, potencijalne boli i komplikacija ili su pak imali loše iskustvo. Smatram da je izuzetno bitno sa svakim pacijentom graditi povjerenje razgovorom kako bismo zajedno prevladali postojeći strah. To znači da pacijentu detaljno objasnimo zahvat koji će se raditi i odgovoriti na sva pitanja. Također, bitno je naglasiti kako se stomatološki zahvati danas najčešće izvode pod lokalnom anestezijom, što znači da pacijent prilikom zahvata ne osjeća nikakvu bol.
Za sva dodatna pitanja javite se na broj telefona 01/4610-225, putem e-maila info@bagatin.hr ili klikom na link te se naručite na konzultacije, zahvat ili termin kod dr. Marina Radića.
Pročitaj i ovo:
- Dr. Jolanda Kanižaj Rajković: “Neodgovarajuća njega najčešći je uzrok nezadovoljstva izgledom vlastite kože”
- Dr. Tomica Bagatin: “Cilj estetske kirurgije je postići da se pacijent bolje osjeća u vlastitoj koži”
- Minea izgleda bolje neko ikad. U čemu je tajna?
Naturala Life br. 14
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili ga kupi na odabranim prodajnim mjestima i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu. Online izdanje čitaj besplatno na servisu Issuu.
Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!