Dvojica znanstvenika iz San Francisca došli su do nevjerojatnog otkrića u borbi protiv raka. Marihuana sadrži spojeve koji mogu zaustaviti širenje metastaza, koji imaju potencijal čak i kod vrlo agresivnih tipova tumora ˝preokrenuti˝ naizgled bezizlaznu situaciju s rakom.
Naravno, do ove spoznaje nisu došli samo tako – istraživanja provode već više od dvadeset godina i vrlo su uzbuđeni zbog budućnosti svog otkrića. Laboratorijska istraživanja kao i testiranja na životinjama već su provedena, a u iščekivanju je i dozvola nadležnih organa za nastavak kliničkog istraživanja i na ljudima.
Molekularni biolog, dr. Desprez, već godinama proučava gen ID-1 koji je zaslužan za širenje i napredovanje raka. S druge strane, njegov kolega dr. Sean McAllister istražuje utjecaj kanabidiola (skraćeno CBD) koji predstavlja jedan od kemijskih sastojaka marihuane – međutim njegova primjena nema psihoaktivnih niti toksičnih utjecaja.
Na koncu su se ta dva stručnjaka udružila svoja znanja, dosadašnje spoznaje. Tako su se i predmeti njihovog istraživanja – CBD i stanice s velikim količinama gena ID-1 našle u istom laboratoriju i to u istoj Petrijevoj posudi.
Kanabidiol blokira ID-1
Veliko otkriće bilo je na pomolu: kemijski spoj iz marihuane – kanabidiol doslovno je uspio ˝isključiti˝ ID-1, gen koji je zaslužan za širenje karcinoma. Tumorske stanice su se prestale širiti te su se vratile u normalno stanje.
Obojica znanstvenika su prilično oduševljena svojom suradnjom jer kako ističu; ništa od ovog ne bi bilo moguće da nisu udružili svoja znanja i rezultate dosadašnjih istraživanja. Znanstvena publikacija s potpisom Desprez i McAllister na ovu temu, prvi put je objavljena još 2007. godine. Od tada su nastavili s laboratorijskim radom i testiranjima na životinjama, a dobre su vijesti stalno na pomolu.
Počeli su istraživati učinak na tumor dojke i do sada su otkrili da kanabidiol ima učinkovito djelovanje na više različitih tipova agresivnih tumora poput raka prostate, karcinoma na mozgu – u oba slučaja tumorske stanice obiluju ID-1 genima.
Znanstvenici, a i oboljeli od tumora se nadaju što skorijem odobrenju kliničkim istraživanjima na ljudima. U dosadašnjim testiranjima na životinjama nije bilo nikakvih štetnih nuspojava.
Osim toga, kanabidiol se već i koristi u liječenju raznih tegoba poput anksioznosti i mučnine, a pošto nema psihoaktivno djelovanje nema nuspojava ˝napušenosti˝ koja se povezuje s THC-om. U dosadašnjim istraživanjima, kanabidiol je korišten u obliku injekcija i pilula – pušenjem marihuane je nemoguće priskrbiti dostatne količine kanabidiola za ljekovito djelovanje.