Kontaktne leće su medicinski proizvod koji korigira skoro sve refraktivne greške oka, ali može služiti i u kozmetičke i terapijske svrhe. U svijetu ima oko 125 milijuna nositelja kontaktnih leća. Najčešći razlozi zbog kojih se ljudi odlučuju za nošenje kontaktnih leća su bavljenje sportom i rekreacijom, estetski razlozi, slobodnije kretanje i profesionalni razlozi.
Prednosti kontaktnih leća u odnosu na naočale su bolja vidna oštrina, osobito kod visokih dioptrija, te šire vidno polje koje ne ograničavaju okviri naočala, a zaboravite i na magljenje pri prelasku iz hladnoga u topli prostor. Korekcija većih razlika dioptrije između lijevog i desnog oka te bolesti rožnice (keratokonusa) mogući su samo kontaktnim lećama.
Najpopularnije su meke kontaktne leće
Najpopularnija vrsta kontaktnih leća danas u svijetu su meke kontaktne leće i njima se koristi oko 87 % nositelja kontaktnih leća. Među prednosti mekih kontaktnih leća ubraja se kratko vrijeme prilagodbe, velika udobnost nošenja i smanjena mogućnost ispadanja i gubitka. S obzirom na to da je materijal mekih kontaktnih leća propustan, veća je mogućnost taloženja proteina i lipida, a s tim i infekcije oka. Zbog toga treba strogo pratiti pravila o nošenju, održavanju i čuvanju mekih kontaktnih leća.
Nedostaci mekih kontaktnih leća su poteškoće u korekciji višega astigmatizma, nemogućnost korekcije keratokonusa, problemi suhoga oka i nošenja u klimatiziranim prostorima te povećana fragilnost i nužnost češće zamjene. Ipak, uz pridržavanje pravila nošenja i održavanja, gotovo svi mogu nositi kontaktne leće, ali postoje iznimke kod kojih se ne preporučuje njihovo nošenje, kao što su neke bolesti rožnice, česte infekcije oka, narušen suzni film koji prekriva oko te sklonost alergijama.
Ako želite probati kontaktne leće, morate posjetiti oftalmologa-kontaktologa koji će napraviti pregled oka, odabrati leće koje su za vas najprihvatljivije te upoznati vas s pravilima nošenja i održavanja leća. Kontrolni pregledi izuzetno su važni i na preglede je potrebno ići barem jednom godišnje, ili češće ako se pojave problemi.
Pridržavajte se pravila rukovanja
Nošenje kontaktnih leća bit će sigurno i udobno ako se pridržavate svih uputa koje vam je dao vaš kontaktolog. Više od 40 % korisnika leća ne pridržava se uputa o nošenju i održavanju kontaktnih leća, što dovodi do ozbiljnih infekcija oka. Nepravilna njega i higijena kontaktnih leća uzrok su više od 80 % problema vezanih uz nošenje leća. Za njegu kontaktnih leća najčešće se koriste višenamjenske otopine koje služe za čišćenje, ispiranje i dezinfekciju leća. Ponekad se može javiti preosjetljivost na konzervanse u višenamjenskim tekućinama, a tada je najbolje rješenje upotreba hidrogen peroksida za održavanje kontaktnih leća.
Kontaktne leće s UV zaštitom ne mogu biti dostatne za zaštitu od sunčevih zraka, s obzirom na to da prekrivaju samo rožnicu i mali dio bjeloočnice te se preporučuje nošenje kvalitetnih sunčanih naočala s UV zaštitom preko kontaktnih leća.
Kako rukovati mekim kontaktnim lećama
– Prije rukovanja s lećama uvijek operite ruke vodom i blagim sapunom, dobro ih isperite i posušite papirnatim ručnikom.
– Nikada ne spavajte s kontaktnim lećama osim ako vam je to dopustio oftalmolog-kontaktolog.
– Izbjegavajte kontakt leća s vodom. Skinite ih kad plivate, kad se tuširate i boravite u sauni.
– Leće postavite u oku prije nanošenja dekorativne kozmetike, a kod skidanja prvo skinite leće s oka, a potom kozmetiku.
– Prije vađenja leće iz originalnog pakiranja provjerite rok upotrebe i moguća oštećenja leća. Oštećenu leću nikad ne stavljajte na oko!
– Ne koristite leće duže od preporučene dužine nošenja od strane proizvođača. Trajnost leća računa se od datuma kada smo ih otvorili, a ne koliko smo ih dana nosili.
– Uvijek prvo stavljate desnu leću jer ćete tako stvoriti naviku i smanjiti mogućnost zamjene desne i lijeve leće. Na posudici za leće postoji oznaka za desnu i lijevu stranu.
– Redovito odlazite na kontrolu jednom – dva puta godišnje, a po potrebi i češće.
– Pitajte oftalmologa-kontaktologa sve o održavanju kontaktnih leća i o svemu što vam nije jasno.
– U slučaju iritacije, suzenja, crvenila, osjetljivosti na svjetlo ili zamućenja vida, odmah skinite leće i otiđite na pregled kod svog oftalmologa- kontaktologa.
– U pričuvi uvijek imajte odgovarajuće naočale za slučaj da ne možete nositi kontaktne leće ili da odmorite oči poslije cjelodnevnog nošenja leća.
Stavljanje leće
1. Nakon što leću izvadite iz posudice, postavite je na vrh kažiprsta desne ruke i provjerite je li okrenuta na pravu stranu (rubovi leće trebaju biti prema unutra).
2. Srednjim prstom lijeve ruke, koju ste oslonili na čelo, podignite gornju vjeđu desnog oka i čvrsto je zadržite.
3. Srednjim prstom desne ruke povucite donju vjeđu desnog oka prema dolje.
4. Pogledajte ravno ispred sebe u ogledalo i nježno dodirnite oko kažiprstom desne ruke na kojem ne leća.
5. Lagano odmaknite kažiprst, pogledajte prema dolje, polako pustite vjeđe i trepnite.
6. Ako leću niste postavili pravilno na sredinu rožnice ili se leća pomakne, centrirajte leću tako da:
– Pogledate u smjeru suprotnom od leće i jagodicom prsta leću lagano pomaknite prema rožnici ili
– Zatvorite oko i nježno ga masirajući dovedite leću na sredinu rožnice.
7. Ako vas leća smeta, skinite je, isperite otopinom za leće i provjerite je li pravilno okrenuta.
8. Ponovite postupak za stavljanje leće na lijevo oko, ali sad s lećom na kažiprstu lijeve ruke.
9. Prvi dan leće smijete nositi 4 sata. Svaki slijedeći dan produžite vrijeme nošenja za 1-2 sata sve dok ne dosegnete preporučeni dnevni maksimum nošenja leća od 8 do 10 sati.
Skidanje leća
1. Prije skidanja leće temeljito operite ruke blagim sapunom, dobro ih isperite i posušite papirnatim ručnicima.
2. Uvijek prvo skidajte desnu leću.
3. Srednjim prstom ili kažiprstom lijeve ruke povucite desnu gornju vjeđu prema gore.
4. Srednjim prstom desne ruke povucite desnu donju vjeđu prema dolje.
5. Jagodicama kažiprsta i palca desne ruke primite leću i izvadite je s oka. Pazite da leću ne vadite s noktima.
6. Ako vam tako ne ide, pogledajte prema gore, srednjim prstom povucite donju vjeđu prema dolje, jagodicom kažiprsta otkližite leću sa središnjeg dijela rožnice prema donjoj vjeđi i tamo je uhvatite s jagodicama palca i kažiprsta te izvadite s oka.
7. Ponovite postupak za skidanje leće s lijevog oka, uz promjenu strana ruku.
Održavanje leća
1. Nakon svakog skidanja leće treba dobro očistiti, isprati i dezinficirati. Prilikom čišćenja pridržavajte se uputa proizvođača vaše višenamjenske otopine.
2. Leću nakon skidanja s oka stavite na dlan svoje ruke i na nju kapnite nekoliko kapi vaše višenamjenske otopine. Jagodicom kažiprsta 15-20 sekundi nježno trljajte obje strane leće.
3. Nakon čišćenja, isperite leću vašom višenamjenskom otopinom.
4. Leću smjestite u njezinu stranu posudice, posudicu napunite čistom i svježom višenamjenskom otopinom (otopina mora prekrivati leće) i čvrsto zatvorite poklopac posudice. Ostavite leće da se dezinficiraju tijekom minimalno 4 – 6 sati ili preko noći.
5. Preporučuje se leće prije nošenja ponovo dezinficirati ako su pohranjene u posudici dulje vrijeme, tj. sedam ili više dana.
6. Ne čuvajte leće u fiziološkoj otopini jer ona ne služi za dezinfekciju i može pogodovati rastu mikroorganizama.
7. Poslije korištenja, vašu posudicu za leće isperite višenamjenskom otopinom i ostavite da se posuši na zraku.
8. Posudicu za leće zamijenite novom najmanje svaka tri mjeseca (najbolje svaki put kad otvorite novu višenamjensku otopinu za leće).
9. Tijekom upotrebe pazite da ništa ne dodiruje vrh boce vaše višenamjenske otopine za leće i svakako nakon upotrebe dobro zatvorite bocu.
Autorica: dr. med. Melanija Boršić, spec. oftalmolog, Poliklinika Ghetaldus