Majčino mlijeko najbolja je hrana za dojenče – s tom se tvrdnjom slažu sve ključne organizacije, kao što je Svjetska zdravstvena organizacija, Europsko udruženje za dječju gastroenterologiju i prehranu, Američka pedijatrijska akademija te ministarstva zdravstva mnogih zemalja. Majčino mlijeko osigurava sve hranjive tvari i sadrži idealnu količinu masti, šećera, vode, proteina i ostale bitne nutrijente – sve je savršeno prilagođeno tek rođenom djetetu te se mijenja u skladu s njegovim potrebama, osiguravajući ono što je potrebno za optimalan rast i razvoj tijekom prvih 6 mjeseci života. Zbog toga stručnjaci preporučuju dojenje barem do prve godine djetetova života, uz dohranu koja se uvodi između navršenih 4 – 6 mjeseci.
Velik broj znanstvenih istraživanja potvrdio je nezamjenjivu ulogu majčinog mlijeka u održavanju djetetovog zdravlja. Tako je dokazano da majčino mlijeko pruža zaštitu od infekcija prenoseći važna antitijela koja štite od bolesti te pomažu u razvoju djetetovog imunološkog sustava. Osim toga, pokazalo se da djeca hranjena majčinim mlijekom rjeđe obolijevaju od alergija, infekcija uha, bolesti dišnog sustava i infekcija urinarnog sustava. U dojene djece rjeđe su epizode probavnih smetnji, poput dojenačkih proljeva i zatvora. Dojena djeca u manjoj učestalosti posjećuju liječnika zato što majčino mlijeko sadrži brojne sastojke koji se ne mogu sintetizirati i dodati u dojenačke formule.
No, iako je dojenje prirodan čin koji jača emocionalnu vezu između mame i bebe, prvi pokušaj dojenja može biti daleko od savršenog, zbog čega je svaki savjet stručnjaka i više nego dobrodošao.
>> Pokušavate zatrudnjeti? Eliminirajte ovih 5 ključnih grešaka
1. Odmah nakon poroda…
Bliski kontakt majke i djeteta (tzv. „skin to skin contact“) odmah nakon poroda može olakšati početak dojenja. Novorođeno dijete valja položiti majci na grudi ili na trbuh i ostaviti ga u tom bliskom kontaktu do prvog podoja ili barem u prva dva sata nakon rođenja. Ako majka i/ili dijete trebaju neodgodivu medicinsku intervenciju, bliski dodir valja omogućiti čim su oboje u dobrom stanju.
2. Pravilan položaj za uspješno dojenje
Pronalaženje položaja u kojem će dijete prionuti na hranjenje ključno je za uspješnu provedbu dojenja. Važno je pravilno postaviti dijete na prsa tako da usnama široko obuhvati dio dojke oko bradavice. Uz takav položaj sisanje je najučinkovitije, a mogućnost oštećenja bradavica i posljedični nastanak mastitisa najmanji.
3. Prepoznajte rane znakove gladi
Dijete će svojim ponašanjem pokazati da je gladno – plač je kasni znak gladi kad dijete već postane nemirno, stoga obratite pažnju na ranije znakove, poput mimike sisanja, okretanja glave s jedne na drugu stranu i sisanja šaka. Položite dijete na prsa na njegov zahtjev, pa makar to bilo i ubrzo nakon prethodnog podoja, te ga pustite da na prsima provede onoliko vremena koliko je njemu potrebno.
4. Dojenje na zahtjev
Preporuka je da se dijete doji na zahtjev, tj. kada ono svojim ponašanjem pokaže da je gladno. Često dojenje stimulira lučenje prolaktina i proizvodnju mlijeka. Podoj više od šest puta dnevno održava visoku razinu prolaktina i time osigurava adekvatnu laktaciju.
>> Za novopečene mame: Mali vodič kroz uspješno dojenje
5. Hrana za mamu – hrana za bebu
Budući da znanstvenim studijama nije utvrđena jasna veza između određenih namirnica i nepoželjnog utjecaja na majčino mlijeko i dojenje, većina dojilja ne mora mijenjati svoju prehranu. Ono što je bitno jest da prehrana bude uravnotežena, s redovitim i što kvalitetnijim obrocima – stoga je poželjno uključiti što više svježeg voća i povrća, cjelovitih žitarica, ribe, nemasnog mesa, mliječnih proizvoda i kvalitetnih masnoća.
Kao zamjenu za obrok moguće je pripremiti jednostavni mliječno-voćni shake, a hranjivi međuobroci mogu se grickati i dok je dijete na dojci – pritom energetske i voćne pločice te sušeno voće i orašasti plodovi predstavljaju odličan izbor.
6. Bez drastičnih dijeta
S obzirom na to da je dojenje novi izazov za tijelo (jer proizvodnja mlijeka iziskuje dodatnu energiju), smatra se da je u razdoblju laktacije potrebno unijeti dodatnih 500 kcal dnevno. Iz tog se razloga tijekom razdoblja dojenja nikako ne preporučuje provođenje strogih dijeta. Osim što ograničavaju adekvatan unos hranjivih tvari, takve dijete se također mogu negativno odraziti na samu produkciju mlijeka.
7. Ne zaboravite na unos tekućine
Nedovoljna količina mlijeka može nastati kao rezultat nedovoljnog unosa tekućine majke. Zbog toga bi dojilje dnevno trebale popiti najmanje 2 – 3 litre vode ili druge tekućine. Dobar izbor su izvorska voda, gazirana i negazirana mineralna voda, izotonični napici, biljni čajevi bez dodanog šećera te svježe cijeđeni voćni sokovi razrijeđeni vodom.
Almagea® PRENATAL OMEGA3+
Nutrijenti koje uzima majka tijekom dojenja izlučuju se u mlijeko i tako posredno štite dojenče. Prehrana žene u razdoblju laktacije neobično je važna za pravilnu produkciju i kvalitetu mlijeka. Smatra se da je ženama u razdoblju laktacije potrebno dodatnih 500 kcal dnevno.
Istovremeno rastu potrebe za većinom vitamina i minerala, a unos blagotvornih nutrijenata poput omega-3 masnih kiselina iznimno je važan kako bi se osigurala adekvatna koncentracija tih dragocjenih masti u mlijeku te da pri tomu ne dođe do manjka u majčinom organizmu. Preporučuje se ukupan (DHA + EPA) dnevni unos od najmanje 250 mg, a poželjno 300 mg, a pritom bi udio DHA trebao iznositi 200 mg kako bi se postigao blagotvorni učinak odnosno doprinijelo normalnom razvoju dvaju ključnih organa: mozga i oka u dojene dojenčadi.
Almagein dodatak prehrani posebno je formuliran za žene koje planiraju trudnoću, trudnice i dojilje obogaćen omega-3 masnim kiselinama, folnom kiselinom, 5-MTHF, vitaminom D, željezom, vitaminima B6, B12,E, jodom i magnezijem.
Pročitajte više na www.almagea.hr