Uključiti najmlađe članove obitelji u kućanske poslove je, u većini slučajeva, lakše reći nego napraviti. Ali postoje važni razlozi zašto bi vaša djeca od malih nogu trebala sudjelovati u održavanju kućanstva. To je zaista važno. Naime, istraživanje je otkrilo da djeca koja pomažu oko kućanskih poslova tako grade kritičke životne vještine.
“Poanta je u tome da nauče kako dati svoj doprinos članovima svog kućanstva i tako usvajati svakodnevne životne vještine koje će im biti potrebne kao odraslim osobama”, kaže autorica i stručnjakinja za brigu o djeci Caroline Maguire.
“Ja osobno vjerujem u takav način održavanja zajednice: svatko od vas je dio vlastite obiteljske ‘jedinice’ u kojoj jedni pomažu drugima. Nikada ne bih tražila od drugog člana obitelji ono što ne bih i sama napravila. Kad ljudi odrastu i postanu dio nekog drugog odnosa – prijateljskog ili ljubavnog – misle na druge, a ne samo na sebe i svoje potrebe. Mali kućanski zadaci su početni stadij koji tome vodi.”
Kada bi se djeca trebala uključiti u kućanske poslove?
Naravno, to ovisi od obitelji do obitelji, ali Maguire predlaže da je dob od 3 ili 4 godine idealna za uvođenje ideje da postanu mali, slatki pomoćnici. To ne znači da ćete im dati usisivač i krpu za prašinu u ruke, već početi pričati o samoj ideji poslova. Primjerice, kada stavljate rublje na pranje zamolite svog najmlađeg da pritisne tipku za pokretanje ili ga pozovite da prošeta s vama i baci smeće u spremnik. Sve se temelji na ideji suradnje, a ne naredbe.
Što se tiče sljedećih koraka, zadaci bi trebali započeti s onima koji se tiču njih. Primjerice, dobri se početni poslovi odnose na brigu o sebi – pospremanje kreveta i odjeće. Tako se djeca uče samostalnosti i urednosti. Kad svladaju te manje zadatke mogu krenuti na one vezane uz šire kućanstvo.
Surađujte s njima, napravite popis stvari koje je potrebno napraviti i pitajte ih s čime bi vam voljeli pomoći. Stvar je u tome što ih poticanje na sudjelovanje u obitelji i zajednici dugoročno može učiniti sretnijima jer sreća ne dolazi samo od onoga što dobivamo sami za sebe već i onime što dajemo od sebe za druge. To na su konačnici čini zadovoljnijima.
Koje poslove mogu obavljati?
Vjerujemo da i sami imate pregršt ideja koje možete dodijeliti svojoj djeci. Što je najbitnije, svaki zadatak možete napraviti igrom: plešite dok radite, utrkujte se, smijte. Učite ih kako u svemu pronaći nešto lijepo i zabavno. Ovisno o dobi i mogućnostima, djecu možete uključiti u:
- sakupljanje i pranje rublja
- postavljanje stola
- pospremanje stola nakon jela
- hranjenje kućnih ljubimaca
- skupljanje pošte
- brisanje prašine
- brisanje kućanskih površina i ogledala
- pospremanje kreveta
- zalijevanje biljaka
- pospremanje igračaka
- recikliranje
- usisavanje itd.
Postoje li neka zaduženja koja su ipak izvan granica?
Sve ono što bi im moglo nauditi ili biti opasno. Nemojte od djece tražiti da rade stvari koje su im još uvijek izvan mogućnosti. Opet, to može biti različito za svaku obitelj, ali ako vas natjera da razmislite dvaput, to može biti znak da vaše dijete još uvijek nije spremno. Poanta ih je na ovaj ili onaj način početi uključivati u vašu malu obiteljsku zajednicu u kojoj će jednoga dana postati punopravni članovi.
Pročitaj i ovo:
- Potvrdila znanost: Djeca koja provode više vremena na otvorenom odrastaju u sretnije odrasle osobe
- Djeca nikada ne lažu – saznajte zašto
- Hoće li pretila djeca postati pretili odrasli?