Opće zdravlje žene tako je usko povezano s njenim reproduktivnim zdravljem. Ne znam jesmo li svjesne koliki potencijal imamo u svojim zdjelicama, a bojim se da smo još manje svjesne da organi zdjelice ovise od i reflektiraju se na zdravlje svih ostalih organa.
Ovako bi nekako trebala izgledati piramida ženskog zdravlja:
- zdrav menstrualni ciklus kao posljedica zdrave maternice i jajnika
- zdrava maternica i jajnici kao posljedica zdravih nadbubrežnih žlijezda(kortizol) te uredne suradnje organa smještenih u glavi: hipotalamus-hipofiza-epifiza (melatonin)
- zdrava signalizacija tih organa iz mozga u ovisnosti je o našem metaboličkom zdravlju – stanju naših crijeva (probava i detoksikacija), jetre (detoksikacija), gušterače i stanja glikemije, stanju naših mitohondrija i neurološkog sistema, imuniteta itd.
- zdrava komunikacija između svih tih organa ovisi o statusu hranjivih tvari (elektrolite, esencijalne gradivne komponente poput aminokiselina i masnih kiselina, esencijalne funkcionalne i zaštitne komponente poput vitamina i mineralnih tvari itd) i o njihovoj mogućnosti da bez blokada teku tijelom (cirkulacija, izmjena tvari itd.)
- sve to je jako regulirano činjenicom jesmo li mi trenutno u nekom stanju straha/stresa ili smo u stanju mira i opuštenosti.
Kada to znamo, lako nam je shvatiti da opće žensko zdravlje kreće od brige za reproduktivno zdravlje. Tada nam se logično postavlja pitanje kako adekvatno brinuti o reproduktivnom zdravlju. Jasno da je ta briga o reproduktivnom zdravlju u nijansama drugačija ovisno o fazi života žene. Tako će djevojčica u pubertetu već samo od uravnotežene prehrane, tjelesne aktivnosti i higijene spavanja.
Dok će mlada žena koja je seksualno aktivna moći poduzeti dodatne mjere za brigu o svom zdravlju i morat će uključiti u taj aspekt i onaj psihološki dio i poraditi na higijeni svojih odnosa. Žena koja je rodila, kako narod kaže, koliko se čuva i njeguje i uvažava prvih 40 dana nakon poroda, odredit će narednih 40 godina njenog reproduktivnog zdravlja.
Žena koja pak ne može ostvariti trudnoću i bori se s neplodnošću, trebala bi dobro istražiti svoje metaboličko, neurološko i imunološko zdravlje i poduzeti sve ne samo da na ovaj ili onaj način pošto poto začne, već da provjeri što točno njenom tijelu treba – na nivou maternice, na nivou probave, na nivou srca, na nivou duše. No ipak postoje neke stvari koje su ženi svake dobi jednako važne i koje može poduzeti da bi osigurala svoje reproduktivno, a time i poduprla svoje opće zdravlje.
Ovulacija
Na prvom mjestu važno je uvjeriti se ovuliraš li i kada ovuliraš – bez ovulacije nema zdravlja, a nema bebe, nema uravnotežene ženske energije u odnosu na mušku energiju u nama. Za žene koje dugoročno koriste hormonalne kontraceptive koji blokiraju ovulaciju, toplo preporučujem da nađu načina kako da na druge načine podrže svoju žensku energiju i svoje dugoročno zdravlje koje preskakanjem ovulacije i benefita koje ovulacija nosi na zdravlje žena, neminovno nastupa.
Ima do sada niz dostupnih alata za praćenje i detekciju te potvrdu ovulacije, a jedna od meni najdražih metoda koju smatram i bazom za cjelovito praćenje menstrualnog ciklusa i time cijelog zdravlja, je simpto-termalna metoda koju se nipošto ne smije zamijeniti s tzv. metodom kalendara.
Izostanak ovulacije
Razlozi izostanke ovulacije mogu biti višestruki, od gore spomenutog svojevoljnog blokiranja ovulacije kao metoda djelovanja hormonalnih kontraceptiva, do najčešćeg poznatog uzroka anovulatornih ciklusa – sindroma policističnih jajnika, PCOS. Svakoj ženi je važno što ranije saznati ovulira li ili ne jer ako ne ovulira svakako treba isključiti PCOS. Ne zato što je to vodeći uzrok neplodnosti, nego zato što je to sveprisutna metabolička bolest u žena.
Gotovo svaka PCOS žena ima pridruženu inzulinsku rezistenciju koja je preteča razvoju dijabetesa tipa 2 i rizični faktor za razvoj niza drugih kroničnih bolesti. PCOS je puno više od ultrazvukom vidljivih perlastih cisti na jajnicima, to je kompleksan metabolički sindrom s manifestacijama i na zdravlju kože i kose, ali i na mentalnom zdravlju žene. Treća stvar koju bi svaka žena trebala provjeriti jest zdravlje štitnjače jer je ono također usko povezano s reproduktivnim i utječe na opće zdravlje i blagostanje žene.
I kad smo već kod anovulatornih ciklusa, nereguliran menstrualni ciklus može biti i posljedica Hashimotovog hipotiroiditisa (kao i nekih drugih autoimunih bolesti poput celijakije, reumatoidnog artritisa, lupus i dr.). Sve te autoimune bolesti usko su povezane i s prehranom pa toplo preporučujem da se kad god primijetite izostanak ovulacije ili neregularnosti u menstrualnom ciklusu, po utvrđivanju dijagnoze kod liječnika, za daljnju obradu i savjete javite i odabranom nutricionisti.
Nažalost, česta praksa liječenja isključivo hipotireoze u sklopu Hashimoto sindroma, nije dostatna za zadržavanje Hashimota u remisiji i nije isto ako su nam antitijela blago povišena ili su jako visoko u nebesima.
Ravnoteža estrogena i progesterona
Ako pak ovuliraš prerano i bolno, tvoj ciklus je kraći, PMS ubitačan, a menstruacije izrazito bolne, valjalo bi provjeriti i isključi estrogensku dominaciju i u krajnjem slučaju endometriozu. To je opet, ne samo bolest koja je među vodećim uzrocima ženske neplodnosti, nego je sistemski problem koji se manifestira na različite aspekte fizičkog i mentalnog zdravlja žene.
I ovom slučaju se po uspostavljanju dijagnoze i detekciji problema s liječnikom, svakako savjetujem javiti nutricionisti jer je baza neutralizacije estrogenske dominacije u prehrani. Dok god estrogen suvišno dominira nad progesteronom, nema urednog zdravlja slobodnog od rizika raznih hiperplazija, nema optimalnog i dugoročnog kognitivnog zdravlja, nema začeća i uredne trudnoće!
Kada je ravnoteža tih hormona u pitanju, jako je važno provjeriti i svoju ovarijsku rezervu. I to ne samo zato da biste mudro planirale put do začeća, nego i da biste mudro procijenile vrijeme preostalo do menopauze i sukladno tome poduzele odgovarajuće mjere. Pod brojem 4 dakle, koliko god godina imala, koliko god mlada bila – provjeri svoju ovarijsku rezervu na vrijeme jer je pojava prerano smanjene ovarijske rezerve prečesta.
Ako i utvrdiš premalu ovarijsku rezervu važno je da daš sve od sebe da tvoje preostale jajne stanice budu što kvalitetnije i da se tvoj menstrualni ciklus održi što dulje. Što dulje ovuliramo, to dulje imamo protekciju po opće zdravlje! Za ravnotežu estrogena i progesterona, ali isto tako njihov uravnotežen odnos s ostalim hormonima u tijelu (testosteron, kortizol, inzulin itd), jako je važno da uredimo svoje životne navike, svoju higijenu hranjenja, spavanja, kretanja, odnosa, higijenu uma i duše.
Laboratorijske pretrage
Danas u obilju medicinskog, znanstvenog, tehnološkog i logističkog napretka imamo tu sreću da puno nekih neravnoteža i rizičnih faktora pravovremeno možemo provjeriti različitim testovima. Naravno da su klasične pretrage i standardni sistematski godišnji pregledi od velike koristi, no ako želim ne samo odsustvo bolesti, nego i optimalnu, da ne kažem vrhunsku kvalitetu života, onda moramo zagrebati malo dublje u novije dijagnostičke postupke koji su nam sve lakše dostupni i mjeriti svoje zdravlje po kriterijima puno širim od klasične krvne slike i glukoze u krvi natašte.
Pod brojem 5 od naših 9 stvari koje možemo poduzeti za zdravlje, istaknula bih uvid u našu genetiku. Toplo preporučujem provjeriti imaš li u obitelji povijest ponavljanih pobačaja, srčano-krvožilnih oboljenja, hiperhomocisteinemiju, sklonost trombima i grušanju krvi, ako da – testiraj svoju genetiku vezano uz koagulaciju krvi. Ovi kardiometabolički problemi mogu ometati začeće, razvoj posteljice i cijelu trudnoću i puno su više od problema trombofilije.
Pitanje učinkovite metilacije u ovom kontekstu smatram puno bitnijim, a potpuno zanemarenim područjem zdravlja! Za žene kojima trenutno beba nije u fokusu, u fokusu im je valjda opće zdravlje pa svatko tko želi izbjeći neki rani srčani udar, probleme s usporenom cirkulacijom, blokiranom energijom u zdjelici zbog “guste krvi”, problemima s detoksikacijom, savjetujem baciti pogled u svoj genetski profil metilacije, metabolizma estrogena, upale, glikemije itd.
Funkcionalni testovi
Uz genetiku bih pod brojem 6 istaknula nove funkcionalne testove koji daju puno veći uvid u zdravlje jer gledaju metabolizam hormona iz urina, a ne samo status hormona iz krvi i sline, gledaju zdravlje crijevne sluznice i crijevne mikrobiote, ravnotežu vaginalnog mikrobioma, opterećenost organima nekim toksinima, teškim metalima itd. Novi funkcionalni testovi mogu dati puno dublji uvid u zdravstveno stanje posebno onda kada standardni nalazi pokazuju da je sve u redu, ali se osoba i dalje ne osjeća dobro i ne napreduje na putu do zdravlja.
Kao broj 8, savjetujem da se po utvrđivanju uzroka zdravstvenih problema, provjere sve dostupne opcije podrške i terapije prije no što krenete s nečim invazivnim (osim u slučaju hitnoće po život naravno). Ženama s reproduktivnim problemima, i onima na putu do bebe puno pomažu homeopatija, naturopatija, tjelesne tehnike, vaginalna hidroterapija, fitoaromaterapija i drugo, no važno je da se javite stručnjaku koji će predložiti individualno prilagođenu terapiju i važno je da ste informirane o stanju i stadiju bolesti o čemu će uvelike ovisiti odabir terapije, uglavnom sporijih i nježnijih iz palete funkcionalne medicine ili bržih i agresivnijih iz palete klasične medicine.
Njega tijela i duše
Konačno pod broj 9, uz terapije i standardno i/ili komplementarno liječenje, osigurajte da se i njegujete te si za svaki vid njege tijela i uma, kao i za svaki vid terapije date prostor i vrijeme s pauzama između. Za bilo kakvo iscijeljene i put do zdravlja – bitno je osigurati dovoljno energije i dati si dovoljno vremena i prostora za integraciju odabranog rješenja!
Nemojte učiniti čestu grešku i samo trčati od prijedloga rješenja do prijedloga rješenja, a ni jednome dati potpunu šansu za djelovanje. Važno je uspostaviti povjerenje u tijelo i imati povjerenje u odabrane terapeute i terapijske pristupe koje primjenjujete! Kad započnemo proces, treba ga pustiti i da se razvije i da se završi!
To je bilo mojih 9 savjeta za svaku ženu koja želi održavati svoje reproduktivno i opće zdravlje. Možda će te interesirati da sam sve te aspekte obuhvatila u projektu Vrijednost žene 2021 – online edukaciji s 9 predavanja koja detaljnije obrađuje svih gore 9 navedenih točaka. Ugostila sam domaće i strane stručnjake raznih specijalnosti i s njima obradila svaki od ovih 9 aspekata bitnih za žensko zdravlje.
O predavanjima i predavačima više možete saznati na www.majaog.com i na mom IG/FB profilu @majaoglisic, a tamo se možete u bilo kojem trenutku i prijaviti i osigurati si trajni pristup predavanjima.
Do 31.5.2021 traje promotivna cijena, a od 1.6.2021 se edukacija prodaje po punoj cijeni od 700,00 kuna uz razne bonuse sponzora te bonus tečaj u vrijednosti 300,00 kuna o simptotermalnoj metodi praćenja menstrualnog ciklusa. U edukaciju je uključeno skoro 300 polaznica što opće populacije, što stručnjaka iz medicine, farmacije, nutricionizma i prezahvalna sam što su svi redom oduševljeni materijalima i prilici da zajedno mijenjamo globalno narušen odnos prema reproduktivnom zdravlju žene.
Pročitaj i ovo:
- Maja Obrovac Glišić: Koliko (ne)spavanje zaista utječe na žensku ljepotu – unutarnju i vanjsku?
- Maja Obrovac Glišić: “I ljubav i zdravlje putuju kroz želudac”
- Maja Obrovac Glišić, mag. nutr.: “Hormone i ženstvenost treba hraniti mudro i kvalitetno”
Naturala Life br. 12
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili na digitalnu verziju na platformi Magzter i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu.
Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!