Najnovijim znanstvenim istraživanjima koja su potvrdila njegovo blagotvorno djelovanje, posljednjih godina pojačano raste zanimanje za magareće mlijeko. Magareće se mlijeko, zbog svog sastava i djelovanja, pokazalo pogodnim nadomjestkom za kravlje mlijeko u preosjetljive djece. Uz to, magareće je mlijeko slatkasto i ukusno te ga djeca vole piti.
Zamjetan je porast broja djece, pogotovo u velikim gradovima, koja pate od alergija, a svakako je jedna od najučestalijih alergijskih reakcija ona na proteine prisutne u kravljem mlijeku. Smatra se kako se ovaj tip alergije pojavio zbog korištenja adaptiranih formula kravljeg mlijeka kojim se dohranjuje i hrani veliki broj mališana do svoje druge godine kao i preranim uvođenjem čistog kravljeg mlijeka u dohranu. Tradicionalna zamjena za kravlje mlijeko u dječjoj prehrani uobičajeno je kozje i ovčje ili pak sojino i rižino mlijeko, međutim mlijeko najsličnije humanom je – magareće.
Na farmi obitelji Ciganović uzgaja se dvadesetak magaraca i brojne druge životinje
Na svojoj farmi u blizini Ivanić Grada bračni par Katarina i Neven Ciganović odlučili su se posvetiti uzgoju magaraca koji slobodno pasu na obližnjim livadama i proizvodnju njihova mlijeka. – Pokušali smo magarcima osigurati što prirodniji okoliš u kojemu ne postoji točno određeno vrijeme kada se hrane i vrijeme kada se vrši izdajanje. Sve je prilagođeno njihovom ritmu, bolje reći prirodnom ritmu, koji mi kao uzgajivači poštujemo – objasnila nam je magistrica ekonomije Katarina Ciganović.
– Mlijeko djeluje revitalizirajuće na cijeli organizam. Veoma je efikasno kod dermatoloških problema i korisno za jačanje imuniteta, kao i za oporavak od bolesti te kod kroničnog umora – nastavila je Katarina.
Gospodarstvo koje se počelo razvijati iz hobija danas broji dvadesetak grla. Dio mlijeka se prerađuje u kozmetiku za njegu lica, a drugi dio prodaje i to na – decilitre, budući litra ove dragocjene tekućine stoji čak 400 kuna za smrznuto pa sve do 600 kuna za svježe magareće mlijeko.
– I naše kćeri redovito piju magareće mlijeko. – kažu nam Ciganovići dok zajednički promatramo njihove preslatke tri djevojčice kako se zarumenjenih obraza igraju ispred kuće.
Osim magaraca na farmi žive i svinje, krave, koze, perad i druge životinje te su Ciganovići oformili i pravi mali zoološki vrt koji je otvoren za posjetitelje.
Zanimalo nas je zašto magareće mlijeko ima prilično visoku cijenu. – Za razliku od krava, magarice nisu nikada bile uzgajane da budu mašine za proizvodnju mlijeka, pa ga je dosta teško proizvesti. Izdajanje magarice treba obaviti pažljivo jer svaka oduzeta kapljica magarećeg mlijeka znači manje hrane za njezinog magarčića koji sisa otprilike svakih 15-30 minuta. Ustvari, da se izrazim brojkom – dnevno se magarici smije uzeti samo od 0,5 dcl do najviše 4 dcl mlijeka pa takva mala produkcija magarećeg mlijeka diktira i cijenu. – pojasnio nam je simpatični uzgajivač magaraca u Ivanić Gradu Neven Ciganović.
Za sve dermatološke probleme – za dermatitis, psorijazu i bore
Od davnina se magareće mlijeko koristilo za njegu kože – krema za lice, koju proizvodi OPG Ciganović, djeluje revitalizirajuće i zacjeljujuće, protuupalno, usporava starenje te se koristi kod brojnih dermatoloških problema posebice kod atopijskog dermatitisa, psorijaze i seboreje te za regeneraciju i pomlađivanje zrele kože. Osim dnevne i noćne kreme na stranici www.magare.hr možete nabaviti i sapun od magarećeg mlijeka kao i čokoladni balzam za usne.
Magareće mlijeko kao i kozmetiku pripravljenu od magarećeg mlijeka možete nabaviti preko web shopa stranice www.magare.hr ili ako se javite na mail: info@magare.hr i telefon 091/6000-940.
OPG Ciganović, Stjepana Gregorka 56, Ivanić Grad 10310 Hrvatska
Sve zanimljivosti pratite i putem njihove Facebook stranice.
Po sastavu najsličnije majčinom mlijeku
Magareće je mlijeko pogodan supstrat za rast probiotičkih bakterija važnih za zdravlje crijeva te sadrži značajne količine lizozima, enzima kojeg nazivaju i antibiotikom tijela, kao i laktoze, mliječnog šećera, zbog čijeg je visokog sadržaja ovo mlijeko vrlo ukusno i mališani ga vole piti.
Osim većih količina linolne i linolenske kiseline, koje između ostaloga mogu ublažiti simptome atopijskog dermatitisa, magareće mlijeko sadrži i omega-3 i omega-6 masne kiseline u idealnim omjerima. Količina minerala približna je pak onoj u majčinom mlijeku, s razlikom povećanog udjela fosfora i kalcija, dok je sadržaj bjelančevina nizak pa ne predstavlja opterećenje za bubrežne funkcije.
Magareće mlijeko sadrži i 60 puta više C vitamina nego kravlje mlijeko, vitamine A, D, E i F, visoke količine magnezija, kalcija, fosfora, kalija, cinka.
Mnogi stručnjaci predviđaju da će se u budućnosti adaptirane formule za dojenčad raditi upravo od magarećeg mlijeka, jer je najhranjivije i najlaganije za probavu djece u razvoju te najsličnije majčinu mlijeku. Upravo su znanstveni radovi na magarećem mlijeku ono što zanima supružnike Ciganović te su nam u razgovoru istakli kako su ponosni na ostvarenu znanstveno- istraživačku suradnju s Hrvatskim veterinarskim institutom.
Za koje se tegobe preporučuje koristiti magareće mlijeko?
– pogodno je za djecu s alergijama na proteine u kravljem, kozjem, ovčjem i sojinom mlijeku
– pospješuje dječji rast i razvoj
– jača imunitet kod djece i odraslih
– učestale virusne respiratorne infekcije, česte upale pluća, bronhitisi, kašalj, astma, hripavac – pročitajte iskustva roditelja!
– kod osteoporoze
– kod kroničnog umora i oporavka od bolesti
– izvana u obliku krema kod svih dermatoloških problema
Kako se uzima magareće mlijeko?
Dnevno je potrebno uzimati po jedan decilitar magarećeg mlijeka, s tim da ga odrasli mogu popiti odjednom, a djeci se daje tri puta dnevno. Magareće se mlijeko ne smije prokuhavati jer se time uništavaju svi visokovrijedni sastojci.
Dovoljno ga je samo malo zagrijati i to tako da se bočica s mlijekom umoči u vruću vodu. Zamrznuto mlijeko, ako se pije ujutro, večer prije se izvadi iz zamrzivača i ujutro lagano zagrije u vrućoj vodi (do 50°C) – važno je napomenuti kako se zamrzavanjem mlijeka ne gube njegova ljekovita svojstva.
Više o magarećem mlijeku možete saznati direktno od proizvođača:
OPG CIGANOVIĆ
Kontakt: www.magare.hr
Mail: info@magare.hr
Telefon: 091/6000-940.