Maske, kreme, tonici s hijaluronom, pilinzi za tijelo… Shvatili ste, kozmetičkih preparata za ljepotu ima u svim oblicima i bojama, usavršavaju se svakih nekoliko mjeseci, prate se trendovi, troši se novac…
Intimna je njega, s druge strane, gotovo pa tabu-tema, ne pridaje joj se dovoljno pažnje, kako u privatnim razgovorima, tako i u stručnim savjetima i časopisima namijenjenim djevojkama i ženama.
Češće pogađa žene
Intimna njega najčešće podrazumijeva žensko intimno područje. Iako je i muška higijena od presudne važnosti, statistički podaci pokazuju da su žene sklonije urogenitalnim upalama jer je kod njih rodnica u neposrednoj blizini anusa, a mokraćna cijev je kraća.
Dodajmo tome i spolno prenosive infekcije, uzrokovane HPV-om ili klamidijom, koje kod muškaraca mogu proći nezamijećeno, dok kod žena izazivaju veće probleme.
Svaka dobna skupina nosi svoju problematiku, a postoje i posebno osjetljive skupine žena, poput trudnica, koje imaju pojačan rizik za razvoj urogenitalnih infekcija, kao i velik broj imunokompromitiranih žena koje primaju radioterapiju ili kemoterapiju.
Zlata vrijedni savjeti
Što se tiče održavanja čistoće intimnog područja, savjeti su poprilično jednostavni. Uključuju svakodnevno tuširanje pri kojem mlaz vode mora ići odozgo prema dolje. Rodnica ima sposobnost samočišćenja, stoga treba izbjegavati čišćenje „iznutra“, a preporučuje se koristiti specifične sindete s pH vrijednošću od 3,8 do 4,5, koji ne sadrže mirise i konzervanse. Nosite pamučno donje rublje koje u potpunosti pokriva intimno područje i izbjegavajte nošenje tangi.
Za vrijeme menstruacije potrebno je pojačati higijenu, uloške ili tampone mijenjati svaka dva do tri sata te izbjegavati spolne odnose zato što ušće vrata maternice nije u potpunosti zatvoreno.
Kad bakterije postanu „nevidljive“
Ako je do upale već došlo, potrebno je što prije pristupiti liječenju. Najčešći uzročnik je bakterija Escherichia coli, koja je u kombinaciji s Candidom odgovorna za više od 90 posto slučajeva cistisa.
Razlog zbog kojeg je Escherichia tako „uspješna“ je mehanizam bakterijske prijemčivosti koji joj omogućava konstantnu postojanost na epitelnim stanicama unatoč mokraćnom ispiranju. Simptomi su učestalo i otežano mokrenje, zadržavanje urina, bol iznad pubične kosti i, u težim slučajevima, krv u mokraći uz bolno i neugodno mokrenje.
Sve češći problem je kronični cistitis, pri čemu nakon rješavanja akutne upale antibiotskom terapijom ubrzo dolazi do ponovne upale. Uzrok je u formiranju bakterijskih kolonija koje se organiziraju u tzv. biofilm, kaskadni proces stvaranja zajednica koje štite bakteriju, koje na taj način postaju „nevidljive“ i otporne na antibiotsku terapiju i imunološki sustav.
Kako si pomoći?
Kliničkim istraživanjima pronađeno je nekoliko rješenja akutnih i kroničnih cistitisa. Ako je riječ o dugotrajnim recidivirajućim upalama, vjerojatno je posrijedi bakterijski biofilm, a tu je korištenje N-acetilcisteina pokazalo svoju učinkovitost.
Također, američka brusnica pokazuje moć prirodnih spojeva proantocijadinina, sprječava lijepljenje bakterijskih spojeva na zid mokraćnog mjehura i koči njihovo djelovanje. Pritom obratite pozornost na standardizaciju brusnice koja igra bitnu ulogu u uspješnosti terapije.
Uz N-acetilcistein i brusnicu te specifične ženske bakterije „Doderlein“, možemo spomenuti i D-manozu, vrstu jednostavnog šećera koja pomaže u sprječavanju bakterijske prijemčivosti na stjenke mokraćnog mjehura i mokraćne cijevi.