Partneri mogu pomoći jedno drugome da nauče nešto novo i razviju svoj puni potencijal te tako postaviti temelje za zdrav nastavak veze. Ipak, stvari su rijetko idealne te se zna dogoditi da dinamika u životu para počne nalikovati odnosu roditelja i djece.
Zatim dolazi do trzavica i zamjeranja koje se u većini slučajeva prije očituju kod žena zato što većina obveza padne na njih, no nije sve tako crno-bijelo: i muškarci imaju razloga za frustraciju.
Srž problema
Savjeti koje žene nude partnerima upućuju ih na to kako se ponašati, no ono čemu se većina žena zapravo nada jest partner koji se ne boji bliskosti. Ako muškarac to shvati te i sam želi isto, neće reagirati defenzivno te će uspjeti postići konsenzus. S druge strane, ako im poanta cijele priče promakne ili jednostavno ne žele takvu razinu povezanosti, sve će ženske poticaje i nutkanja protumačiti kao kritiku i pokušaj uspostavljanja kontrole.
Čitava će im se veza činiti kao namještaljka, kao da bez obzira na to što pokušaju i koliko se trude, nikako ne mogu učiniti nešto kako treba. Iza svih pošalica o tome koliko muškarci uživaju u samačkom životu kad nikom ne moraju polagati račune, krije se kombinacija straha i svjesnosti da naprosto nisu usvojili neke korisne životne vještine.
Upravo zato osjećaju izvjesnu dozu olakšanja kad se nađu u vezi gdje njihova bolja polovica preuzme inicijativu po određenim pitanjima poput kućanskih poslova, no spremni su pratiti njihove upute kako bi ih udobrovoljili i dobili pozitivnu povratnu informaciju.
Međutim, kad njihov partner nije onoliko emocionalno dostupan kao što bi htjele, žene postaju sve nezadovoljnije izigravanjem uloge majke. Obično je žena ta koja je zadužena za organizaciju, sve vezano uz djecu i vođenje kućanstva.
To ne mora nužno značiti da ne dobiju pomoć kad je zatraže, no s razlogom ih frustrira činjenica da sva ta odgovornost automatski pada na njih i da uopće moraju tražiti pomoć.
Pokazivanje nezadovoljstva
Nezadovoljstvo žene obično izražavaju tako što gotovo da pokušavaju zagorčati partnerov život postavljanjem sve više zahtjeva koji dovode do daljnjih sukoba ili pak tako što se povlače u sebe, bilo kako bi kaznile partnera za manjak truda, ili jednostavno zato što su digle ruke.
Kako se situacija pogoršava, žene sve više doživljavaju partnera kao nesposobnog i misle da je bolje preuzeti stvari u svoje ruke kako bi osigurale da se sve obavi “onako kako treba”. Shodno tomu, žena se počinje osjećati kao da je prepuštena sama sebi te se začarani krug samo ponavlja i frustracija raste.
I muškarci su skloni taktici povlačenja, no može se zamijetiti i pasivno-agresivno ponašanje koje se očituje tako što određene stvari namjerno rade loše kako njihove partnerice ne bi očekivale pomoć u budućnosti.
Sva ova nezrela ponašanja dovode do produbljivanja jaza između para jer je svaka strana uvjerena da je upravo njoj gore. Ipak, krivica je zajednička jer obje strane imaju jednaku odgovornost te im se dogodilo da “zapnu” na isti način.
Najgori čimbenik koji pogoršava tenzije jest manjak komunikacije, no upravo u komunikaciji leži rješenje za naizgled bezizlaznu situaciju. Ne očekujte od partnera da vam čita misli, izrazite svoje osjećaje i pokažite razumijevanje za njegove kako biste zajednički došli do rješenja.
Pročitaj i ovo:
- Kao i sve drugo u životu, i vaša veza evoluira i mijenja se s vremenom
- Monotona veza: Kako spasiti ljubavni odnos u kojem nema uzbuđenja?
- Tri velike ljubavi vašeg života (i zašto ih trebate pronaći)