– Neka tvoja hrana bude tvoj lijek, a neka tvoj lijek bude tvoja hrana – riječi su to najpoznatijeg grčkog liječnika, Hipokrata s Kosa, s kojim je započela medicina kakvu danas poznajemo. Što se u tih 2500 godina, od kada je naš prijatelj Hipokrat to izjavio, pa sve do današnjih dana, promijenilo i u što se pretvorila hrana od „lijeka“ koji Hipokrat spominje te što je to zdrava prehrana, pokušali smo dokučiti na konferenciji Ljubav – KG – Novac u zagrebačkom Palace hotelu prošle subote.
Organizatorica konferencije je Kristina Ercegović, serijska poduzetnica, autorica i „dobra vila poduzetništva“, ujedno i kolumnistica u magazinu Naturala Life, gdje je u zadnjem broju podijelila iskustvo skidanja 12 kilograma. U svojoj je kolumni opisala kako je dubokim radom na sebi, prihvaćanjem sebe, fokusom na užitak i zadovoljstvo sa sobom i svojim tijelom te opraštanjem sebi i drugima, preslagivanjem posla i života, uspjela otpustiti 12 kilograma. I nakon toga je krenula vježbati i spontano birati zdraviju prehranu. I dok svatko pronalazi i slijedi vlastiti put, nešto je ipak zajedničko, a to je odlučnost da riješite uzrok i raščistite stvari do kraja – jer za borbu s kilogramima važan je cjeloviti pristup: duša, um, emocije, tijelo.
Kristina Ercegović, poduzetnica i pokretačica Business Cafea, autorica je priručnika za poduzetnike "Najjači si kad si svoj"
Zdravo – za mene
Međutim, prije no što ispričam nešto više o ovom eventu, da vam ispričam crticu s jednog drugog eventa. Nije lijepa crtica i nije pretjerano zgodna za prepričavanje, ali ipak hoću. Dakle, bili smo na predstavljanju jednog proizvoda i kada je formalni dio završio, dolazi onaj najbolji dio svih evenata – domjenak. Prilika za druženje i finu papicu. Super catering, sline ti procure samo kad vidiš taj finger-food kako je vješto pripremljen. Priključi se našem stolu jedan muškarac, promotri platu i kaže: „Ja tu ništa ne jedem, eventualno bih mogao uzeti ovaj biftek na rajčici.“ Promotrim ga malo bolje, mladić od nekih 30 godina, zgodan dečko, vidiš odmah da je u treningu. Upitam ga: „Ne sviđa ti se hrana?“ Pitam, iako već unaprijed znam odgovor. A on na to odgovara: „Ne baš, ja sam u ketozi.“ Znala sam da je u ketozi i prije no što mi je rekao, jer je više nego neugodan zadah o tome posvjedočio prije no što je actually uspio izgovoriti te četiri riječi: Ja sam u ketozi.
Za sve vas koji se pitate što je ketoza – u principu je to stanje u kojem se organizam mora „presvičati“ s ugljikohidrata na masti i proteine, kao glavne izvore energije. Ketogenom dijetom se smanji zaliha glikogena tijelu i tijelo više ne koristi ugljikohidrate kao primaran izvor energije, već masnoće te kao nusprodukti nastaju ketoni. A kao neželjena nuspojava javlja se, između ostalog, i zadah.
I sve je to OK, legitimno, čovjek nek’ se hrani kako god želi… ali ja bih na jedan takav zadah iz usta barem samu sebe zapitala: „Hej, pa je li to uistinu zdravo za mene?“ Dakle, može li zadah iz usta biti simptom zdravlja? Ja iskreno mislim da ne može. Pa koji god razlog za njega bio, a ketoza je samo jedan od njih…
Nova Naturala Life je bila traženo štivo
Promjenu u glavi slijedi promjena u tijelu
No, odmaknimo se mi od naše muške „eventuše“, s kojim je zaista bilo teško popričati dulje od dvije minute u komadu, i vratimo se na konferenciju Ljubav – KG – Novac na kojoj sam vodila dva panela. Jedan na temu zdrave prehrane, zdravlja i mršavljenja, a drugi je panel bio iskustveni i na njega nam je stiglo četvero ljudi koji su zajedno skinuli GOLEMIH 165 kilograma. Ponovit ću – 165 kilograma!
Dakle, njih četvero – poduzetnica Sanja Dajak-Matanović, čije sokiće Take Natural jednostavno morate probati, Lidija Marković Rosati, poduzetnica, NLP trenerica, autorica Momentum metode i knjige Gaining While Loosing, Ivica Srakočić, novopečeni poduzetnik i instruktor fitnessa, autor bloga Fit iznad tridesete, te Damir Kovačević, poduzetnik i stručnjak za apsentizam, odsustvo radnika s posla – skinuli su sa sebe dvije odrasle muške osobe. Zamislite to! Meni je to fascinantno i imam totalni respekt prema ljudima koji su svoj život i zdravlje uzeli u vlastite ruke, pregrizli onu staru priču ‘krećem od ponedjeljka’, pronašli koncept mršavljenja koji im najviše odgovara i postigli takve fantastične rezultate. Wow.
Na stručnom panelu pridružili su nam se Diana Gluhak Spajić, magistra nutricionizma i poduzetnica, autorica Healthy meal certifikata, Meri Bura, liječnica koja prakticira komplementarnu medicinu, autorica je Mulier metode, Tatjana Popović, health coach i promotorica zdrave prehrane, Dalibor Petrinić, osobni trener, fitness instruktor, autor knjige Prehrana za koju smo stvoreni, Sunčana Seletković, Budi Fit Mama, fitness instruktorica te Mihaela Brijak, poduzetnica i promotorica sirove prehrane. Svi su nam ti oni otkrili što smatraju pod pojmom zdrave prehrane pa evo, ukratko, nekih zaključaka s konferencije za koje vjerujem da će i našim čitateljima biti korisni:
1. Preuzmite odgovornost.
Volimo prebacivati odgovornost za sebe i debljinu na druge – na nutricioniste, liječnike, fitness trenere, posao, partnere, obveze, putovanja… prestanite! Vi ste jedini u svom tijelu i odgovorni ste za njega. Svatko od naših panelista, na iskustvenom panelu, je čvrsto uzeo svoj život u ruke i donio određene odluke, sproveo ih u djelo sam, ili uz nečiju pomoć. Ali, odluka je vaša. Odgovornost je preuzela i Sunčana Seletković, Budi Fit Mama i naša kolumnistica, koja jedno vrijeme u svom životu nije bila „fit mama“. Međutim, to je postala, i to uz promjenu prehrane i vježbanje 15 minuta dnevno. Danas oko sebe okuplja cijelu jednu zajednicu „fit mama“ koje zajedno vježbaju na Skype-u, zdravo se hrane, gube kilograme i dobro se zabavljaju.
Sunčana Seletković, Budi Fit Mama, danas vodi programe vježbanja te inspirria i druge "fit mame"
2. Detektirajte emocije koje su vas dovele do sadašnjeg stanja.
Mi nismo samo tijelo – u pozadini naše debljine može se kriti lepeza emocija. Treba se s njima suočiti, samostalno ili uz stručnjake, ali za početak treba identificirati demone s kojima se suočavamo i trebamo shvatiti što to zatrpavamo i kompenziramo hranom. O svom iskustvu vezanom uz emocije i hranu pričao nam je Damir Kovačević, koji je u samo šest mjeseci uspio skinuti 44 kilograma, promjenom emotivnih obrazaca, hipokalorijskom dijetom i akupunkturom.
Damir Kovačević je u samo šest mjesec uspio skinuti 44 kilograma
3. Odbacite sve „viškove“ u životu.
Sve ono što vas ‘cijedi’ i oduzima energiju – znate sami najbolje što je to – uklonite iz svog života, i tada ćete, ne biste vjerovali, pronaći i malo vremena koje možete posvetiti samo sebi.
4. Stavite sebe na prvo mjesto.
Ne dijete, partner pa ja. Već Ja na prvom mjestu. Briga za sebe nije sebičnost, nemojte zamjenjivati ova dva pojma. To nas je naučila Sanja Dajak Matanović koja je s 32 godine dogurala do 116 kilograma i rekla: „Dosta!“ te je u tom trenutku sama sebe postavila na prvo mjesto. Ne drugo, deseto ili zadnje već prvo i posvetila se mršavljenju. Sanja je danas health coach i vodi s mužem uspješan biznis proizvodnje hladno prešanih sokova. Navodno pripremaju i neke nove proizvode.
Sanja Dajak Matanović radi kao health coach i sa suprugom vodi uspješan biznis
5. Nema univerzalne definicije zdrave prehrane.
Istina, imamo preporuke Svjetske zdravstvene organizacije, ali sami određujemo što je za nas zdrava prehrana i individualno je prilagođavamo. Pa ako mislite da je ketogena dijeta zdrava, samo naprijed. Vi ste ti koji odlučujete.
6. Osluškujte svoje tijelo.
Pokušajte svjesno pristupati prehrani, proguglajte malo mindful eating – tijelo će vam samo signalizirati što je dobro za njega, što loše. U vama postoji viša inteligencija, nemojte je ignorirati.
O mindful eatingu i tome kako je važno vratiti zdravlje probavnom sustavu te o svom iskustvu s Mayr klinike u Austriji, koje je dodatno upotpunilo njena znanja, pričala nam je dr. Meri Bura. U klinici vam serviraju juhu sa žličicom za čaj, a jedan zalogaj se žvače po ne znam koliko puta sve dok ne osvijestimo koliko je naša prisutnost u uzimanju hrane važna i dok se ne pokrenu sve te žlijezde slinovnice. Jer, probava započinje u ustima. Mayr klinika je inače sveti gral integrativne medicine i nevjerojatna je čast da je jedna naša liječnica dobila priliku da surađuje s njima. Mislim da to zaista govori o stručnosti naše kolumnistice Meri Bure, ponosna sam do neba na nju.
Dr. Meri Bura podijelila je svoje iskustvo boravka u Mayr klinici u Austriji i praksi mindfulness eatinga
7. Igrajte se, kombinirajte, istražujte.
Ništa ne mora biti zauvijek. To što vam je raw ili LHCf prehrana odgovarala godinu dana, ne znači da će vam odgovarati i idućih deset. O tome nam je ponešto ispričala Mihaela Brijak, promotorica zdrave hrane čije raw čokoladice i slastice možete pronaći u dm-u, a torte u nekim od ponajboljih kafića i slastičarnica. Mihaela, koja i dalje zagovara ovu vrstu prehrane, u jednom se trenutku prestala hraniti isključivo raw hranom te je krenula kombiniratu raw i kuhano. Možda se ponovno vrati na raw food, tko zna? Mihaela je ta koja odlučuje.
Mihaela Brijak poznata je promotorica sirove prehrane
8. Hrana nije samo gorivo.
Hrana je i sredstvo uživanja, a i važan socijalni moment. Nemojte se ni u čemu zakidati, ali ako jedan dan jedete ćevape – drugi dan nemojte. U stvari, ako ste, kao ja na press tripu u Tuzli – jedite sva tri dana, ali kad se vratite kući, u ‘normalu’, pauzirajte malo. Jetra i probava će biti zahvalne.
9. Post je koristan za zdravlje.
Postite jedan ili maksimalno tri dana mjesečno. Fitness trener Dalibor Petrinić je na konferenciju došao tijekom svog posta, kaže da je to najbolji način za napraviti „reset“ tijela, a pričao nam je i o holističkom pristupu mršavljenju i tjelesnoj aktivnosti. Obavezno ga proguglajte, kupite knjigu – mislim da od Dalibora puno možete naučiti, a na stranici ćete pronaći i zdravih recepata, video snimke vježbi i pregršt zanimljivih savjeta.
Kako post može biti koristan za zdravlje, otkrio je Dalibor Petrinić
10. Ako imate neku bolest, a mislite da trebate smršavjeti – kontaktirajte liječnike i nutricioniste.
Ne slušajte tete s placa. Niti prijateljicu. Ovo je možda i najvažnija poruka koja nam je ostala nakon konferencije – o tome nam je govorila nutricionistica Diana Gluhak Spajić, koja na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu trenutno sprema doktorat, ispričavši nam ponešto o prehrani bubrežnih bolesnika.
Diana je i razbila mit da je zobena kaša jedini zdravi doručak. Ona je, primjerice, toga jutra pojela jaja na svinjskoj masti s raženim kruhom i kavu s mlijekom. Također, otkrila mi je da na panelici sjedi šest nutricionista te da je najvjerojatnije kako bi svaki od njih imao svoju definiciju zdrave prehrane, ali je to nevažno kada su bolesti u pitanju, jer će tu svi imati iste ili barem jako slične preporuke. Kontaktirajte ove stručnjake i ako nemate neku bolest, a želite smršavjeti i pripazite da se slučajno ne radi o "stručnjacima" koji su do diplome došli preko internetskog tečaja. Da biste postali nutricionist, treba pet godina zagrijavati stolicu na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu – napomenula je Diana.
Diana Gluhak Spajić govorila je o dijetoterapiji i prehrani bubrežnih bolesnika
11. Hrana liječi. Čak i karcinome.
Pročitajte malo više o tome u Tatjaninom intervjuu. Tatjana Popović, health coach, jedna je od najhrabrijih žena koje sam imala prilike upoznati – sa samo osamnaest godina je rekla: „Ne!“ kemoterapiji nakon dijagnoze karcinoma bubrega, jer je osjećala da to mora učiniti, i spasila si je život. Prebacila se na makrobiotičku prehranu, točnije na medicinsku makrobiotiku, i danas je zdrava. Ali, s druge strane, možda da nije bilo njene bolesti, ova mlada dama ne bi danas imala biznis s dostavom zdrave hrane na kućnu adresu, ne bi vodila radionice i programe, ne bi učinila puno toga… Jedna od onih priča gdje se trauma može pretvoriti u nešto dobro. Nevjerojatno stvorenje je Tatjana, zahvalna sam da sam je upoznala i proučite dobro njenu stranicu.
Tatjana Popović, health coach, makrobiotikom je prebrodila rak
12. Nemojte misliti da je prehrana jedina promjena koju morate učiniti.
Dignite dupence s tog kauča te krenite vježbati i sagorijevati kalorije. Ubrzat ćete metabolizam! Ivica Srakočić, poduzetnik i otac triju djevojčica, kaže kako je dogurao do 114 kilograma, ali je bio u boljoj psihofizičkoj spremi od svojih vršnjaka, no ipak je krenuo mršavjeti jer je znao da će u budućnosti tih 114 kilograma u jednom trenutku postati neodrživo. Danas postavlja temelje biznisa u kojem će svoje iskustvo prenositi onima koji jako puno sjede tijekom dana – poglavito menadžerima. „Puno jedem, ali sve to izgorim“ – na to bi se mogla svesti Ivičina filozofija, koji pritom napominje da je vježbanje i najbolji način za izbaciti stres i loše emocije.
Puno jedem, ali sve to izgorim – na to bi se mogla svesti filozofija Ivice Srakočića
13. Pronađite svoj razlog.
Preispitajte sami sebe i pronađite razlog zašto ste debeli. Ali isto tako, pronađite i onaj zašto biste željeli smršavjeti. Imajte uvijek na umu cilj, put i motivaciju.
14. Budite dobri prema sebi.
Prvo budite dobri sebi, nježni, iskažite si ljubav i brigu za sebe i svoje zdravlje, a onda i drugima… znam, ponekad je to ‘nemoguća misija’, ali ipak pokušajte.
15. Prepoznajte što hrani vašu dušu.
A za kraj bih izdvojila riječi panelistice koja nas je sve ostavila bez teksta: Lidija Marković Rosati je skinula 44 kilograma u samo šest mjeseci. Kako? Promjenom mindseta. Zvuči nevjerojatno, ali objasnila nam je kako je imala najviše kilograma kada je bila raw-vegan, i nije ih imala zbog te vrste prehrane već zbog razloga zbog kojeg je kilograme nakupljala.
Lidija Marković Rosati podijelila je i svoju priču o skidanju kilograma
– Dok ne otkriješ što je to što hraniš, što je to unutar tebe uvijek gladno, i što nijedna količina hrane ne može zasititi – uvijek ćeš i ti biti gladan… Živimo u svijetu u kome nam se stalno nameću raznorazni stilovi prehrane, odijevanja, vježbanja, a nitko nas ne pita što je to što zaista želimo… za čim vapi naša duša… i kako želimo da se osjećamo, ne izvana, već iznutra. Možemo dodavati nove superfood dodatke prehrani, nove krpice našem ormaru, najnovije tehnike vježbanja, ali sve dok ne osvijestimo unutrašnje demone i sjenke od kojih se pokušavamo sakriti i pobjeći, ništa nam neće pomoći! Nahranjena duša nema problema s prehranom, kilogramima, celulitom… Nahranjena duša prepoznaje kada joj zasmetaju gluten, laktoza, šećer. I stane. Ne demonizira ih! Ne osuđuje ih. Ne drami. Nahranjena duša prepoznaje nutritivnu vrijednost u svemu… počevši od misli, preko emocija, do zdravih razgovora, i izbora koji oplemenjuju – kazala je Lidija.