Parovi s velikom razlikom u godinama često nailaze na neodobravanje. Čak su i studije potvrdile da partneri između kojih je više od deset godina razlike, doživljavaju osude drugih ljudi. No većina muškaraca i žena ionako preferira nekoga svojih godina, ali ne odbacuje mogućnost za ljubav s nekim tko je 10-15 godina mlađi, odnosno stariji. Pa, jesu li godine bitne? I doživljavaju li parovi s velikim dobnim razlikama lošije (ili bolje) ishode odnosa u odnosu na parove slične dobi?
Zašto nekima dob (ni)je bitna?
Mnogi su razlozi za objašnjavanje dobnih razlika uglavnom utemeljeni u evolucijskim objašnjenima te su usredotočeni na promatranje parova u kojima se nalaze stariji muškarac i mlađa žena. Iz ove se perspektive smatra da su preferencije muškaraca prema mlađim ženama, a sklonosti žena prema starijim muškarcima povezane s reproduktivnom sposobnošću.
Drugim riječima, evolucijsko objašnjenje sugerira da je muškarcima važna atraktivnost i vitalnost žene, dok žene traže nekog tko će brinuti o njihovoj obitelji. No evolucijsko objašnjenje ograničeno je time što ne objašnjava zašto se danas događa obrnuto – zaljubljivanje starije žene i mlađeg muškarca.
Za to bi sociokulturna objašnjenja mogla pružiti bolji uvid. Budući da danas mnoge žene rade, i to na višim položajima s većim plaćama, više se ne oslanjanju na muškarce za resurse za uzdržavanje obitelji. Zbog toga su se njihovi kriteriji promijenili.
Koji su ishodi odnosa za parove s većom dobnom razlikom?
Mnogi ljudi pretpostavljaju da parovi s dobnim razmacima loše prolaze kad su u pitanju ishodi veza. No neke studije otkrivaju da je zadovoljstvo vezama koje su prijavili parovi s dobnim razmakom – veće. Čini se da ovi parovi prijavljuju veće povjerenje i predanost te nižu stopu ljubomore od parova slične dobi. Preko tri četvrtine parova u kojima su mlađe žene u partnerstvu sa starijim muškarcima izvještava da zadovoljavaju romantične veze.
Čimbenik koji utječe na ishode odnosa parova s dobnim razmakom jest njihova percepcija socijalnog neodobravanja. Odnosno, ako ti parovi vjeruju da njihova obitelj, prijatelji i šira zajednica ne odobravaju njihovu vezu, tada raste rizik od prekida. Dakle, čini se da negativni ishodi za parove s dobnim razmakom ne počivaju na njihovim problemima, već pritiscima i prosudbama vanjskog svijeta.
Još jedan faktor u igri možda je povezan sa životnom fazom koju proživljava svaki partner. Primjerice, desetogodišnji jaz između 20-godišnjaka i 30-godišnjaka može dovesti do različitih izazova i problema nego desetogodišnji jaz gdje jedan partner ima 53, a drugi 63 godine.
To je zato što se naš život sastoji od različitih faza, a svaka se faza sastoji od određenih životnih zadataka koje moramo svladati. I dajemo prednost svladavanju različitih zadataka tijekom ovih različitih faza našeg života. Dakle, kada svaki član para prekriži drugu životnu fazu, možda će biti teško paru uskladiti različite životne potrebe i ciljeve.
Jesu li godine uopće bitne?
Uspjeh svake veze ovisi o mjeri u kojoj partneri dijele slične vrijednosti, uvjerenja i ciljeve, a ti čimbenici nemaju puno veze s godinama. Povjerenje, podrška, poštovanje nisu uvjetovani godinama već radom i trudom na odnosu. Drugim riječima, iako može donijeti neke izazove, sve dok parovi rade na svojoj vezi te se ne obaziru na tuđa mišljenja, dobna razlika ne bi trebala biti prepreka.