Kad govorimo o ljetnoj zelenoj ljekarni, korisno je dotaknuti se eteričnih i biljnih ulja koja bi nam mogla zatrebati. Neka će biti vrlo korisna u pripremi, a neka ćemo ostaviti u slučaju potrebe. Dakle, o čemu treba voditi računa?
Komarci, iš!
Kad je riječ o repelentima, samo jedno biljno ulje od kod nas dostupnih pokazuje repelentno djelovanje – ulje neema (Azadirachta indica). Budući da sadrži azadirahtin A, djeluje kao insekticid, a nije štetan za pčele, ptice i gliste. To se ulje ne smije piti, ali se može mazati na tijelo. Dapače, djeluje protuupalno. Jedini manji problem je taj što je hladno tiješteno ulje, koje je bogato aktivnim sastojkom, poprilično neugodnog mirisa, pa je pametno staviti ga u kombinaciju s eteričnim i drugim uljima (otprilike 10 %).
Kod eteričnih ulja imamo bolji izbor – eterično ulje limunskog eukaliptusa i citronele javanske. Par postotaka jednog od tih ulja u ulju neema poslužit će kao zgodan repelent. Ako radite kombinacije s ovim eteričnim uljima, kod odraslih i starije djece može izravno na kožu, ali ako su djeca manja, osmislite način kako dispergirati eterična ulja u vodi ili hidrolatu pa prskajte na odjeću. Sad već ima i narukvica na koje se eterična ulja mogu nakapati, a možete koristiti i difuzor (koji ima prednost u odnosu na aroma-lampice).
Sva lica lavande
Uvijek mi govore da prigovaram nezanimljivosti dalmatinskog lavandina, ali evo mu namjene – zbog visokog udjela kamfora, to je pravo eterično ulje za ljeto. Djeluje repelentno, ali i blago protuupalno, a ima lijep miris. Samo ga nemojte koristiti navečer, i to oko nosa, jer za razliku od prave lavande (Lavandula angustifolia), sadrži znatno više kamfora koji nas voli – razbuđivati. Razmislite kad na sajmovima kupujete jastučiće za bolje spavanje od hvarske lavande.
Ako govorimo o pravoj lavandi, nju uistinu uvijek vrijedi imati sa sobom ljeti – kad god se dogodi ubod komarca, opeklina ili oderotina – to je jedno od rijetkih eteričnih ulja koje možete izravno nakapati na kožu, nerazrijeđeno. Djelovat će umirujuće, ali i protuupalno i regenerativno.
Kad sunce zaprijeti
Ulja za korištenje prije sunčanja svakako su ona hranjiva, koja čuvaju vlažnost kože i hrane je. Čileanska malina, sezam, kokos te karite i kakao-maslac bit će super izbor. Od macerata izbjegavajte onaj Gospine trave (fototoksičan je!), ali uvijek možete posegnuti za maceratom mrkve i oraha, koji su bogati karotenoidima.
Možete ih pomiješati u kojem god omjeru želite. Igrajte se pa dodajte koju kap eteričnog ulja naranče, ylanga… Ali pazite na sunce. Faktor zaštite iz sezama i čileanske maline nije dovoljan da vam pruži primjerenu zaštitu.
Ako zanemarite savjete o sunčanju i pretjerate, ima dovoljno ulja da saniramo bar dio štete. Tu je protuupalni i regenerativni macerat nevena, a sad možete koristiti i gospinu travu (ako do jutra nećete na sunce), protuupalno ulje tamanu (iako nekad zna stvarati iritacije), ulje pšeničnih klica pa i neem, ako zanemarimo miris.
Od eteričnih ulja za regeneraciju kože, tu je već spominjana lavanda prava (nipošto ne naša dalmatinska bogata kamforom), eterično ulje smilja, ružmarin kemotip verbenon (opet ne od „našeg” ružmarina bogatog kamforom)… Stavite do nekih 3 % eteričnih ulja, pijte puno vode i uživajte.