Ukoliko ste vlasnik neke životinje onda vas ni ne treba podsjećati koliko je sreće i zadovoljstva ta životinja unijela u vaš život. Veliki broj studija je pokazao kako životinje, posebice kućni ljubimci, imaju pozitivan, čak i ljekovit učinak na naše mentalno i fizičko zdravlje.
Više puta sam imala prilike čuti od vlasnika kućnih ljubimaca kako je u nekim situacijama pas jedini član obitelji koji mu se iskreno razveseli kad dođe kući umoran s posla. Uistinu, naši ljubimci su uvijek tu za nas – isto tako i mi trebamo uvijek biti tu za njih te se, prije svega, ponašati kao odgovorni vlasnici.
Svega nekoliko minuta maženja sa svojim ljubimcem dovoljno je da vas oraspoloži i tako smanji negativan utjecaj stresa nakupljen tijekom dana. Osim toga, postoji još veliki broj ljekovitih učinaka životinja na naše zdravlje.
Samo neki od njih su:
• Stabilnost krvnog tlaka i zdravlje srca
Ukoliko imate problema s tlakom, ozbiljno razmislite o nabavljanju kućnog ljubimca. U studiji provedenoj na 240 bračnih parova, rezultati pokazuju da parovi koji su ujedno i vlasnici nekog kućnog ljubimca imaju niži krvni tlak I pravilniji rad srca od parova bez ljubimaca.
• Ljubimci pomažu u snižavanju kolesterola i održavanja forme
Za borbu s povišenim kolesterolom, najčešće se propisuje primjerena dijeta, tjelovježba i određeni lijekovi. Međutim, osobe s kućnim ljubimcima lakše izbjegavaju dolazak do povišenih razina kolesterola što su potvrdile i komparativne studije. To je naravno vezano uz sam ˝životni stil˝ vlasnika ljubimaca zbog intenzivnijeg kretanja te provođenja više vremena vani.
To se posebno odnosi na vlasnike pasa jer 1 šetnja sa svojim ljubimcem od samo pola sata predstavlja već minimalnu preporučenu dnevnu količinu kretanja koja čini čuda za vaše zdravlje.
• Životinjama protiv depresije
Terapeuti nerijetko ˝propisuju˝ kućne ljubimce kao odličan način za borbu protiv depresije i oporavak od melankoličnog stanja. Životinje nam poklanjaju svoju bezuvjetnu ljubav, odlični su slušači, imaju umirujući efekt te nam omogućuju kvalitetnije provođenje slobodnog vremena.
• Ljubimci obogaćuju društveni život
Ukoliko ste vlasnik neke životinje, vjerojatno ste upoznali I veći broj drugih vlasnika s kojima zajedno odlazite u šetnju, dijelite savjete oko brige za vašeg ljubimca ili prepričavate anegdote koje ste doživjeli s njima. Ovo se posebice odnosi na vlasnike pasa.
• Manje alergija i jači imunitet
Znanstvenici su ustvrdili da djeca koja odrastaju u kućanstvu s mačkom ili psom u manjoj mjeri razvijaju alergije. Isto pravilo vrijedi za djecu koja odrastaju na selu okružena s većim brojem domaćih životinja. Uz to, takva djeca imaju i razvijeniji imunološki sustav što im omogućuje zdravlje i u odrasloj dobi.
Isto pravilo vrijedi i kada se radi o astmi. Naime, veliki broj alergija na kućne ljubimce vodi ka razvoju astme. Djeca koja su od malena okružena životinjama u manjoj mjeri razvijaju astmu.
• Ljubimci vam mogu spasiti život
Osobama koje pate od dijabetesa, nagli pad razine glukoze u krvi može rezultirati kobnim posljedicama. Neki psi mogu na to upozoriti svoje vlasnike prije nego što bude prekasno. Naime, tako istrenirani psi mogu osjetiti kemijske promjene u tijelu svog vlasnika i na vrijeme ga upozoriti da nešto pojede prije nego što mu padne šećer.
Posebnim treninzima psi također mogu uvelike olakšati život osobama koje pate od epilepsije. Neki su istrenirani da lavežom upozore roditelje prije nego što dijete dobije napadaj. Također, svojim tijelom mogu ublažiti pad uslijed napada i tako smanjiti mogućnost ozljeđivanja osobe u tom nesvjesnom stanju.
• Nadilaženje poremećaja u ponašanju
Djeca s ADHD-om mogu vrlo uspješno nadići svoje problem kroz brigu za kućnog ljubimca. Preuzimanje određenih zadataka koji se tiču bavljenja životinjom pomaže im u učenju o odgovornosti i planiranju svojih aktivnosti. Osim toga, kućni ljubimci mogu pružiti odličan i zabavan način za rješavanje viškova energije.
• Terapijski učinak životinja
Neki program rehabilitacije pacijenata koji su doživjeli moždani udar koriste konje kako bi olakšali i ubrzali njihov oporavak. Osim što poboljšavaju koordinaciju i lagano vraćaju kontrolu nad svojim tijelom, jahanjem konja podiže im se samopouzdanje i vraća osjećaj samostalnosti i neovisnosti o pomoći drugih. Sličan terapijski učinak konji, kao i psi, imaju na djecu s autizmom.
• Podizanje samopouzdanja i samostalnosti
Posebno uvježbani psi mogu povećati dozu samostalnosti osoba koje pate od Parkingsonove bolesti. Istrenirani su da podižu stvari koje im ispadaju iz ruku, pronalaze zagubljene predmete i donose potrebne stvari koje vlasnici ne mogu dokučiti.