U Sloveniji ima mnogo blogova o knjigama, a jedan od njih je Literarna lekarna Alenke Strukelj iz Kranja, koja je pokrenula stranicu 2016. godine, nakon što je pregorjela na poslu i na bolovanju provela tri mjeseca. U početku je samo za sebe pisala o knjigama koje je pročitala, a otkako je objavila da piše blog, čitatelja je sve više.
– U početku sam pisala samo za sebe, tajno. A onda sam u nekom razgovoru s prijateljicom rekla da pišem o knjigama – priča Alenka Strukelj. – Željela je da joj pošaljem link i objavila ga je na svom Facebook profilu. Od tada više nisam mogla sakrivati svoj blog i tada sam ga objavila.
Postoji li još koja slična lekarna na području Slovenije? Imate li uzore u većim europskim gradovima?
– Literarnu lekarnu pokrenula sam 2016. godine, kad sam zbog pregorijevanja na poslu ostala na bolovanju više mjeseca. Da bih se zabavila, počela sam pisati svoje utiske o knjigama, koje sam pročitala. Otkako sam u rujnu ove godine zbog promjene vlasti ostala bez radnog mjesta u ministarstvu kulture, Literarna lekarna postala je moj posao. No, za sada je još hobi, ali željela bih da postane i posao.
Inspiraciju za ime Literarna lekarna dobila sam čitajući knjigu ‘Svjetlost u Provansi’ Nine George, u kojoj je glavni lik pariški knjižar Jean Perdu, koji u svojoj plovećoj knjižari pod imenom „Literarna ljekarna“, prodaje knjige kao lijekove za najrazličitije životne bolesti i patnje duše. Kako je pisanje o knjigama meni bio lijek koji mi je ublažio patnju zbog pregorijevanja i osjećaj beznačajnosti, tako sam i sama željela svojim književnim prijedlozima djelovati na one koji će čitati moje zapise.
U Sloveniji brojni ljudi pišu literarne blogova. Među njima bih mogla izdvojiti nekoliko blogera koji su više manje poznati kod nas: Blog Konteksti, koji piše Tomaž Bešter, inače zaposlen u Nacionalnoj univerzitetnoj knjižnici u Ljubljani, se po pročitanim knjigama nekoliko prekriva s Literarnom lekarnom. Nina Prešeren, koja piše blog Gospodična knjiga, više piše o literaturi za djecu. Ali prava ljekarna za dušu mogao bi biti blog Berem, kojeg piše Damjana Bakarić. Njezina knjiga ‘Kako sam pregorjela’ upravo je izašla u hrvatskom izdanju. Na svom blogu preporučuje najviše self-help literaturu. Nadam se, da ne činim nepravdu još kome, jer ima nas zaista puno.
Uzor mi je vaša omiljena Alis Marić. Otkad znam za Čitaj knjigu, divim joj se svim srcem. Inače ne pratim strane blogere.
Što čitateljice mogu naći u Literarnoj lekarni? Što najčešće traže i razlikuju li se njihovi zahtjevi u odnosu na dob?
– Literarna lekarna pokriva tri područja. Zvarki za odrasle donosi najviše moderne romane, u kojima se događa život, koji razmatraju odnose među različitim ljudima, uz koje plačemo, radujemo se, razmišljamo o vlastitom životu i tako otkrivamo svoje skrivene tajne. Malo pomalo u taj okvir dodajem i self-help literaturu. Ne toliko zato što je čitatelji traže, nego jer je počela mene osobno zanimati.
U rubrici Napoji za otroke pronaći ćete knjige za djecu i mlade. Kao majka dvojice sinova, od sedam i od dvanaest godina, želim usmjeravati svu djecu i mlade prema čitanju jer kroz knjige mogu steći nova iskustva i kroz priče rasti. Ovdje se prvenstveno fokusiram na knjige i slikovnice, koje djeci predstavljaju svijet kakav bi trebao biti – kako biti ljubazan, suosjećajan, prijatelj, a uz to i kako riješiti međusobne probleme, kako nadvladati teške situacije, kao što su selidbe, razvod braka… a biram i knjige koje govore o migracijama i o interkulturalizmu.
Razmišljanjem o važnosti čitanja i pronalaženjem inspiracije za čitanje (rubrika Zakaj brati) potičem i njihove roditelje da prepoznaju čitanje kao važnu aktivnost za dobrobit njihove djece.
Kako birate knjige koje preporučujete u svojoj Literarnoj lekarni? Preporučujete li češće poučne priručnike i ispovijesti ili pak romane i lijepu književnost? Kako na čitatelje djeluju priručnici, a kako beletristika?
– Knjige biram na različite načine. Najčešće prvo pogledam besplatnu reviju Bukla, koja donosi novosti na slovenskom književnom tržištu. Ako mi se priča ili sadržaj neke od knjiga svidi, potražim je u knjižari ili knjižnici i napišem recenziju. Uz to surađujem i s nekoliko slovenskih izdavačkih kuća, koje mi pošalju recenzijske izvode ili posjetim njihove press konferencije. Za sada je veći odaziv na beletristiku, što je prirodno, jer najviše preporučujem moderne romane, a malo po malo dodajem i poučne priručnike.
Kakav je omjer domaće i strane literature koju preporučujete čitateljicama? Koja je traženija?
– Više preporučujem stranu literaturu, ali u posljednje vrijeme i kod nas se pojavilo više mladih autora, koji pišu vrlo zanimljivo i svježe, a opisuju iskustva moje generacije, zato bi bila luda ako ih ne bih preporučila svojim čitateljima. Sudeći prema odazivu na Facebooku, više komentara dobivaju knjige domaćih autora.
U Hrvatskoj se posljednjih godina pojavilo dosta mladih autora ispovjednih self-help priručnika. Koliko se u Sloveniji piše i čita self-help?
– U Sloveniji ime nekoliko autora self-help priručnika. Spomenula sem već Damjanu Bakarić (uz knjigu ‘Kako sam pregorjela’, nedavno je izdala i drugu knjigu ‘Na boljše’ (Na bolje). Uz to treba spomenuti dr. Veroniku Podgoršek, doktoricu bračne i porodične terapije, koja piše o nevjeri i nevoljama u ljubavnim odnosima (knjige ‘Ljubezen na terapiji’ i ‘Ljubezen po ljubezni’) i Maju Megla s knjigom ‘Stres, kuga sodobnega časa’. Najviše se knjiga za osobni razvoj u Sloveniji objavi u vlastitom izdanju. Ovdje bi mogla istaknuti Petru Škarja koja je napisala nekoliko knjiga od ‘Putopisa o Caminu’ do knjige ‘Što nas nisu učili u školi’ i ‘Pronaći svoju sreću i mir’ te Nenada s knjigom ‘Od talenta do uspjeha’ u kojoj su svoja razmišljanja o tome kako uspjeti podijelili poznati Slovenci… Inače, najprodavanija knjiga posljednjih tjedana je ’12 pravila za život’ Jordana B. Petersona.
Najviše se tom literaturom bave izdavačke kuće Umco, Chiara, Primus, naravno i Mladinska knjiga, ali više je to prijevodna literatura. Među najbolje prodavanim autorima u Sloveniji su i hrvatski autori Ingrid Divković i Bruno Šimleša.
Koje akcije poduzima Literarna lekarna za približavanje publici?
– Literarna lekarna nije samo blog. Uz to je prisutna i na Facebooku i Instagramu. Povremeno napravim i neke nagradne igre u kojima podijelim koji naslov. Čitatelji na blogu mogu naručiti i e-bilten, u kojem svakih 14 dana šaljem sve novosti na blogu, nagradne igre i slično. Dobro je bila prihvaćena i akcija u koji sam knjigu darovala društvu Humanitas, za njihovu knjižnicu.
Posjećujete li sajmove knjiga izvan Slovenije? Dolazite li na Interliber u Zagreb?
– Do sada nisam posjetila druge sajmove, samo Slovenski knjižni sajam. Ove godine sam odlučila, da prvi put dođem u Zagreb na Interliber. Sljedeće godine želim dodati još koji, možda Beograd. A moja najveća želja je, naravno, Frankfurtski sajam knjiga. Nadam se, da će mi uspjeti posjetiti ga barem u 2022., kad će Slovenija biti zemlja gošća tog sajma.