Japanska terapija vodom odlično je rješenje za sve kojima izgled i funkcija kože pate zbog nedovoljnog unosa vode u organizam. Ova terapija poboljšava tonus kože, pomaže u radu bubrega koji izbacuju toksine iz tijela i omogućava koži da obavlja svoje svakodnevne funkcije.
Kome se preporučuje japanska terapija vodom?
Svima kojima manjak vode utječe na kožu. Po kojim znakovima možete prepoznati da vašoj koži nedostaje vode? Možda vam se čini kako je odgovor suhoća kože, ali situacija je nešto kompliciranija, jer osjećaj suhoće i zatezanja kože mogu uzrokovati i suhi tip kože, kao i dehidriranost kože.
Razlika između suhe i dehidrirane kože
Pošto imaju slične posljedice, suhu i dehidriranu kožu se često miješa i to je jedna od učestalih pogrešaka u njezi kože jer zahtijevaju potpuno različite pristupe. Suha koža jedan je od genetski nasljednih tipova kože, kao i mješovita, masna i normalna. Koža je suha jer ne proizvodi dovoljnu količinu prirodnih ulja iliti sebuma te se zato u njenom slučaju preporučuje korištenje ulja za lice i bogatih, masnijih krema.
S druge strane, dehidriranost je stanje kože kojoj nedostaje vode – svaki tip kože može postati dehidriran. Uzrok su joj vanjski čimbenici koji utječu na manjak vode u organizmu – promjena klime, iznimno hladno vrijeme, klima uređaji i loša prehrana – kao i nedovoljan unos tekućine.
Kako prepoznati dehidriranu kožu?
Dehidriranu kožu od suhe možete razlikovati po perutanju kože i svrbežu, kao i po sivkastom tonu kože i naglašenim borama i podočnjacima. Možete napraviti i mali test: nježno se uštipnite za obraz – ako imate dehidriranu kožu moći ćete vidjeti kako se formira mrežica tankih bora. Najbolji pokazatelj dehidrirane kože je pretjerana osjetljivost – zbog manjka vode zaštitna barijera kože ne može obavljati svoju funkciju i stoga koža postaje sklonija iritacijama, svrbežu i crvenilu. Ako se sve navedeno odnosi na vašu kožu, japanska terapija vodom je za vas!
Japanska terapija vodom
Ujutro odmah nakon ustajanja na prazan želudac popijte 4 do 5 čaša (od 160 do 200 mililitara) vode sobne temperature. Ne morate popiti sve čaše odjednom – slobodno napravite par minuta pauze između ispijanja čaša. Također, vodu možete “začiniti” s par kapi limuna. Nakon toga operite zube i – nemojte ništa jesti sljedećih 45 minuta. Tijekom dana između svakog obroka radite pauze od dva sata tijekom kojih nećete ništa piti ni jesti. Osim toga, nastavite normalno sa svojom dnevnom rutinom.
Za vrijeme terapije preporučuje se izbjegavanje alkohola i napitaka koji sadrže kofein. Također, kao i prije svake alternativne terapije, preporučuje se i da se posavjetujete s doktorom prije njenog početka. Svi imamo individualne potrebe pa će vam liječnik pomoći odrediti dnevnu količinu unosa vode za vaš organizam. Nemojte piti više od preporučenog broja čaša vode odjednom jer pretjerana količina vode može poremetiti rad organizma i dovesti do trovanja vodom, što može imati ozbiljne, čak i fatalne, posljedice.
Pročitaj i ovo:
- Masna koža lica: Kako odabrati proizvode i koje sastojke izbjegavati?
- Starenje kože: 3 faktora zbog kojih koža može ostarjeti preko noći
- Koža: Koji je tvoj tip s obzirom na osjetljivost i fotosenzibilnost?
Naturala Life br. 14
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili ga kupi na odabranim prodajnim mjestima i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu. Online izdanje čitaj besplatno na servisu Issuu.
Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!