Pregled
Glutamin je najzastupljenija aminokiselina u tijelu i tijelo ga u normalnim uvjetima može proizvesti dovoljno za svoje potrebe, osim u uvjetima iznimnog stresa kad mu treba dodatni glutamin. Važan je za uklanjanje amonijaka iz tijela, funkcioniranje imuniteta, moždane funkcije i probavu.
Primjena
Zacjeljivanje rana i oporavak od ozljeda – tijelo u stresu otpušta kortizol, a on smanjuje koncentraciju glutamina pa suplementacija glutamina pomaže oporavku od ozljeda, smanjuje infekcije i pomaže zacjeljivanju rana.
Upalna bolest crijeva (IBD) – glutamin štiti mukozni dio probavnog trakta, ali u istraživanjima se nije pokazao napredak ili smanjenje simptoma kod Chronove bolesti ili ulceroznog kolitisa.
HIV/AIDS – suplementacija glutamina zajedno s drugim važnim nutrijentima kod oboljelih može poboljšati apsorpciju i povećati dobivanje tjelesne mase.
Sportaši – oni koji treniraju za discipline koje traže izdržljivost (npr. maraton) imaju oslabljeni imunitet uslijed gubitka glutamina pa se njegovim nadomještanjem smanjuju infekcije i jača imunitet.
Rak – glutamin pomaže smanjiti stomatitis uzrokovan kemoterapijom kao i proljev, ali potrebno je više istraživanja da bi se potvrdili ti učinci.
Izvori iz hrane
Dobri izvori su životinjski proteini, mlijeko, jogurt, sirevi (ricotta i cottage), sirovi špinat, peršin i kupus.
Dostupni oblici
Glutamin, obično kao L-glutamin, dostupan je kao dio nadomjestaka proteina u obliku prašaka, kapsula, tableta ili otopina.
Doziranje
Pošto toplina uništava glutamin, treba se uzimati uz hladna jela ili ona sobne temperature.
Djeca:
Ne smije se davati djeci mlađoj od 10 godina osim ako liječnik preporuči i to kao dio kompletnog nadomjestka proteina.
Za djecu 10-18 godina, 500 mg 1-3 puta dnevno.
Odrasli:
Za odrasle starije od 18 godina, doze od 500 mg 1-3 puta dnevno smatraju se sigurnim, a doze od 5000 mg do 15 000 mg mogu preporučiti samo liječnici.
Za ispiranje usta kod kemoterapije ili zračenja, pomiješati 16 g glutamina i 240 ml sterilne vode, uzeti 30-60 ml otopine i grgljati 4 puta dnevno.
Mjere opreza
Zbog potencijalnih nuspojava i interakcija s lijekovima, suplementi se smiju uzimati samo uz nadzor liječnika.
Glutamin je siguran u dozama do 14 g dnevno. Oboljeli od bolesti bubrega, jetra ili Reyevog sindroma ne smiju uzimati glutamin. Starije osobe mogu imati smanjenu funkciju bubrega i trebaju smanjiti dozu glutamina.
Glutamin nije gluten ili glutamat i osobe osjetljive na gluten smiju uzimati glutamin.
Interakcije
Ako trenutačno uzimate bilo koji od navedenih lijekova, prije uzimanja glutamina, savjetujte se s liječnikom: kemoterapija.