Earth Watch, ekološka organizacija čiji je suosnivač glumac Leonardo DiCaprio, odvojit će 5 milijuna dolara za pomoć amazonskoj prašumi u jeku nedavnih požara. Udruga će novac proslijediti direktno lokalnim skupinama i autohtonim zajednicama koje rade na zaštiti Amazone. Ova će novčana donacija pomoći osigurati ključne resurse potrebne za zaštitu „pluća planete“, a u isto vrijeme ohrabruje i članove javnosti da daju donacije.
Što se događa?
Posljednjih nekoliko dana, društvenim su se mrežama proširile alarmantne fotografije koje prikazuju Amazonu – najveću prašumu na svijetu – u plamenu. Nacionalni institut za svemirska istraživanja (INPE) u Brazilu procjenjuje da je ove godine u amazonskoj prašumi bilo više od 72 000 požara. U isto vrijeme, to je skok od gotovo 80 posto u odnosu na broj požara koje je zemlja doživjela u istom vremenskom razdoblju prošle godine, a otišlo je toliko daleko da je noć zamijenila dan kad je dim dosegao grad Sao Paulo.
Vjeruje se da su za mnoge požare odgovorni poljoprivrednici i uzgajivači stoke, uz prešutno odobrenje brazilskog predsjednika Jaira Bolsonara. Na granicama Amazonije uvijek je bilo ilegalnih krčenja šuma, a požari uzrokovani ljudskom rukom koriste se kao način raščišćavanja dijelova šume za poljoprivrednu upotrebu i uzgoj stoke. Ove godine suha sezona pospješuje uvjete za daljnje širenje požara.
Pod novom administracijom, zaštita prašume više nije tako visoko na listi prioriteta, što ostavlja pogubne posljedice. Tako je Carlos Nobre, istraživač sa Sveučilišta u São Paulu, kazao za njemački Deutsche Welle kako njegov tim vjeruje da su šumske površine u brazilskoj Amazoniji smanjene za 20 do 30 posto u posljednjih 12 mjeseci.
Kako pomoći?
Uništenje amazonske prašume rapidno ispušta ugljični dioksid u atmosferu, uništavajući ekosustav koji proizvodi 20 % svjetskih zaliha kisika, apsorbira milijune tona ugljika i predstavlja jedan od najboljih načina obrana planete protiv klimatske krize.
Najbrži način za zaštitu Amazone od budućih požara jest doniranje sredstava organizacijama za zaštitu prirode koje rade na promjeni zakonodavstva i pružanju trenutne pomoći. Svoj doprinos možete dati putem sljedećih stranica: Amazon Watch, International Conservation International, Rainforest Alliance i Rainforest Action Network. Postoje i manje, regionalno orijentirane skupine, uključujući organizaciju za pošumljavanje Instituto Terra, koje se fokusiraju na zaštitu područja koju stotine autohtonih zajednica naziva svojim domom.
Također možete potpisati peticiju organizacije Greenpeace koja od brazilske vlade traži da štiti i spasi Amazonsku prašumu te autohtone i tradicionalne zajednice na tome području.
Više informacija potražite i na stranicama World Wildlife Fund.
Pročitaj i ovo:
• Nek’ se zeleni: Što ti možeš učiniti za zaštitu šuma?
• 10 mitova o klimatskim promjenama kojima ne treba vjerovati
• Kako vegetarijanci mogu usporiti klimatske promjene?