Ima nešto čarobno u ledu, prekrasno i pomalo zastrašujuće dok promatrate ove impresivne ledene prizore… Mnogi od njih rezultat su djelovanja glečera, velikih komada leda stvaranih godinama, čak i stoljećima – glečeri se formiraju na zemlji kada snijeg ostaje dovoljno dugo na jednom mjestu da se pretvori u led, a s vremenom se komprimira u debele ledene mase.
Ono što je posebno kod glečera njihova je sposobnost kretanja – mogu puzati naprijed poput vrlo sporih ledenih rijeka, ostavljajući iza sebe udubine, pukotine i prekrasne vidike. Ipak, s obzirom na globalno otapanje leda, ne znamo koliko ćemo se još moći diviti ovim ledenim prizorima. Led u glečerima čini najveći rezervoar slatke vode na planeti – kad bi se sutra sav rastopio, razina mora na planeti porasla bi za nevjerojatnih 70 metara.
>> 7 lokacija koje izgledaju kao da su s druge planete
Antarktika
Zajedno s Grenlandom, Antarktika sadrži 99 % svjetskih zaliha leda. Dakle, nema sumnje da ćete ovdje svjedočiti nekim od najnevjerojatnijih ledenih formacija koje ćete ikada vidjeti. Nažalost, Antarktika godišnje gubi oko 160 milijardi tona leda, što je iznos koji je nemoguće nadoknaditi.
Foto: Joe Mastroianni, National Science Foundation
Ilulissat, Grenland
Ilulissat je grad na zapadu Grenlanda, smješten u zaljevu Disco i neposrednoj blizini istoimenog fjorda. IluIissat Icefjord poznat je diljem svijeta, a 2004. godine uvršten je na UNESCO Popis svjetske baštine. Gradić se nalazi uz more ispunjeno ledenim santama nastalinajaktivnijeg glečera na svijetu, Sermeq Kujalleq.
Foto: Greenland Travel
Pasterze, Austrija
Najveći austrijski glečer nalazi se u podnožju visokog Grossglocknera, najveće planine Austrije, a predstavlja popularno turističko odredište zbog blizine resorta Zell am See. Ipak, glečer se trenutno smanjuje brzinom od 10 m godišnje pa ako ga želite vidjeti u svojoj njegovoj veličanstvenoj slavi, bolje da požurite.
Foto: Bernd Thaller
Fox i Franz Josef, Novi Zeland
Ovaj par glečera jedinstven je zbog svoje niske nadmorske visine – nalazi se manje od 300 metara iznad razine mora među bujnim zelenilom, a ne na visokim stijenama planinskih vrhova. Iako se ovi glečeri ne smanjuju tako brzo kao drugi s ove liste, predviđa se kako će do 2100. godine izgubiti do 38 % svoje mase.
Foto: West Coast Tourism
Perito Moreno, Argentina
Jedna od najvažnijih znamenitosti u argentinskoj Patagoniji, glečer Perito Moreno "hrane" ledena polja u Andama. Smješten u Nacionalnom parku Los Glaciares, ovaj spektakularni glečer dug je 30 km te čini treću najveću zalihu vode na svijetu. Za razliku od većine glečera, ovaj se zapravo povećava, a ne smanjuje.
Foto: Martin St-Amant
Glacier Bay, Aljaska
Glacier Bay Basin u jugoistočnoj Aljasci, u Sjedinjenim Američkim Državama, obuhvaća Glacier Bay te okolne planine i glečere, koji je prvi put proglašen američkim nacionalnim parkom 1925. godine. Broji gotovo 50 impresivnih lokaliteta, a najlakši, najpopularniji i najudobniji način za razgled ove veličanstvene regije je brod za krstarenje.
Foto: Lgcharlot
Vatnajökull glečer, Island
Vatnajökull glečer najveći je glečer na Islandu i u Europi. Vatnajökull se nalazi na jugoistočnom dijelu Islanda i toliko je velik da svaki od glacijalnih jezika zapravo čini zasebni glečer. Također se nalazi u divljoj zemlji „vatre i leda“ punoj čudesnih krajolika, okružen aktivnim vulkanima, ledenim špiljama i vrućim izvorima.
Foto: Anjali Kiggal
Ledene špilje Kamčatke, Rusija
Ovaj je ruski poluotok poznat po oštroj klimi, ali i najčudesnijim prizorima netaknute prirode. Okružene aktivnim vulkanima na površini, ljepote ledenih špilja oduzimaju dah – led je toliko tanak da poprima izgled višebojnog stakla već i na najmanju zraku sunca.
Foto: Marc Szeglat
Jostedalsbreen glečer, Norveška
Ovaj nevjerojatan glečer zapravo je najveći glečer na europskom kopnu, dug 60 km. Smješten je u Norveškoj, u Nacionalnom parku Jostedalsbreen osnovanom 1991. godine, koji uz Jostedalsbreen glečer obuhvaća druge velike i male glečere.
Foto: Bosc d’Anjou
Biafo glečer, Pakistan
Dug 67 km, Biafo glečer dio je najdužeg glacijalnog područja na svijetu izvan polarnih regija. Nudi neke od prizora koji oduzimaju dah, za sve one dovoljno hrabre i izdržljive – nalazi se u udaljenom planinskom masivu Karakorum, dostupnom nakon dugotrajnog pješačenja uz rub jezera Snow.
Foto: Zillay Ali
Ledena špilja Skaftafell, Island
Najpoznatija ledena špilja Islanda smještena je u omiljenom nacionalnom parku Skaftafell. Plavi led može se vidjeti nakon jakih zimskih kiša, a čak i najmanji pomak glečera jasno se čuje u špilji.
Foto: Nacionalni park Skaftafell