Kvinoja datira prije tri do četiri tisuće godina kada su Inke prvi put shvatile da je sjeme kvinoje prikladno za ljudsku konzumaciju. Prema portalu WHFoods, kvinoja je bila „zlato Inka“ jer su vjerovali da povećava izdržljivost njihovih ratnika. The Quinoa Corporation pak naziva kvinoju „supersjemenkom budućnosti“, a pritom je bitno naglasiti kako zapravo uopće nije riječ o žitarici, nego pseudo-žitarici, odnosno sjemenki južnoameričke biljke srodne repi, blitvi i špinatu.
A kako se čini, postoji sedam dobrih razloga zašto na svoj tanjur dodati i kvinoju.
1. Kvinoja je jedna od namirnica najbogatija proteinima.
Jedna šalica kuhane kvinoje ima 222 kalorije i 4 g masti, 39 g ugljikohidrata i 5 g vlakana. Kvinoja se za razliku od drugih žitarica smatra proteinskom namirnicom jer sadrži svih devet esencijalnih aminokiselina koje tijelo ne može samo proizvesti u pravim omjerima.
2. Kvinoja sadrži gotovo dvostruko više vlakana od većine drugih žitarica.
Zahvaljujući visokom udjelu vlakana (oko 2,5 grama po porciji), kvinoja je namirnica idealna za mršavljenje, ali i za dijabetičare. Između ostalog, vlakna pružaju osjećaj sitosti nakon obroka, pomažu u održavanju zdravog probavnog trakta i poboljšavaju kontrolu inzulina koji održava stabilnu razinu šećera u krvi. Također pomažu u sprečavanju bolesti srca tako što smanjuju visoki krvni tlak, razinu kolesterola i glukoze, a mogu i sniziti rizik od razvoja hemoroida.
3. Kvinoja sadrži željezo.
Željezo pomaže u očuvanju zdravlja krvnih stanica i osnova je za stvaranje hemoglobina. Prenosi kisik iz jedne stanice u drugu i opskrbljuje mišiće kisikom, a postoje i druge prednosti željeza, od kojih neke uključuju bolju moždanu funkciju, sintezu neurotransmitera, regulaciju tjelesne temperature i metabolizam energije.
4. Odličan je izvor magnezija.
Magnezij je jedan od esencijalnih minerala neophodnih za očuvanje zdravlja – sudjeluje u funkciji oko 300 različitih enzima zbog čega se ubraja među najznačajnije minerale našeg vremena. Doprinosi normalnoj funkciji mišića, smanjenju umora i iscrpljenosti i održavanju normalnog metabolizma stvaranja energije, a uz kalcij je ključan za održavanje zdravih kosti i zubiju. Znakovi koji mogu upućivati na manjak magnezija uključuju slabost, grčeve u mišićima, poremećaje rada srca, razdražljivost i glavobolje.
5. Sadrži visok udio mangana.
Mangan je element u tragovima, prisutan u kostima, jetri, bubrezima i gušterači. Pomaže u stvaranju vezivnog tkiva i kostiju, a igra ulogu i u metabolizmu ugljikohidrata, apsorpciji kalcija, regulaciji krvnog šećera te moždanoj i živčanoj funkciji. Također djeluje kao antioksidant te pomaže u sprečavanju oštećenja stanica uzrokovanih djelovanjem slobodnih radikala.
6. Krcata je vitaminima i mineralima.
Šalica kvinoje sadrži 15 % dnevno potrebne vrijednosti željeza, 19 % folne kiseline, 58 % mangana , 28 % fosfora i 30 % dnevne potrebe za magnezijem. Među mnogim vitaminima i mineralima koje pruža kvinoja je bogata lizinom, aminokiselinom odgovornom za oporavak mišića nakon intenzivnog treninga. Također sadrži i vitamin B2 (riboflavin), jedan od osam vitamina B skupine koji sudjeluje u stvaranju energije.
7. Bezglutenska je namirnica.
Budući da ne sadrži gluten, kvinoju mogu koristiti i osobe s dijagnosticiranom celijakijom i preosjetljivosti na gluten. Uz impresivan profil hranjivih tvari, jednostavnost pripreme i izostanak glutena, ne čudi što je kvinoja popularan izbor pobornika zdrave prehrane.
Pročitaj i ovo:
• 9 žitarica koje ne sadrže gluten
• Kvinoja je žitarica idealna za mršavljenje
• Kvinoja – idealna za dijabetičare, ali i za mršavljenje