Zagađenje zraka u zatvorenim prostorima podrazumijeva prašinu, prljavštinu ili plinove unutar zgrade koji nam štete ako ih udišemo. Ovo može biti uzrokovano mnogočime, a samo neki izvori zagađenja su loša ventilacija, vlaga i kemikalije u proizvodima za čišćenje. Obično se radi o jako malim čestica koje se obično ne mogu vidjeti ili namirisati, pa ih se ponekad naziva i nevidljivim ubojicama.
Zimi su naši domovi posebno izolirani i rijetko ih zračimo što negativno utječe na kvalitetu zraka, koji je većinu vremena zagušljiv. Ponekad ne primjećujemo da je zrak u našim domovima zagađen te često ni ne razmišljamo o tome. I kada nam se čini da je s našim zrakom sve u redu, bolje je držati se mjera predostrožnosti s obzirom na sve zdravstvene rizike lošeg zraka u našem domu.
Kako možete poboljšati kvalitetu zraka u svom domu?
Otvorite prozore
Ovo možda zvuči očito, ali svakako je najjeftiniji i najlakši način za poboljšanje kvalitete zraka u vašem domu. Iako se zimi pokušavamo što više zagrijati u našem domu i ne potrošiti bogatstvo na naše račune, ipak je vrlo važno ponekad otvoriti prozore i promijeniti zrak u našem domu kako bismo ga napunili kisikom, ali i da bismo smanjili vlažnosti koja je grinjama pogodna za razmnožavanje.
Investirajte u pročišćivač zraka
Kao što smo ranije spomenuli, čestice koje ugrožavaju naše zdravlje nisu vidljive, a znamo da je nemoguće očistiti nešto što ne možemo vidjeti. Ovo je razlog zašto je najbolje rješenje ulaganje u pročišćivač zraka koji uklanja gotovo 100% zagađivača, a djeluje tako da uvlači prljavi zrak, filtrira ga i ispuštaju natrag u prostoriju, u mnogo čišćoj i zdravijoj formi.
Usisavajte
Usisivači su vrlo dobar saveznik u borbi protiv prašine, peludi i dlaka kućnih ljubimaca, a sve se to može brzo nakupiti u domu i iritirati vaš dišni sustav. Usisavajte što je moguće redovitije, a nemojte zaboraviti usisati ni kauče, fotelje i madrace. Također, mijenjajte posteljinu barem jednom tjedno i perite je na 60 stupnjeva kako biste ubili grinje i klice. Nemojte površine svojeg namještaja zatrpavati sitnim predmetima jer će vam to otežati čišćenje prašine, što je vrlo važno često obavljati.
Potražite sredstva za čišćenje koja nisu opasna za udisanje
Čišćenje vašeg doma je dobra stvar, ali proizvodi za čišćenje u vašem domu ne bi trebali biti otrovni za disanje. Srećom, ne morate koristiti otrovne sastojke za uklanjanje masnoće i prljavštine jer puno ekoloških proizvoda za čišćenje djeluje jednako dobro. A i ne zagađuje okoliš!
Riješite se vlage
Grinje, plijesan i virusi vole toplinu i vlagu, zbog čeka su im kuhinje i kupaonice posebno privlačne. Pazite da vrata budu zatvorena kada se tuširate pod vrućim tušem, pokrijte posude za kuhanje, koristite napu kada kuhate i osušite mokru odjeću vani.
Nabavite sobne biljke
Prednosti sobnih biljaka u pročišćavanju zraka dobro su istražene i dokazane, ali trebat će vam jako puno zelenila u kući da biste značajno utjecali na kvalitetu zraka. Ipak, svaka pomoć je dobrodošla, a pridonijet će estetici vašeg prostora.
Nemojte koristiti osvježivač zraka
Osvježivači zraka mogu pomoći pri prikrivanju loših mirisa u našem domu, ali svakim korištenjem raspršujete veliku količinu štetnih kemikalija koje ćete udisati cijelo vrijeme.
Održavajte kuću bez dima
Otrovne čestice duhana u zraku ostaju na štetnim razinama čak pet sati nakon pušenja, pa je važan korak izbjegavati pušenje u domu. Zapamtite također da mirisni štapići i svijeće, koliko god ih voljeli, također ispuštaju ugljični monoksid i ugljični dioksid u zrak.