U današnjem svijetu, pogotovo putem medija, al i u najbližoj okolini vrši se konstantan pritisak na mlade djevojke i žene te se od njih se očekuje savršen izgled.
Izgrađenoj, samosvjesnoj ženi, ta gomila informacija kojom smo bombardirani uopće neće predstavljati problem, ali ako sami sebe pokušate smjestiti u dob djevojčice u pubertetu od 12-15 godine koja svakodnevno gleda MTV, lista magazine, a u školi njenu odjeću i izgled neprestano komentiraju prijateljice – složit ćete se da djeci nije lako.
Sve navedeno može jako utjecati na djevojčice u pubertetu koje tek razvijaju samopouzdanje i dovesti ih do niza emotivnih problema koji pak mogu biti okidači za poremećaje prehrane, psihičke probleme i slično. Postoje načini na koje možete pomoći svojim kćerima da zavole svoje tijelo te da se u njemu osjećaju ugodno.
Faktori koji mogu utjecati na stvaranje negativne percepcije tijela kod djevočica su pretjerana zabrinutost majke oko svoje i kćerine težine, prirodno debljanje u pubertetu, želja za ispunjavanjem stereotipnog izgleda s naslovnica, zadirkivanje zbog izgleda te medijski pritisak.
Ti uzroci mogu dovesti do pada samopouzdanja, depresije i poremećaja prehrane (anoreksija, bulimija). Navedeno često vodi u začarani krug dijeta i debljanja nakon prestanka dijeta što dodatno smanjuje samopouzdanje. Djevojčice često počinju pušiti, žele plastične operacije i bilo što drugo što bi ih približilo idealu kojeg su zamislile.
Što možete poduzeti?
– Vrlo je bitno da razgovarate sa svojom kćeri o njenom tijelu i objasnite joj kako genetika i pubertet mogu utjecati na tjelesnu masu. Objasnite joj da su slike koje mediji šalju lažne i potpuno nerealne i provjeravajte što čita i gleda te ponudite prihvatljivije alternative.
– Razgovarajte o percepciji tijela i pitajte je što voli na sebi. Recite joj što vi volite na njoj. Objasnite joj da je svaka osoba različita i da se oblici tijela razlikuju. Koristite pozitivan rječnik i potičite je na održavanje zdrave težine raznolikom prehranom i vježbanjem te izbjegavajte korištenje riječi “debeli” i “mršavi” ljudi.
– Razgovarajte s obitelji i spriječite ih da je zadirkuju oko njenog izgleda.
– Ako vidite da problem njenog samopouzdanja prelazi okvire vaših mogućnosti da pomognete – uključite obiteljskog liječnika koji će moći odrediti rane znakove mogućeg poremećaja u prehrani i pomoći njoj odrediti realne ciljeve što se tjelesne mase tiče.
– Pomozite svojim djevojčicama utemeljiti zdrave prehrambene navike pripremajući cijeloj obitelji zdrave obroke i međuobroke.
– Potaknite je na traženje uzora u ženama koje su poznate po svojim uspjesima u životu, a ne po izgledu.
– Pomozite joj da vrednuje svoja postignuća i vi pohvalite svaki njen uspjeh što će joj pomoći da se cijeni prema onome što radi, a ne onome kako izgleda.
– Potičite fizičku aktivnost i sudjelujte u nekoj aktivnosti s njom što će vas dodatno povezati.
– U svemu budite pozitivan primjer – pazite što jedete, gledate, čitate, koliko vježbate jer ste vi prvi uzor svojoj kćeri.
– Ukoliko uza sve to vidite da vaša kćer ne podiže samopouzdanje, razmotrite mogućnost profesionalnog savjetovanja koje ju može naučiti kako amortizirati socijalni pritisak i osjećati se dobro u svom tijelu.