Većina nas voli koristiti med kao zaslađivač koji je zdraviji od šećera. Ali što se događa kada se sirovi med kristalizira? Možete li ga i dalje koristiti? U nastavku nam stručnjaci otkrivaju je li kristalizirani med siguran za konzumaciju te kako ga dekristalizirati.
Je li kristalizirani med siguran za jelo?
Med se prirodno kristalizira tijekom vremena, ali to ne znači da ga morate baciti. Srećom, kristalizacija ne utječe negativno na okus i kvalitetu meda. Zapravo, prema Zekeu Freemanu, osnivaču medne tvrtke Bee Raw, djelomično ili potpuno kristalizirani med može imati bogatiji okus.
Kako dekristalizirati med
Ako želite razrijediti svoj med, slijedite ove korake:
Korak 1: Odvojite samo količinu koja vam je potrebna
Pokušajte dekristalizirati količinu meda koja vam je potrebna – i ne više od toga. Višestruko zagrijavanje i hlađenje meda može uzrokovati gubitak jedinstvenog okusa.
Korak 2: Stavite u staklenku – ne u plastiku
Ako je posuda za med plastična, zagrabite kristalizirani med u staklenu posudu koja se može zatvoriti. Tako ćete spriječiti eventualno topljenje plastika u medu tijekom rekristalizacije.
Korak 3: Koristite toplu vodu – ne kipuću
Stavite nezatvorenu staklenu posudu s medom (dakle, samo onu količinu koja vam je potrebna) u kupku s toplom – ne kipućom – vodom na pet do deset minuta kako bi se kristali otopili. Voda bi trebala biti iznad razine meda, ali pazite da ne uđe u posudu.
Voda ne smije biti kipuća niti prevruća, kako se ne bi smanjila kvaliteta meda. Ako se pregrije, sirovi med gubi prehrambene prednosti i, na kraju, može se karamelizirati (a to više nije med). Nikad ne zagrijavajte med u mikrovalnoj pećnici jer ona neravnomjerno grije, pa bi slučajno mogla i pregrijati med.
Korak 4: Izbjegavajte niske temperature
Niže temperature povećavaju mogućnost kristalizacije, objašnjava Freeman. Kako biste uopće izbjegli kristalizaciju, staklenku meda čuvajte na sobnoj temperaturi (nikad u hladnjaku).
Upotreba kristaliziranog meda
Ako se neizbježno dogodi i nađete se s kristaliziranim medom u ruci, evo nekoliko jednostavnih načina na koje ga možete upotrijebiti.
1/ Zamjena za šećer prilikom pečenja
Kristalizirani med djeluje kao zamjena za šećer u pekarskim proizvodima. Budući da ima manje vlage od tradicionalnog meda, nećete ga morati toliko prilagođavati u receptu. Med je ipak slađi od konzumnog šećera, pa ga koristite manje. Počnite s ¾ šalice kristaliziranog meda za svaku šalicu šećera i kušajte usput.
2/ Namažite ga na tost
Sjajna stvar kod kristaliziranog meda je što ga možete razmazati bez slučajnog kapanja meda posvuda. Namažite ga na tost od proklijalih žitarica s voćnim preljevom (poput narezanih jabuka ili krušaka), kozjim sirom ili svježim rajčicama za slatko-slani međuobrok.
3/ Ubacite ga u svoju beauty rutinu
Med je humektant, što znači da pomaže zadržati vlagu. Kristalizirani med možete koristiti kao piling za tijelo ili kosu: lagano gruba tekstura šećera potpuno je prirodan način uklanjanja nečistoća s vlasišta ili kože.
4/ Koristite ga kao dodatak doručku
Naravno, neće curiti, ali kristalizirani med ima jednako dobar okus kao i tradicionalni med s namirnicama poput grčkog jogurta ili zobenih pahuljica.
5/ Umiješajte ga u čaj
Umjesto šećera pokušajte čaju dodati kristalizirani med. Nakon što se otopi u vrućem čaju, kristali će nestati.
Pročitaj i ovo:
- Sirovi med: 5 načina kako ga kreativno iskoristiti za bolje zdravlje
- Ana i Krsto Matulić: “Poseban je osjećaj kada nešto proizvedeš, a kupci prepoznaju tvoj trud”
- Dr. sc. Sebastijan Orlić: “Mediteranska prehrana je najbolji izbor za sprječavanje i kontrolu dijabetesa”