Sjećam se, kada mi je kći bila mala, a bilo je to prije ohoho godina, kako je, unatoč svim mogućim poduzetim mjerama opreza i higijene, razvila jaki pelenski osip. Jednu je noć sa svojih mjesec dana starosti, na naše veliko veselje, prespavala deset sati u komadu, a drugi je dan zbog toga, na našu veliku žalost, razvila jaki pelenski osip.
U dogovoru s pedijatricom pokušale smo pod svaku cijenu izbjeći kortikosteroidnu kremu, no, nakon dva dana stanje se dosta pogoršalo i kao jedini se izlaz nametnuo kortikosteroid te sam pošla u ljekarnu podići recept kada sam susrela našu patronažnu sestru koja mi je preporučila jednu mast koja u svom sastavu ima aloe veru i propolis.
Ok, neka to bude posljednje prije kortikosteroida – dogovorila sam taj posljednji pakt sama sa sobom i dala kremi točno tri sata da djeluje. Prvim mazanjem osip je prešao iz tamno crvene u ružičastu boju, drugim se već lagano počeo povlačiti i nakon dva dana koža se potpuno oporavila.
Moram priznati da mi je ovaj događaj bio jedan od prijelomnih i u privatnom životu, ali i u karijeri, koji me uvjerio u snagu prirodnih preparata kod dermatoloških problema – no, ono na što sasvim sigurno trebate obratiti pozornost jest kvaliteta proizvoda kao i kvaliteta izvornih sirovina od kojih je proizvod pripremljen. Za bebe, pogotovo vrijedi za bebe s osjetljivom kožom, opredijelite se uvijek za prirodnu kozmetiku, onu koja nema aditive poput umjetnih mirisa, boja, konzervansa, ali i za onu koja je napravljena od zaista kvalitetnih sastojaka. Tražite certifikate organske i bio kozmetike jer tek oni garantiraju što kupujete.
U slučaju da se želite i sami okušati u izradi preparata za svoju bebu – donosim vam jednu svoju recepturu koja je već pomogla mnogim bebačima i kod pelenskog osipa, alergijskih reakcija, ali i kod atopijskog dermatitisa. Svi sastojci koje kupujete za kremicu, neka budu organskog porijekla i neka sva ulja budu nerafinirana i hladno tiještena jer vaša beba zaslužuje samo najbolje.
Krema za alergije, pelenski osip i atopijski dermatitis
Potrebni sastojci:
Macerat njemačke kamilice u ulju badema 30 g
Noćurak ulje 35 g
Shea maslac 35 g
Hidrolat hamamelisa 100 g
Bijeli pčelinji vosak 4% – 8g
Bisabolol 20 kapi
Vitamin E 4 kapi
Macerat kamilice ćete pripremiti tako da šaku cvjetova kamilice prelijete s bademovim uljem i držite u zaklopljenoj staklenoj posudi tri tjedna. Dogodit će se vjerojatno da cvjetovi kamilice upiju bademovo ulje pa po potrebi nadolijte bademovo ulje tako da je biljka barem dva prsta ispod površine ulja. Nakon završene maceracije procijedite kroz više slojeva gaze i vaš je macerat spreman za daljnju upotrebu.
Izrada kreme:
Prilikom izrade ove masti uvijek imajte na umu da posuđe u kojemu ćete raditi ovaj pripravak mora biti savršeno čisto te namijenjeno isključivo izradi prirodne kozmetike. Sve detalje o higijeni i potrebnom posuđu pronađite na ovom linku.
– Za početak u jednoj laboratorijskoj čaši ili inox posudi odvažite shea maslac, noćurak, macerat kamilice i pčelinji vosak
– U drugoj laboratorijskoj čaši ili inox posudi odvažite 1 hamamelis
– Stavite čašu s uljima, pčelinjim voskom i shea maslacom na vodenu kupelj i lagano zagrijavajte dok se vosak ne otopi
– Kad je vosak otopljen, izvadite iz vodene kupelji i ostavite sa strane
– Sada u vodenu kupelj stavite čašu s hidrolatom i zagrijte ga dvadesetak sekundi
– Lagano ulijevajte hidrolat u ulja, neprestano miješajući pjenjačom i to radite sve dok se krema ne ohladi (kada ste malo vještiji, ovaj proces možete ubrzati i tako da posudu u kojoj miješate stavite u hladnu vodenu kupelj nakon što se krema već počne lagano formirati
– Upravo u trenutku kada se krema počela formirati dodajte vitamin E i bisabolol te nastavite s miješanjem
– Krajnji rezultat bi trebala biti kremica svilenkaste strukture poput ove na slici koju možete mazati bebama i djeci na problematično područje nekoliko puta dnevno
– Kremica se čuva u frižideru, a pošto je bez ikakvog konzervansa, računajte da će trajati nešto više od mjesec dana
Napisala:
Andrea Šitum, urednica portala Naturala.hr, fitoaromaterapeutkinja