Petogodišnja studija o učinku marihuane objavljena u American Journal of Psychiatry pokazala je zabrinjavajuće posljedice na mentalno zdravlje tinejdžera. Kod više od tisuću ispitanika, znanstvenici su zabilježili porast psihoza za 21 %, halucinacija za 92 %, a osjećaja paranoje za čak 133 %. Da stvar bude još ozbiljnija, te su se posljedice nastavile pojačavati i godinu dana nakon prestanka konzumacije.
Ovi su rezultati na tragu drugih, ranije provedenih istraživanja prema kojima su tinejdžeri najskloniji razvijanju najtežih posljedica konzumacije marihuane. Ljudski se mozak razvija do sredine dvadesetih godina pa je utjecaj marihuane mnogo pogubniji za tinejdžere nego za odrasle osobe.
Prefrontalni korteks dio je mozga koji se zadnji razvija, a odgovoran je za procesuiranje informacija, društveno prosuđivanje, planiranje aktivnosti, ali služi i kao „kočnica“ nekontroliranim emocionalnim reakcijama.
Brojne studije pokazale su da marihuana mijenja strukturu mozga u razvoju i utječe na dijelove mozga odgovorne za pamćenje, koncentraciju, donošenje odluka i rješavanje problema. Zbog toga će tinejdžeri koji redovno konzumiraju marihuanu teže održavati pozornost, slabije će zaključivati te neće dosegnuti predviđenu razinu inteligencije. Uz to, bit će skloniji depresiji i anksioznosti te, posljedično, suicidalnim mislima.
Kako bi se sa sigurnošću mogla ustvrditi uzročna veza marihuane i navedenih posljedica, potrebno je provesti opsežnija istraživanja, no dokazi koje zasada imamo upućuju da bi je tinejdžeri svakako trebali izbjegavati.