Što je Uskrs bez pisanica? Unatoč tomu što ih obožavamo, često nam ostane viška. No prije nego što ih odlučite baciti, proučite savjete i smjernice koje jamče da ih možete sigurno konzumirati.
Rok trajanja tvrdo kuhanih i obrađenih jaja
Prema savjetima stručnjaka za sigurnost hrane, tvrdo kuhana jaja bilo koje vrste – bez obzira jesu li ostavljena u ljusci ili oguljena – mogu se čuvati u hladnjaku do 7 dana. Jaja punjena mješavinom začina najbolje je konzumirati unutar 4 dana, pod uvjetom da su odmah ohlađena i pravilno pohranjena. Punjena jaja imaju kraći rok trajanja jer sadrže nadjev, koji se obično pravi od majoneze ili jogurta.
Sva tvrdo kuhana jaja ne traju tako dugo kao svježa jaja, koja možete čuvati u hladnjaku do 5 tjedana, a možda i duže. Kuhanje uništava zaštitni omotač svježe ljuske jajeta, što olakšava ulazak bakterija i onečišćenje jestivog dijela jajeta.
Koliko dugo obrađena jaja mogu stajati vani
Punjena jaja mogu stajati na sobnoj temperaturi 2 sata, a to se razdoblje odnosi na pripremu, posluživanje i ostatke. Nakon 2 sata kvarljiva hrana, ulazi u ono što se naziva “opasnom zonom”, u kojoj su uvjeti povoljniji za stvaranje štetnih bakterija. Primjerice, samo 20 minuta u opasnoj zoni omogućuje opasnim bakterijama da udvostruče broj.
Savjeti za sigurnost obrađenih jaja
Kako bi jaja bila sigurna za konzumaciju, slijedite ove smjernice za pripremu i skladištenje:
- Pazite da tijekom pripreme – od isključivanja štednjaka, do hlađenja, guljenja, punjenja – jaja ni u jednom trenutku ne budu izvan hladnjaka dulje od 2 sata.
- Nakon pripreme, punjena jaja čuvajte u hladnjaku do posluživanja.
- Kad gosti stignu, poslužite jaja u serijama – recimo, po desetak. Prije ograničenja od 2 sata, zamijenite ih s onima iz hladnjaka po potrebi.
- Ako poslužujete kuhana jaja vani gdje temperatura doseže 30 °C (ili više), ograničite njihovo razdoblje bez hlađenja na 1 sat (umjesto 2).
- Kako biste pravilno pohranili kuhana jaja u hladnjaku, rasporedite ih u jedan sloj u hermetički zatvorenu posudu ili namjenski nosač jaja.
- Ako ih planirate poslati kući s gostom, stavite ih u hladnjak dok gost ne bude spreman otići.
- Pravilno pohranjena obrađena jaja mogu se držati u hladnjaku do 4 dana, ali uvijek provjerite postoje li znakovi kvarenja i pomirišite ih kako biste bili sigurni da su i dalje sigurna za konzumaciju.
- Zamrzavanje sirovih jaja je održiva opcija, ali pohranjivanje tvrdo kuhanih jaja u zamrzivač se ne preporučuje.
Rok trajanja ukiseljenih jaja
Neka proslave uključuju ukiseljena jaja, odnosno tvrdo kuhana jaja marinirana u octu i začinima za kiseljenje, začinjena jabukovačom ili sokom od kiselih krastavaca ili ukiseljene repe. Studija je pokazala da se neotvoreni spremnici komercijalno ukiseljenih jaja drže na polici nekoliko mjeseci. Nakon otvaranja, spremnik treba držati u hladnjaku i upotrijebiti unutar 7 dana.
Domaća kisela jaja druga su priča. Stručnjaci za sigurnost hrane preporučuju ih tretirati kao i druga tvrdo kuhana jaja: držati ih u hladnjaku i upotrijebiti unutar 7 dana. Ne preporučuju kućno konzerviranje ukiseljenih jaja.
Rok trajanja pisanica
Obojena uskršnja jaja ostaju svježa u hladnjaku do 7 dana, što se ne razlikuje od ostalih tvrdo kuhanih jaja.
Bilo da su obojena tradicionalnim pastelnim bojama, avangardnim bojama ili jedinstvenim dizajnom, obojena jaja sigurna su za jelo, pod uvjetom da koristite boju koja je sigurna za konzumaciju. To uključuje većinu komercijalnih kompleta za bojanje jaja (provjerite naljepnicu), kao i domaće boje napravljene od sigurnih sastojaka. To isključuje boje koje nisu namijenjene za konzumaciju, kao što su lak za nokte, boje ili druge kemikalije koje se ne konzumiraju.
Ako nakon kuhanja jaja niste spremni za bojanje, spremite ta jaja u hladnjak dok ne postavite boje i zdjelice. Nakon farbanja (i temeljitog pranja ruku), vratite ih u hladnjak dok ih ne budete spremni upotrijebiti, pritom pazeći da ne prijeđu ograničenje od 2 sata izloženosti sobnoj temperaturi.
Rok trajanja uskršnjih jaja koja koristite u ‘uskršnjem lovu na jaja’
Ako planirate organizirati uskršnju potragu za jajima za najmlađe članove obitelji, a koja uključuje tvrdo kuhana jaja, budite oprezni. Savjetuje se da ne konzumirate tvrdo kuhana jaja s napuknutom ljuskom ili ona koja su ležala na zemlji jer bi mogla pokupiti bakterije koje mogu dospjeti u unutrašnjost jaja.
Ako ih namjeravate jesti, pridržavajte se ovih smjernica:
- Sakrijte jaja na mjesta koja su zaštićena od prljavštine, vlage, kućnih ljubimaca i drugih izvora bakterija, kao i od temperatura iznad 30 °C.
- Ograničite ukupno vrijeme skrivanja i lova na jaja na najviše 2 sata.
- Temeljito operite jaja i ruke odmah nakon što ih pronađete i osigurajte da nisu bila izložena sobnoj temperaturi (ili toplijoj) ne dulje od 2 sata.
- Pojedite prikupljena jaja u roku od 7 dana od kuhanja.
Pročitaj i ovo:
- Kako na potpuno prirodan način obojati uskrsna jaja?
- VIDEO: Bojanje uskršnjih jaja a la ‘batik look’ – nikad lakše, brže i ljepše!
- Bojanje u vinu: Tehnika koja će pisanice pretvoriti u mala remek-djela