Paracetamol je sigurno u svjetskim razmjerima najuporabljavaniji antpiretik i analgetik, ali je i najčešći uzročnik trovanja lijekovima. Brzog je djelovanja i dobre podnošljivosti. Paracetamol se najčešće koristi za snižavanje temperature kod djece i kod osoba starije dobi, te onih sa bolestima probavnog sustava.
Sastavnica je ogromnog broja različitih proizvoda namijenjenih uklanjanju simptoma prehlade i gripe. Najčešće se koristi kod blažih bolova, glavobolja, a u kombinaciji sa opioidnim analgeticima se može koristiti i za uklanjanje jače boli. U SAD se koristi naziv acetaminofen jer je po kemizimu aktivni metabolit fenacetina (para-acetilaminofenol). Za razliku od fenacetina koji se nekada koristio kao analgetik, paracetamol nije kancerogen. Ima neznatno protuupalno djelovanje.
Brzo se resorbira, brzo djeluje
Paracetamol se resorbira brzo i skoro potpuno poslije oralne primjene. Otopine se brže apsorbiraju od krutih oblika. Prisustvo hrane usporava resorpciju, ali ne umanjuje efikasnost samog lijeka. Resorpcija poslije rektalne primjene varira u zavisnosti od sastava podloge. Paracetamol prodire u sve tjelesne tekućine. U mlijeko se izlučuju male količine. Maksimalna koncentracija u plazmi postiže se unutar pola sata do 2 sata. Eliminacija je brza sa vremenom poluraspada oko 2 sata. Djelovanje traje 3 – 4 sata.
Paracetamol ne oštećuje želučanu sluznicu i vrlo rijetko izaziva reakcije preosjetljivosti. Siguran je za uporabu kod djece, ne izaziva Reyev sindrom 2008.godine objavljeno je istraživanje u Lancetu, koje je provedeno na 200 000 djece u 31 zemlji.
Mehanizam analgetičkog djelovanja paracetamola nije u potpunosti dokazan. On spada u neselektivne inhibitore ciklooksigenaze. Smatra se da djeluje preko inhibicije sinteze prostaglandina i drugih supstancija koje senzibiliziraju receptore za bol u centralnom živčanom sustavu i na periferiji. Blokira i stvaranje impulsa bola na periferiji, ali neznatno.
Antipiretski učinak paracetamol ostvaruje djelujući na centar za termoregulaciju u hipotalamusu, što dovodi do periferne vazodilatacije, povećanja protoka krvi kroz kožu, znojenja i sniženja tjelesne temperature.
Kod oštećene jetre može izazvati probleme
Metabolizira se u jetri, gdje se većina od 60-90% terapijske doze konvertira u neaktivne spojeve konjugacijom sa sulfatima i glikuronidima, a izlučuje urinom u obliku neaktivnih metabolita. Jedan mali dio, 5-10 % terapijske doze, se metabolizira u jetri putem enzimskog sustava citokroma P 450. Toksični efekt paracetamola određen je alkiliranim metabolitima(N-acetil-p-benzo-kinoniminom-NAPQI) koji se stvaraju tim procesom. Kod uobičajenog doziranja i normalnog stanja organizma, taj se toksični metabolit brzo detoksificira reverzibilnim vezanjem na sulfhidrilne grupe glutationa i izbacuje urinom.
Naravno da se toksičnost značajno povećava kod oštećenja jetre, pa je uporaba paracetamola kontraindicirana kod oštećenja jetre. Kako raste primijenjena doza, raste i toksičnost. Kod visokog doziranja potroše se zalihe glutationa i dolazi do toksičnog oštećenja jetre unutar tri do četiri dana. Pojavljuje se akutna jetrena nekroza. Izlučuje se urinom brzo i potpuno, u roku od 24 sata gotovo cijela uporabljena doza.
Pripazite: terapijska je doza blizu toksičnoj dozi!
Ono što je problematično kod paracetamola je da je on uske terapijske širine, terapijska doza je vrlo blizu toksične, pa usprkos činjenici da se smatra jednim od najsigurnijih analgetika kod primjene propisanih doza, velika je mogućnost predoziranja i toksičnosti, jer veliki broj lijekova u ručnoj prodaji sadrži upravo paracetamol, pa se značajno povećava ukupan njegov unos. Najčešće predoziranje, s pojavom toksičnosti u razvijenim zemljama je upravo s paracetamolom. U mnogim je zemljama iz tog razloga ograničen broj tableta u pojedinačnom pakiranju, osobito onih koji se prodaju van ljekarni.
FDA je 2009. godine preporučila nove manje maksimalne doze paracetamola od 650 mg (prije je to bilo 1000 mg) i maksimalne dnevne doze od 3,25 g (ranije 4,0 g). U siječnju 2011. godine FDA izdaje preporuku proizvođačima da kombinirani lijekovi s paracetamolom ne sadrže više od 325 mg paracetamola i dobili su rok od tri godine da se tome prilagode. Razlog takvoj odluci je sprječavanje oštećenja jetre.
Toksična pojedinačna doza se smatra 150 mg/kg tjelesne težine za odrasle, ali pojedinačne manje doze u tijeku 24 sata mogu izazvati trovanje već kod 4 g/dan, a letalna doza može biti već 6 g/dan. Kod djece akutna doza od 200 mg/kg tjelesne težine može biti toksična. Djeca bolje podnose veće doze paracetamola od odraslih. Konzumiranje alkohola značajno povećava toksičnost, kao i dijete jer se smanjuju zalihe glutationa u organizmu. Rizik od toksičnosti se povećava uz istovremenu uporabu lijekova koji induciraju CYP enzime (karbamazepam, fenitoin, barbiturati, izoniazid..).
Treba pripaziti na kontraindikacije i interakcije s drugim lijekovima
Paracetamol može dati lažne vrijednosti pri određivanju glukoze i mokraćne kiseline u krvi. Kontraindiciran je kod osjetljivosti na paracetamol, kod akutnog hepatitisa i uopće kod oštećenja funkcije jetre i bubrega.
Oduvijek se smatrao najsigurnijim analgetikom za razdoblje trudnoće, ali je 2010. godine objavljena studija koja dovodi u vezu uporabu paracetamola u tijeku trudnoće s mogućom neplodnošću nerođenog djeteta. Ne smije s koristiti za vrijeme dojenja, jer može izazvati methemoglobinemiju kod dojenčeta.
Moguće su interakcije s drugim lijekovima, posebno treba biti oprezan s onim lijekovima koji pojačavaju njegovu hepatotoksičnost. Lijekovi koji ubrzavaju razgradnju paracetamola su: triciklički antidepresivi, barbiturati, karbamazepin, fenitoin i alkohol, a usporavaju razgradnju narkotički analgetici i antikolinergici.
Najnovije studije su pokazale da uzimanje paracetamola značajno povećava rizik od astme, alergija i ekcema kod djece i ako su uzimali paracetamol samo jednom godišnje. Istraživanje (2010. godina) je provedeno u 50 zemalja na 322 959 djece dobi 13-14 godina. *
* Beasley RW, Clayton TO, Crane J. i sur. Acetaminophen use and risk of asthma, rhinoconjctivitis, and eczema in adolescents: International Study of Asthma and Allergies in Childhood Phase Three. American Journal of Respiratory Critical Medical Care. 2011; 171-178.
Koje su sigurne doze paracetamola?
VRUĆICA I BOL:
Peroralni lijekovi (sirupi, tbl, cap):
20 mg/ kg kao prva doza, a nakon toga po 10-15 mg/kg tjelesne težine djeteta svakih 4-6 sati
SIGURNA DOZA JE 90 mg/kg dnevno
Za djecu ispod 3 mjeseca sigurna doza je 60 mg/kg dnevno
Čepići:
40 mg/kg kao prva doza, a nakon toga po 20 mg/kg svakih 8 sati
SIGURNA DOZA je kod čepića, kao kod oralnog uzimanja 90 mg/kg dnevno
Primjer:
Dijete od godine dana, težine 10 kg (10x20mg) prva doza je 200 mg, a dalje po 150 mg svakih 4-6 sati.
Ne više od 900 mg dnevno.
Paracetamol je izrazito toksičan za mačke, pse i zmije.
Ines Buhač mag. pharm. i Tajana Buhač mag.pharm., univ.mag.pharm. voditeljice su Centara VIS NATURAE i ARS PHARMAE.
Tel: 01/2420-485
Fax: 01/2420-485
Adresa: Zagreb, Kesterčanekova 2b