Mjerenjem dužine telomera, indikatora općeg zdravlja organizma, možete otkriti kojom brzinom stari vaš organizam, a prateći konkretne stručne liječničke savjete može se prevenirati starenje stanica i dovesti organizam u bolje zdravstveno stanje.
U suradnji sa zagrebačkim Institutom Ruđera Boškovića, Poliklinika Nola u Zagrebu odnedavno svojim pacijentima pruža uslugu mjerenja telomera. Mjerenje dužine telomera u Poliklinici Nola obavlja se u sklopu regenerativne, preventivne i anti age medicine, čiji je cilj usporavanje razvoja bolesti vezanih uz starenje.
Ocjena dužine telomera indikator je općeg zdravlja organizma jer su telomere strukture koje se nalaze na krajevima naših kromosoma i glavna im je zadaća štititi njihov genetski materijal. Kada bismo ih slikovito opisivali, mogli bismo reći da su poput plastičnih kapica na vezicama cipela koje štite krajeve vezica od oštećenja.
Naime, telomere se svakom diobom stanice skraćuju, a kako stanice stare, tako i telomere postaju sve kraće. Na kraju postaju prekratke da bi dozvolile stanici diobu, tada se stanica više ne može dijeliti već umire – što je normalan biološki proces.
Mjerenje telomera moguće je zahvaljujući napretku molekularne biologije, a u Poliklinici Nola objašnjavaju kako je mjerenje telomera među najboljim molekularnim markerima za određivanje stupnja starenja organizma i može se upotrijebiti za procjenu biološke dobi pojedinog organizma.
Što ako mjerenja pokažu kratke telomere?
Saznanje da osoba ima više nego prosječno kraće telomere za svoju dob je isto kao saznanje da ima povišen kolesterol ili neko drugo stanje prouzročeno određenim životnim stilom. Osim toga, važno je postojanje molekularnog markera koji može procijeniti stupanj starenja organizma, a da nije direktno vezan uz kronološku dob. Praćenjem konkretnih profesionalnih savjeta i provođenjem određenih promjena, može se utjecati na ritam skraćivanja telomera.
Ne skraćuju se telomere svim ljudima istom brzinom, bez obzira na istu kronološku dob. Poznavajući svoju biološku dob, shvatit ćemo bitnosti promjene životnog stila koji utječe na starenje i daje nam priliku da napravimo učinkovite promjene. Mjereći dužinu telomera, dobivamo i procjenu rizika za određene bolesti, kao i procjenu biologije starenja.
Što kažu studije?
Studije su pokazale povezanost skraćenja dužine telomera i raznih tipova kardiovaskularnih bolesti (infarkt miokarda, moždani udar), karcinoma i dijabetesa. Skraćene telomere su povezane i s drugim bolestima kao što je osteoporoza, oslabljene kognitivne funkcije, demencija, depresija i inflamatorne bolesti poput artritisa. Duže telomere su poveznica zdravog starenja i dugovječnosti.
Danas već postoji kritična masa studija koja povezuje dužinu telomera s određenim životnim stilovima i navikama kao što su pušenje, redovita tjelovježba, abdominalna debljina, visoka razina stresa i nutritivni faktori. Studije pokazuju kako su različita stanja koja su povezana sa psihološkom patnjom, uključujući stres, depresiju, posttraumatski stresni poremećaj kao i izloženost ranoj psihološkoj traumi u djetinjstvu, povezana sa skraćivanjem telomera. Zaključak svih tih studija bio bi kako se treba pridržavati određenih preporuka kako živjeti, koje životne navike izbaciti, a koje prigrliti i produžiti telomere.
Preporuke kako poboljšati stanje organizma
Nakon rezultata analize dužine telomera svakako se treba pridržavati sljedećih preporuka: više vježbajte, poboljšajte prehranu, poboljšajte metabolizam kako bi se suzbila inzulinska rezistencija, a to se postiže dijetom i tjelovježbom, odnosno svakodnevnom fizičkom aktivnosti.
U organizam se mogu unositi i odgovarajući suplementi poput vitamina, omega 3 masnih kiselina i minerala, a važno je održati i što bolju razinu emotivnog i psihološkog stanja organizma. Loše navike poput konzumiranja alkoholnih pića i pušenja preporučuje se smanjiti što je više moguće, a najbolje bi bilo potpuno ih se riješiti.