Za kiseli kupus ili kiselo zelje znali su još stari Rimljani koji su glavice kupusa konzervirali pomoću soli i octa u glinenim posudama. Međutim, tek su ga Slaveni počeli kiseliti na način koji se primjenjuje i danas. Naime, kako bi kupus postao vrijedna izvor hranjivih i ljekovitih sastojaka njegovim kiseljenjem moraju se razviti bakterije mliječnog vrenja i kvaščeve gljivice koje potiskuju plijesni i štetne bakterije.
Kroz dugo razdoblje je kiseli kupus bio na glasu kao namirnica siromašnih te nije bio popularan u ˝visokim slojevima˝. Njegovo ljekovito djelovanje poznato je odavna. Veliki britanski moreplovac James Cook na svojim je dalekim putovanjima uza se uvijek nosio značajne količine kiselog kupusa kojim je liječio članove posade oboljele od skorbuta (zbog nedostatka vitamina C).
Ljekovita i blagotvorna svojstva kiselog kupusa potvrdila je i znanost te se pouzdano zna da 100 g termički neobrađenog kiselog kupusa sadrži čak oko 20 mg vitamina C, a u značajnim količinama zastupljeni su i vitamin A, magnezij, željezo, fosfor, kalcij, kalij, natrij i folna kiselina.
Pošto kiseli kupus ne sadrži ni masti ni šećer, idealna je namirnica za detoksikaciju tijela i gubitak kilograma na zdravi način. Potiče izlučivanje štetnih tvari iz organizma te čisti i regenerira jetru. Također, kiseli kupus blagotvorno djeluje želudac i probavni sustav zbog mliječne kiseline i probiotičkih svojstava.
U zimskom periodu kada na izbor imamo male količine svježeg voća i povrća, vrlo je korisno uvrstiti kiseli kupus u svakodnevnu prehranu. Naravno, kako bi uživali u svim blagodatima kiselog kupusa – poželjno je odabrati onaj proizveden i ukiseljen na organski, ekološki prihvatljiv način.
Odlično je i to što se kiseli kupus može pripremiti na mnogo načina, od nadaleko poznate sarme do kiselog kupusa na salatu. Svakako pri njegovoj pripremi pripazite da ne dodajete previše soli što umanjuje njegova ljekovita svojstva. Također, svježi kiseli kupus je zdraviji u odnosu na onaj termički obrađen.
Za podizanje imuniteta u zimskim mjesecima preporučuje se svakodnevno pojesti nekoliko žlica naribanog svježeg kiselog kupusa. Ukoliko vam je okus ove namirnice preintenzivan, sirovog kiselog kupusa možete napraviti ukusnu salatu s dodatkom naribane jabuke, cikle ili mrkve.