Odlučivanje o tome što jesti za optimalno zdravlje može biti zbunjujuće. Postoji mnogo različitih prehrambenih pristupa, a svaki obećava kako je baš on najkorisniji za naše zdravlje ili struk. Savjeti o prehrani često se u velikoj mjeri razlikuju ili sukobljavaju, zbog čega može biti teško pratiti sve prehrambene trendove i odlučiti kome vjerovati. U posljednje se vrijeme u fokusu našla ketogena prehrana, a dr. Ilene Ruhoy, neuroznanstvenica i osnivačica ustanove Center for Healing Neurology, otkriva što se zapravo događa u organizmu kad se pridržavate ketogene prehrane.
Pet stvari koje trebate znati o ketozi
Unatoč trenutnom rastu popularnosti, ketogena dijeta poznata je već duže vrijeme, kad se koristila kao terapija kod djece s epileptičnim napadajima. U stvari, dokazi o njezinoj učinkovitosti u tretiranju epilepsije potječu još od 1921. godine. Postoje različite vrste ketogene prehrane, uključujući klasičnu verziju, MCT prehranu koja se bazira na trigliceridima srednjeg lanca, modificiranu Atkinsovu dijetu te prehranu temeljenu na namirnicama s niskim glikemijskim indeksom. Budući da je post zapravo brza metoda postizanja stanja ketoze, i on se može ubrojiti među ketogene dijete, ovisno o tome kako se provodi.
Ali što je ketoza? Sljedećih pet jednostavnih znanstvenih činjenica pobliže objašnjava stanje ketoze.
1. Kod ketoze, metabolizam ljudi kao primarni izvor energije troši masne kiseline i ketone umjesto ugljikohidrata. Ako uklonimo ugljikohidrate iz prehrane, tijelo je primorano pronaći drugi izvor energije, koje pronalazi u masnim kiselinama.
2. U ketozi, masne stanice razgrađuju trigliceride u masne kiseline, koje jetra i mišići koriste kao izvor energije.
3. Mozak ne može koristiti slobodne masne kiseline kao pogonsko gorivo, ali može koristiti ketone. Stoga stanice jetre uzimaju masne kiseline i oksidiraju ih u ketone, koje mozak, mišići i druga tkiva potom koriste kao izvor energije.
4. Najtočniji pokazatelj da je tijelo ušlo u stanje ketoze jest dokaz prisustva ketona. Ketoni su u specifičnim oblicima acetoacetat i beta-hidroksibutirat, stoga je provjera razine beta-hidroksibutirata pouzdan način za mjerenje ketoze.
5. Fiziološki, postoji razlika kako se postiže ketoza – bilo da se radi o velikom unosu masnoća, postu ili smanjenom unosu ugljikohidrata. Na primjer, ako se prehrana dugo vremena temelji na visokom udjelu masnoća, nakon čega se iznenada skoči u stanje posta, koncentracija ketona će se smanjiti jer organizam ovisi o visokom unosu masti.
Kako ketogena dijeta djeluje na mozak?
Ketoza može kratkotrajno biti neuroprotektivna poboljšavajući funkciju mitohondrija, ali dugoročno, ne može se smatrati zdravim pristupom gubitku tjelesne težine. Štoviše, pacijenti s epilepsijom na ketogenoj prehrani u svrhu kontrole napadaja medicinski su nadzirani. Nuspojave mogu uključivati mučninu, povraćanje, zatvor, umor, bubrežne kamence, povišeni kolesterol i trigliceride, nedostatak nutrijenata kao što su kalcij i vitamini topivi u vodi te aterosklerozu.
Također je nejasno ima li potrošnja ketona iz hrane ili pića obogaćenih ketonima, kao što je acetoacetat, slične fiziološke učinke. Ketoni se ne nalaze u prirodnim izvorima hrane, a složene metaboličke reakcije koje se odvijaju unutar tijela kako bi se proizveli i koristili ne bi trebalo pojednostavljivati ili podcjenjivati. Ketoza se može postići jedino unosom potrebnih nutrijenta, izbjegavajući one kao što su ugljikohidrati, koji sprečavaju tijelo da pronađe i koristi alternativne izvore energije.
Poštivanje naše prirodne fiziologije izuzetno je važno. Povremena ketoza može biti siguran i neuroprotektivan način prehrane kod zdravih pojedinaca, ali dugoročna ketoza može se negativno odraziti po zdravlje. Razgovarajte sa svojim liječnikom ako razmišljate o značajnim promjenama prehrambenih obrazaca. Konačno, najvažnija stvar koju možemo učiniti jest slušati naša tijela. Ako saslušamo dovoljno pažljivo, znat ćemo što je potrebno za postizanje osobnog optimalnog zdravlja.
Pročitaj i ovo:
• 3 pravila mršavljenja na koja možeš slobodno zaboraviti
• Začarani krug kilograma – zašto se debljamo?
• Za i protiv: Atkinsova dijeta, Dijeta po krvnim grupama i Hayeva dijeta