Radioaktivnost je riječ koja uglavnom pobuđuje nepovjerenje i strah kod većine ljudi. Nedavne havarije nuklearnih elektrana u Japanu događaji su koji samo produbljuju to nepovjerenje. U svakom slučaju, sve smo svjesniji potencijalnog rizika kojeg nosi izlaganje radioaktivnom utjecaju okoliša.
Černobil je odavno iza nas, ali nažalost slike pogubnih učinaka radijacije na ljude i čitav okoliš i dalje se teško mogu izbrisati iz naše memorije. Međutim, iako veliki broj nas toga nije ni svjesno, radijacija je i bliže nego što mislimo te joj je veliki broj ljudi izložen i to svakodnevno. To svakako ostavlja brojne štetne posljedice na zdravlje – objašnjava najpoznatiji svjetski fitoterapeut Medicine Hunter.
Posljedice akutnog izlaganja radijaciji mogu uvelike varirati ovisno o koncentraciji radijacije kao i duljini samog izlaganja. Primjerice, ionizirajuća radijacija podrazumijeva radioaktivne čestice koje se pojavljuju tijekom radioaktivnog raspada i penetriraju u tijelo te uklanjaju elektrone iz atoma. U slučajevima kratkog izlaganja ovakvoj radijaciji većeg intenziteta – uništavaju se stanice i tkiva do te mjere da se teško mogu ponovno obnoviti.
Izlaganje letalnim dozama radijacije obično znači neminovnu smrt u roku od svega par mjeseci. U manje ekstremnim slučajevima izlaganja, oštećenje radijacijom najčešće uzrokuje mutacije i tumore te ubrzava proces starenja.
To nas sve konačno dovodi do kelpa. Pod tim nazivom podrazumijevamo velike smeđe alge iz reda Laminariales koje se u narodu često nazivaju i morskom travom. U obalnim područjima ova alga može izgrađivati čitave podmorske šume koje se umjesto na vjetru, savijaju pod utjecajem morskih struje. Kelp se može jesti kao ˝morsko povrće˝, koristi se u pripremi sushija i brojnih drugih sličnih jela. U Japanu se ova alga uobičajeno koristi gotovo u svakodnevnoj prehrani.
Osim što predstavlja važan temelj bioraznolikosti morskih ekosustava, šume kelpa također mogu biti i važan izvor nutrijenata za nas. Kelp je izvrstan izvor prirodnog neradioaktivnog joda. Kad se radi o suplementima na bazi kelpa, na tržištu postoji mnogo različitih proizvoda između kojih možete birati. Najbolje i najučinkovitije tablete na bazi kelpa sadržavaju 150 mikrograma kelpa. Između ostalog, kelp kao namirnicu možete uvrstiti i na svoj tjedni meni.
Kad se radi o kelpu, više ne mora nužno značiti i bolje. Previše kelpa može rezultirati hipertireozom ili hipotireozom – obje varijante predstavljaju poremećaj rada tiroidne žlijezde koji u svakom slučaju nije poželjan. Stoga nemojte odlučiti progutati deset tableta dnevno umjesto jedne. Ako imate većih problema sa štitnjačom, porazgovarajte sa svojim liječnikom prije uzimanja kelpa jer u slučaju blage hipotireoze uzrokovane nedostatkom joda jedna tableta kelpa dnevno može biti učinkovit način ublažavanja poremećaja sa štitnjačom. Ali, napominjemo, provjerite s liječnikom!