Poštovana Andrea,
molila bih vas za savjet. Živim na otoku Visu i imam četri psa. Nedavno su veterinari sa Veterinarskog fakulteta ZG radili testiranje na lišmaniozu (tada nisam bila na otoku) i otkriveno je šest zaraženih pasa od broja testiranih. Očito je bolest prisutna na otoku. Imam četiri psa i do sada sam koristila kemijske preparate za zaštitu.
Po preporuci sad bi ih trebalo koristiti svaka dva tjedna, ali to je previše otrova. Za prostor u kojem živimo sam napravila otopinu eteričnih ulja u alkoholu, onako od prilike. Molila bih Vas da mi kažete kako da napravim sprej za prskanje pasa.
Veliki pozdrav sa otoka Visa!
Sofija
Poštovana Sofija,
Lišmaniozu uzrokuje parazit – protozoa Leishmania infantum koju ubodom prenose komarci papatači ili nevidi. Radi se o sićušnim komarcima, izrazito agresivnima, koji za razliku od običnog komarca ne napadaju samo u predvečerje i tijekom noći, već i u poslijepodnevnim satima.
Imenu papatača sam se kao dijete smijala, međutim, sada znam kako bolest koju prenose nije nimalo smiješna, vrlo je ozbiljna. Iako je lišmanioza bolest uglavnom tropskih i suptropskih krajeva, posljednjih se godina ljeti učestalije pojavljuje u srednjoj i južnoj Dalmaciji i najveći problem predstavlja što zaražena životinja (psi, lisice, mačke) može biti opasna i za ljude, a izrazito se teško liječi.
Iskreno, razmišljam što bih vam savjetovala iz nekoliko razloga. Prvi je da se radi o izrazito neugodnoj bolesti te postoji principi i njene dijagnostike, liječenja, ali i preventive o kojima ja zaista ne znam puno, ali pretpostavljam, s obzirom na vaše pismo, kako ste dobili točno određene upute za tretiranje pasa.
Drugi razlog je osjetljivost njihova njuha – znate i sami da psi imaju 1000 pa čak do 10 000 puta jači njuh od nas ljudi te su koncentracije eteričnih ulja koje bi bile djelotvorne protiv papatača previsoke za psa i sigurno bi ih iritirala. O aromaterapijskoj zaštiti od krpelja, buha i ostalih nametnika pomoću eteričnih ulja možemo razgovarati, ali od papatača bi psa trebalo zaštititi za njega previsokom koncentracijom te obnavljati zaštitu svako malo. I opet bi bilo uboda – znam po sebi kada u večernjim satima našpricam sebe i obitelj prirodnim sprejem, a radi se o minimalno 10-15% koncentraciji, eteričnih ulja – čim eterična ulja ishlape, evo njih opet. I ubodi su neizbježni.
Razumijem vašu zabrinutost oko zaštite pasa svaka dva tjedna, ali takva preporuka je s obzirom na težinu ove bolesti, opravdana. Cilj je zaštiti psa, ali i vas i vašu obitelj. Porazgovarajte još dodatno s veterinarima, možda postoji i neko drugo, adekvatnije sredstvo zaštite od ovog koje su vam preporučili.
Zbog svih tih razloga, predlažem vam da ipak poslušate veterinare, a inače zaštititi svoj prostor i obitelji možete uspješno na ovaj način.
Lijepo vas pozdravljam,
Andrea Šitum
urednica portala Naturala.hr