Pred nama je odlazak na plažu i trenutak kada se suočavamo sa ‘surovom realnošću’ – viškom kilograma koje smo nastojali ignorirati ili im se nismo ozbiljno ‘posvetili’. Kakva god da je situacija, preko noći ne možete ništa drastično postići.
Neka zato početak ljeta za vas bude novi početak i vrijeme za neka nova pravila koja će u konačnici ipak pokazati željeni rezultat.
Zašto je najvažnije postaviti realne ciljeve?
Postavite si realne ciljeve ispred sebe i ne odustajte – taman da ljeto dočekate s nekoliko kilograma manje.
1. Postavite ciljeve. Uzmite u obzir svoje zdravlje, fizičku spremu, vrijeme koje imate na raspolaganju i prema tomu odredite očekivanja.
2. Težite realnom gubitku kilograma. Zdrav gubitak kilograma dolazi polako i kontinuirano. To znači mršavljenje od obično 0.5-1 kg tjedno što znači da morate potrošiti 500 – 1000 kcal dnevno više nego što unesete. Za početak, postavite za cilj gubitak 10% tjelesne mase.
3. Koncentrirajte se na proces. Umjesto da vam cilj bude “Težiti 50 kg”, postavite ciljeve koji će vas dovesti do željenog izgleda i forme kao što su “Vježbaj redovito” ili “Doručkuj redovito”. To su ciljevi kojima ćete mijenjati način života i održati se u formi jednom kad do nje dođete.
Razradite detalje i ne odustajte od cilja
4. Mislite kratkoročno i dugoročno. Kratkoročni ciljevi će vas dovesti do dugoročnih ciljeva sigurno i polako. Oni su stepenice do dugoročnih ciljeva koje morate prakticirati na dnevnoj bazi.
5. Zapišite sve. Razradite sve detalje. Kako ćete uklopiti šetnju u raspored. Koje ćete pekare izbjegavati. Što trebate za početak. Kad krenete, pratite napredak da vidite stižete li ciljeve.
6. Odaberite datum. Vrijeme je ključno za mršavljenje i često je razlika između uspjeha i neuspjeha. Odredite datum početka i ne odustajte od njega ni pod koju cijenu. Računajte na potencijalne okolnosti koje vas mogu pokušati omesti i ne dopustite to.
7. Počnite polako. Mali koraci će vas dovesti do velikog uspjeha, dok će vas veliki cilj s nerazrađenim planom dovesti do ponovnog odustajanja. Sve aktivnosti s kojima krenete preintenzivno brzo će vam postati neugodne i odustat ćete. Kamen po kamen, palača!
8. Planirajte krize. Svi koji su ikada pokušali promijeniti životne navike u bilo kojem području su posustajali i padali na putu do cilja upravo na kamenu spoticanja. Pokušajte unaprijed identificirati svoj kamen spoticanja (npr. tulumi s puno hrane, rođendani, krstitke…) i smisliti kako ćete ga zaobići ili se barem brzo vratiti na put. Kada se spotaknete, otresite prašinu s dlanova i koljena i krenite dalje.
9. Vrednujte napredak. Svaki tjedan pregledajte ciljeve i ocijenite jeste li ih dostigli. Što ste napravili dobro i gdje niste briljirali? Napravite plan za taj dan i sljedeći tjedan i dajte sve od sebe. Vodite dnevnik.
10. Po potrebi prilagodite ciljeve. Budite spremni mijenjati ciljeve u napretku prema konačnom planu. Ako ste počeli polako, možda je vrijeme da malo ubrzate. Možda plan trebate prilagoditi novom načinu života. Ako primijetite da konstantno trebate smanjivati ciljeve, vjerojatno ste ih previsoko postavili na početku i trebate se vratiti na savjet broj 1.
Pročitaj i ovo:
- Jutarnje pogreške koje mogu poremetiti metabolizam i mršavljenje!
- 6 znakova da vam je potrebna detoksikacija za bolji rad metabolizma
- Playlista za vježbanje: 20 veselih pjesama koje će vas odmah pokrenuti!