I dok je u našem podneblju uobičajeno nositi hranu na blagoslov na Veliku subotu ili sam Uskrs, ili pak tucati pisanice kako bi se otkrio pobjednik kojeg će pratiti sreća u ostatku godine, Uskrs se diljem svijeta slavi na iznenađujuće različite načine. Od polijevanja vodom do bacanja glinenih posuda s prozora, svaki se dio svijeta može podičiti neobičnom tradicijom koja je samo njemu svojstvena.
Italija
Na dan Pasque ("Uskrs" na talijanskom), stanovnici Firence slave 350 godina staru tradiciju pod nazivom scoppio del carro, ili "eksplozija kolica", koja označava mir i dobru godinu pred nama. Veliki ukrašeni vagon, kojeg na čelu procesiju vuku bijeli volovi, prolazi gradskim ulicama dok ne dođe do katedrale, a za vrijeme pjevanja Glorije eksplodira i označi početak vatrometa.
Smješten južnije od Firenze, grad Panicale također ima živopisnu uskršnju tradiciju – mještani se na Uskrsni ponedjeljak okupljaju povodom događanja Ruzzolone, natjecanja koje uključuje valjanje ogromnih kolutova sira Ruzzola oko sela.
Vatikan
Na Veliki petak Papa slavi Via Crucis (Križni put) u Koloseumu – veliki križ s bakljama osvjetljava nebo dok se 14 postaja križnog puta čita na više jezika. Misa se slavi na večer Velike subote, a na Uskrsnu nedjelju tisuće posjetitelja okuplja se na Trgu sv. Petra kako bi čuli Papin blagoslov s balkona Bazilike sv. Petra, poznatog pod nazivom "Urbi et Orbi".
Švedska
Uskrs u Švedskoj dosta je sličan maškarama, gdje se djeca odijevaju kao uskrsne vještice s dugim suknjama, šarenim marama i obojenim crvenim obrazima. Noseći u rukama grane drveta ukrašene perjem i cvijećem, hodaju od kuće do kuće u potrazi za slatkišima.
Poljska
Polijevanje vodom poljska je uskrsna tradicija poznata pod imenom Śmigus-dyngus. Na Uskrsni ponedjeljak dječaci pokušavaju druge zalijati kantom vode ili ih smočiti pištoljem na vodu. Ova osvježavajuća tradicija ima svoje korijene u krštenju poljskog princa Mieszka na Uskrsni ponedjeljak 966. godine.
Njemačka
Bavarsko selo Oberammergau poznato je po dvije stvari – rezbarenju drveta i uprizorenju Pasije, posebne predstave koja prikazuje Kristovu muku i smrt. Stanovnici sela započeli su ovaj običaj nakon što je 1633. godine njihovo selo zaobišla kuga – u zamjenu za spašavanje, vjernici sela Oberammergau obećali su Bogu da će svakih 10 godina uprizoriti Pasiju. Izvedba se održava tijekom sedam dana, traje čak šest sati i uključuje gotovo polovicu stanovništva, ali za sljedeću izvedbu morat ćete pričekati 2020. godinu.
Francuska
Ne zaboravite vilicu ako se na Uskrsni ponedjeljak nađete u francuskom gradu Hauxu. Svake godine na glavnom gradskom trgu poslužuje se ogroman omlet, za koji je potrebno više od 4 500 jaja. Priča kaže, kada su Napoleon i njegova vojska putovali preko južne Francuske, zaustavili su se u ovom malom gradu i jeli omlet. Napoleonu se toliko svidio da je sljedeći dan naredio mještanima da skupe sva jaja i naprave divovski omlet za njegovu vojsku.
Australija
Dok se veći dio svijeta sprema za doček uskrsnog zeca, u Australiji Uskrs povezuju s nekom drugom životinjom jer se zečevi smatraju štetočinama. Tako je 1991. godine 1991. australska Anti-Rabbit Research Foundation pokrenula kampanju za zamjenu uskrsnog zeca s uskrsnim Bilbyjem. Bilbyji imaju velike, mekane uši poput zečeva i dugi nosova poput miševa, a predstavljaju ugroženu vrstu, što je još jedan razlog za promidžbu kampanje.
Španjolska
Uskrsne povorke uobičajene su u središnjoj i južnoj Španjolskoj, ali Sevilla krade pozornost s festivalom Velikog tjedna ili Semana Santa. Velike cvjetne platforme, ukrašene svijećama i vjerskim kipovima, prolaze ulicama, u pratnji procesije vjernika koji su došli vidjeti ovaj impresivan događaj. Ali među najzačudnije članove procesije ubrajaju se maskirani pokajnici ili nazareni, odjeveni u halje s visokim šiljastim kukuljicama.
Grčka
Na grčkom otoku Corfu na jutro Velike subote odvija se tradicionalno bacanje glinenih posuda, gdje ljudi bacaju lonce, zdjele i ostalo glineno posuđe sa svojih prozora i razbijaju ih na ulici. Smatra se kako običaj bacanja lonaca pozdravlja proljeće jer simbolizira nove usjeve koji će izrasti u novim posudama, ali drugo tumačenje tvrdi kako običaj potječe od Venecijanaca, koji su slavili Novu godinu bacanjem starih stvari.
Bermuda
Veliki petak lokalni stanovnici slave puštajući leteće zmajeve izrađene kod kuće, jedući popečke od bakalara i uskrsni kruh. Tradicija puštanja zmajeva započela je kada je lokalni učitelj u nedjeljnoj školi imao poteškoća objašnjavajući Kristovo uskrsnuće – zato je napravio zmaja oblikovanog kao križ kako bi ilustrirao Uzašašće.