Poštovana gđo. Andrea,
moja kći (5 godina) već godinama ima problema sa zatvorom i tvrdom stolicom te probavnim grčevima. Isprobavali smo različite sirupe, ali svi s vremenom nekako "izgube" svoju djelotvornost.
Možete li nam preporučiti neku čajnu mješavinu ili tinkturu određenih biljaka. Mogu li tako mala djeca koristiti tinkture budući da se one sastoje od djelatnih tvari i alkohola (o tome sam čula podijeljena mišljenja)? Možete li nam dati savjet kako u preventivne svrhe koristiti eterično ulje ravensare budući da ona ima imunomodulirajuće djelovanje.
Što još možemo davati djeci za prevenciju najčešćih virusnih infekcija?
Zahvaljujem na Vašem odgovoru, mama Katarina.
Draga mama Katarina,
svojedobno smo radili na Naturali tekst koji možete pronaći ovdje
Ukratko, radi se o tome da se dobra probava djeteta (također i starijih osoba) osigurava vlaknima, unosom tekućine i tjelovježbom. U svakom slučaju, pravilnim odabirom hrane možete učiniti mnogo. Ujutro namočite svojoj djevojčici nekoliko suhih smokvi i kada omekšaju može ih pojesti same zajedno s tekućinom (blender) ili u nekom mliječnom obroku u koji ćete dodati još i zobene ili neke druge pahuljice.
Druga varijanta jest da joj svako jutro barem sat vremena prije jela dodate u jogurt ili probiotički napitak jednu čajnu žlicu mljevenih lanenih sjemenki i pustite da puste sluz. Također u takav doručak možete dodati i pahuljice. Osim sjemenki lana možete koristiti i psyllium – sjemenčice indijskog trpuca.
Čajnu žličicu psylliuma razmutite u 2 dcl vodi i neka dijete to popije odmah – psyllium brzo pusti sluz i sjemenčice nabubre. Ako ga koristite važno je samo da se uz njega popije dovoljno vode jer tek tako djeluje laksativno.
Probava se dobro pospješuje i lanenim uljem – za dijete ove dobi ide 1-2 žlice lanenog ulja dnevno. Druge biljne laksative vam ne bih preporučivala, pogotovo ne one koje sadrže antrakinone (sena, krkavina) jer ih dijete ne smije koristiti – za djecu su ipak rezervirane droge sa sluzima (lan, psyllium).
Ipak, na prvom bih vam mjestu savjetovala da u svakodnevnu rutinu svog djeteta uvrstite kvalitetan probiotik te da ga koristi barem nekoliko mjeseci – mnogi roditelji krenu s korištenjem probiotika i brzo odustanu ako se rezultati ne pokažu već nakon kratkog vremena pa bi bilo dobro da si date vremena da se ta terapija "zalaufa".
Inače, što se tiče mojih iskustava s probavom djece, savjetovala sam nekoliko djece mlađe od vaše djevojčice i sva su redom uključivanjem macerata lana i probiotika kao i suhih smokvi pokazala poboljšanje – međutim, trebate znati da kod djece važnu ulogu igra i prehrana bogata rafiniranim ugljikohidratima pa bi bilo dobro da se dodatno raspitate kod nutricionista koji bi preispitao navike i prehranu vaše curice i dao vam dodatne savjete prema onome što vaše dijete voli jesti.
I na kraju, ne zaboravite pa da još jednom ponovim – pravilna prehrana, hidratacija i tjelesna aktivnost su temelji za zdravu probavu.
Što se tiče savjeta za respiratorne infekcije i podizanje imuniteta, osim ravensare možete koristiti i saro i eukaliptus radiata – sva tri ulja su prilagođena djeci. Možete ih koristiti za inhalacije, a o detaljnijim načinima korištenja za ravensaru pogledajte ovdje
Ostale savjete pronaći ćete na Naturali – upravo ih pripremamo. Svako dobro želim vama i kćeri!
Andrea