Što dijete ima strukturiranije izvannastavne aktivnosti, veća je šansa da će pokazivati negativna ponašanja kao što su problemi s koncentracijom, lako ometanje i svađa s drugom djecom, otkriva najnovija studija.
Roditelji bi trebali smanjiti opterećenje sudjelovanjem u “slobodnom vremenu za igru” sa svojom djecom. Taj bi potez mogao smanjiti vjerojatnost da će djeca razviti tjeskobu, depresiju ili druge mentalne poteškoće.
Prevelika očekivanja roditelja od samih sebe
To je jedan od ključnih zaključaka studije američkog Državnog sveučilišta Ohio koja povezuje roditeljski burnout s većom učestalošću problema s mentalnim zdravljem kod djece.
“Imamo velika očekivanja od sebe kao roditelja, a imamo i velika očekivanja od svoje djece”, objašnjava Kate Gawlik, jedna od vodećih istraživača u studiji i dodaje: “S druge strane, uspoređuješ se s drugim ljudima, drugim obiteljima, i tu dolazi do puno prosuđivanja.”
Čak 57 % roditelja prijavilo je burnout u internetskoj anketi koja je provedena prošlog ljeta među 722 njegovatelja u državi Ohio. Istraživači su otkrili začarani krug – roditelji djeteta s poremećajem mentalnog zdravlja otkrili su višu razinu burnouta i veću vjerojatnost da će vrijeđati, kritizirati, vrištati, psovati i/ili udarati dijete. Ovaj negativan stil roditeljstva povezan je s više problema s mentalnim zdravljem djeteta.
Iscrpljeni roditelji prenose loše raspoloženje na djecu
“Kad su roditelji iscrpljeni, osjećaju se depresivnima, tjeskobnima i pod stresom su, i njihova djeca se ponašaju lošije”, tvrdi Bernadette Melnyk, potpredsjednica za promicanje zdravlja i glavna voditeljica wellnessa u državi Ohio.
Ako osjećate da izgarate, važno je suočiti se s time i učiniti nešto po tom pitanju. Kao dio studije iz 2022. o roditeljskom sagorijevanju tijekom pandemije koronavirusa, Gawlik i Melnyk razvili su ‘burnout skalu’ kako bi izmjerili roditeljski burnout na temelju odgovora u anketi od 10 bodova.
Preporuke za roditelje koji pate od burnouta
Preporuka za roditelje koji pate od burnouta jest da svaki dan odvoje vrijeme da učine nešto za svoje mentalno zdravlje, smanje stresore i razmotre traženje pomoći.
“Roditelji odlično obavljaju posao brinući se za djecu i ostale, ali često ne daju prioritet svojoj brizi o sebi”, ističe Melnyk i dodaje: “Kao roditelji, ne možemo stalno točiti iz prazne šalice. Ako djeca vide svoje roditelje kako se dobro brinu o sebi, velike su šanse da će i ona odrastati s tom vrijednošću. To ima snažan učinak na djecu i cijelu obitelj.”
8 savjeta za pozitivno roditeljstvo
Gawlik i Melnyk podržavaju pristup pozitivnog roditeljstva, koji uključuje izgradnju odnosa roditelj-dijete kroz slušanje i komunikaciju, uzajamno poštovanje i povjerenje, dosljedne granice, empatiju, pozitivno potkrepljenje i bezuvjetnu ljubav i podršku.
Zato predlažu 8 savjeta za pozitivno roditeljstvo:
- Pokažite i recite svojoj djeci da ih volite.
- Obratite pažnju na dobro ponašanje.
- Osigurajte strukturu kroz dnevne rutine, uključujući večeru i vrijeme za spavanje.
- Nježno disciplinirajte kada je potrebno.
- Postavite ograničenja i granice.
- Naučite svoju djecu da odluke i ponašanja imaju posljedice.
- Postavite realna očekivanja.
- Uvedite model zdravog ponašanja.
Pročitaj i ovo:
- Burnout sindrom: Kako se opustiti i ne raditi apsolutno ništa?
- Burnout sindrom: Prikriveni okidač koji vodi do mentalnog pregorijevanja
- Kako prepoznati burn-out: 7 znakova da ste pregorjeli