Vaša su crijeva dom mnogim vrstama bakterija, i tu u većini slučajeva onim dobrima. Međutim, nakon ture antibiotika, i ove dobre bakterije mogu biti uništene zajedno s lošima. Možda ste se oporavili od bolesti, ali sada trebate svoje dobre bakterije nazad – i tu uskaču probiotici. Probiotici su dobre bakterije koje žive u našim crijevima i doprinose zdravlju probavnog sustava, ali i dobrobiti cijelog organizma. Prema časopisu American Journal of Clinical Nutrition, neki od najčešćih probiotika pripadaju kulturama Lactobacillus, Bifidobacterium i Saccharomyces.
Probiotici su korisni kod širokog spektra tegoba, od sindroma iritabilnog crijeva do gljivičnih infekcija. Možete uzimati probiotičke kulture poput Acidophilusa ili Lactobacillusa kako bi obnovili crijevnu mikrofloru, a mnoge namirnice također sadrže probiotike. Konzultirajte se sa svojim liječnikom prije uzimanja bilo kakvih dodataka, posebno ako ste trenutno na terapiji lijekovima.
Zašto probiotici?
Probiotici pomažu ljudima s alergijama, zatvorom, proljevom, rakom debelog crijeva i sindromom iritabilnog crijeva, navodi Canadian Journal of Infectious Diseases and Medical Microbiology. Časopis Journal of Clinical Immunology objavio je studiju u kojoj je dojenčad s ekcemom i alergijama na kravlje mlijeko tretirana probiotikom Lactobacillus GG. Tijekom liječenja od mjesec dana, dobre su bakterije obnovljene, a kod dojenčadi s alergijama i ekcemima stanje se poboljšalo.
Budući da se 70 % imunološkog sustava nalazi u probavnom sustavu, Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje da svakodnevno uzimate probiotike kako biste ojačali imunološki sustav i osigurali dovoljno kalcija. Probiotici su također dobra pomoć kod putovanja, gdje doprinose prevenciji i liječenju probavnih smetnji.
Kako koristiti probiotike?
Probiotici počinju raditi svoje čim ih počnete uzimati. Ne morate čekati da završi kura antibiotika kako biste započeli s repopulacijom dobrih bakterija. Dodajte probiotičke kulture u svoju prehranu čak i dok uzimate antibiotike. Pritom je bitno da ih ne uzimate u isto vrijeme, nego 2-3 sata nakon uzimanja antibiotika.
Probiotički dodaci prehrani dolaze u obliku kapsula, tablete ili praha, a mogu biti jedan soj bakterija ili kombinacija nekoliko različitih. Vaš liječnik ili ljekarnik može pomoći da odaberete probiotički dodatak koji će najbolje odgovarati vašem stanju. Međutim, probiotici različito djeluju na svako tijelo – dok jedan bakterijski soj može učiniti čudesa za vašeg prijatelja, u vašem slučaju može izostati takav učinak.
Osim probiotičkih dodataka prehrani, određene namirnice također su bogate probioticima te mogu pridonijeti repopulaciji bakterija i zdravlju crijeva. Većina probiotika su fermentirani mliječni proizvodi poput jogurta obogaćeni živim bakterijama, kao i fermentirana hrana.
Jogurt
Jogurt je jedan od najboljih izvora probiotika, uglavnom bogat bakterijama mliječne kiseline i bifidobakterijama. Konzumiranje jogurta povezano je s mnogim zdravstvenim prednostima, uključujući poboljšano zdravlje kostiju i kontrolu visokog krvnog tlaka.
Kod djece, jogurt može pomoći smanjiti proljev uzrokovan antibioticima te čak pridonijeti ublažavanju simptoma sindroma iritabilnog crijeva. Međutim, imajte na umu da ne sadrže svi jogurti žive probiotičke kulture koje mogu biti uništene tijekom obrade.
Iz tog razloga, odaberite jogurt s aktivnim ili živim kulturama. Također, pazite da uvijek pročitate deklaraciju na jogurtu prije nego što ga kupite. Čak i ako je označen kao „bez masnoće“ ili „s niskim udjelom masnoća“, može sadržavati velike količine dodanog šećera.
Kefir
Kefir je fermentirani probiotički mliječni napitak, povezan s različitim zdravstvenim prednostima.
Može poboljšati zdravlje kostiju, pomoći kod probavnih tegoba i zaštiti od infekcija. Dok je jogurt vjerojatno najpoznatija probiotička hrana, kefir je zapravo bolji izvor. Sadrži nekoliko glavnih sojeva prijateljskih bakterija, što ga čini raznovrsnim i moćnim probiotikom, a općenito ga dobro podnose osobe intolerantne na laktozu.
Kiseli kupus
Kiseli kupus je ukiseljeni kupus fermentiran raznim bakterijama mliječne kiseline. Pored svojih probiotičkih svojstava, bogat je vlaknima, kao i vitaminima C, B i K, a sadrži i natrij, željezo i mangan. Također sadrži antioksidante lutein i zeaksantin, koji su važni za zdravlje očiju.
Kimchi
Kimchi je fermentirani, začinjeni korejski prilog – glavni je sastojak obično kupus, ali može se pripremiti i od drugog povrća, začinjen čilijem, češnjakom, đumbirom i drugim začinima. Sadrži Lactobacillus bakterije mliječne kiseline korisne za zdravlje probavnog sustava, a bogat je vitaminima K i B.
Miso
Miso je japanski začin, fermentirana pasta od soje, te se najčešće koristi u miso juhi. Predstavlja dobar izvor proteina i vlakana, a također je bogat raznim vitaminima, mineralima i fitonutrijentima, uključujući vitamin K, mangan i bakar. Prema istraživanju iz časopisa Journal of the National Cancer Institute, češća konzumacija miso juhe povezana je s nižim rizikom od raka dojke kod sredovječnih japanskih žena, dok je druga studija iz časopisa Circulation ukazala na povezanost sa smanjenim rizikom od moždanog udara.
Pročitaj i ovo:
• Probiotici uravnotežuju probavu i djeluju blagotvorno na zdravlje
• Probiotici i prebiotici u službi zdravlja
• Hrana bogata probioticima jača imunitet