Grad glazbe, grad muzeja, grad zelenih parkova… sve je to Beč. I rado ga posjećujemo, makar samo skoknuli na vikend. Bilo da se odlučite na posjet kojoj od atraktivnih izložbi ili laganu šetnju gradom, posjećujete li ga prvi put ili sto i prvi put, Beč uvijek jednako oduševljava.
>> Grad kulture: Najbolji bečki muzeji koje nikako ne smijete preskočiti
U Beču smo proveli prekrasan proljetni vikend, uživajući u šetnju i obilasku grada, te pritom izdvojili 10 znamenitosti koje se definitivno nalaze na svakom must see popisu. A tijekom naše lagane šetnje, na kraju smo izgazili 72.564 koraka! Uz ovakav rezultat, tko broji koliko se kriška zaherice pojelo?
Iako se Beč, ako i svaki drugi grad, najbolje istražuje pješke, za one manje avanturistički raspoložene Vienna City Card omogućuje lagano kretanje gradom podzemnom, tramvajem ili autobusom. Dostupna u varijanti od 24, 48 ili 72 sata, Vienna City Card uključuje besplatan javni prijevoz te brojne pogodnosti i popuste u 210 bečkih muzeja i atrakcija, po cijeni od 17 € nadalje.
Za savršen vikend u Beču, evo što nikako ne smijete propustiti!
1. Palača Schönbrunn
Potkraj 17. stoljeća, car Leopold I angažirao je baroknog arhitekta Johanna Bernharda Fischer von Erlacha kako bi osmislio carski lovački dom za svog sina Josipa, kasnije cara Josipa I. Za vrijeme vladavine Marije Terezije, palača Schönbrunn je, kao carska ljetna rezidencija postala fokus dvorskog života, u kojoj su se sastajali vodeći državnici Europe.
Razgled Schönbrunna obuhvaća rezidencijalne sobe cara Franje Josipa I i njegove supruge Elizabete u zapadnom krilu, namještene u stilu devetnaestog stoljeća, državničke sobe u središnjem dijelu dvorca, carske sobe Marije Terezije i Franje Stjepana, te Franz Karlov stan, u kojem su boravili roditelji Franje Josipa, nadvojvotkinja Sofija i nadvojvoda Franjo Karlo.
2. Schönbrunn park
Dok je Marija Terezija bila odgovorna za obnovu palače Schönbrunn, njezin supružnik car Franjo Stjepan, zajedno s krugom lotarinških umjetnika, prihvatio se oblikovanja vrta. Otada je park popularno mjesto za rekreaciju, kao i središte kulturnog i društvenog života Bečana, koji je zajedno s palačom 1996. godine uvršten na UNESCO popis svjetske kulturne baštine.
Mnogo je načina za otkrivanje parka, a najpopularnije atrakcije svakako su poznata Neptunova fontana, oranžerija i zoološki vrt. Mi vam preporučujemo da istražite labirint, koji je rekonstruiran prema izvornom dizajnu iz 1720. godine, a nudi obilje zabave za posjetitelje svih dobnih skupina.
Zavirite i u Palmenhaus koja se sastoji od središnjeg paviljona visokog 28 metara i dva bočna paviljona. Povezani tunelskim prolazima, paviljoni sadrže različite klimatske zone: ‘hladnu’ klimu u sjevernom paviljonu, umjerenu zonu u središnjem paviljonu i tropsku zonu u južnom paviljonu.
U Schönbrunnu se nalazi najveća i vjerojatno najpoznatija bečka glorijeta, izgrađena 1775. godine kao posljednja zgrada građena prema planovima austrijskog carskog arhitekta Johann Ferdinanda Hetzendorf von Hohenberga. Služi kao središnja točka i vidikovac za vrt, a također je korištena kao svečana blagovaonica i dvorana te soba za doručak cara Franje Josipa I.
>> Beč: Najzeleniji grad za odmor i rekreaciju
3. Schönbrunn Zoo
Zoološki vrt Schönbrunn u Beču najstariji je zoološki vrt na svijetu – u ljeto 1752. godine, car Franjo Stjepan Lotarinški, suprug Marije Terezije, po prvi je puta izveo svoje kraljevske goste u novoizgrađenu menažeriju u parku palače Schönbrunn. Otada u Beču djeluje najstariji zoološki vrt na svijetu koji je već četiri puta izabran kao najbolji zoološki vrt u Europi. Svake godine više od dva milijuna posjetitelja dolaze vidjeti bebe pande, mladunčad slonova i mnoge druge životinje.
4. Šetnja kroz Museumsquartier do Rathausa i parlamenta
Bečki umjetnički kompleks Museumsquartier u blizini carske palače ne nudi samo renomirane muzeje poput Leopold muzeja, Muzeja suvremene umjetnosti mumok i Kunsthalle, nego i čitav niz živahnih restorana, kafića i barova koji ovaj muzejski kvart čine još i atraktivnijim.
Protegnite noge i do impresivne bečke gradske vijećnice – Rathaus je djelo Friedricha von Schmidta, arhitekta katedrale u Kölnu, a predstavlja najvažniju sekularnu građevinu u neogotičkom stilu, sagrađenu između 1872. i 1883. godine. Zgrada parlamenta jednako je impresivna, sagrađena tako da podsjeća na arhitekturu Grčke, kolijevku europske demokracije.
Beč je prepun zelenih parkova, a kao najljepši među njima često se spominje Volksgarten, gradski vrt koji se nalazi na Ringstrasse. Ovdje navratite kad vam zatreba predah – ova zelena oaza uređena u baroknom stilu u obliku engleskog parka sadrži ružičnjak s više od 200 različitih vrsta ruža i 3.000 grmova.
5. Kunsthistorisches Museum Wien
Kunsthistorisches Museum (Muzej povijesti umjetnosti) izgrađen je 1891. godine u blizini carske palače kako bi smjestio opsežne zbirke carske obitelji. Sa svojim nizom eminentnih djela i najvećom zbirkom Bruegelovih djela u svijetu, smatra se jednim od najistaknutijih muzeja na svijetu.
Brojna značajna umjetnička djela europske povijesti umjetnosti, među kojima je Raphaelova "Madonna na livadi", Vermeerova "Alegorija slikarstva", Velazquezova "Infanta", te remek-djela Rubensa, Rembrandta, Dürera, Tiziana i Tintoretta smještena su u galeriji slika, dok egipatska i bliskoistočna zbirka sadrži fascinantna blaga iz prošlosti starih kultura.
6. Naturhistorisches Museum Wien
Povijest planeta Zemlje i raznolikost prirode u bečkom se Prirodoslovnom muzeju može doživjeti kroz 20 milijuna predmeta – od kukaca do dragog kamenja, minerala i paleontoloških ostataka, Habsburgovci su ujedinili sve pod krovom Naturhistorisches muzeja u blizini carske palače.
Ovdje je izložena i 29.500 godina stara i samo jedanaest centimetara visoka Vilendorfska Venera, pronađena u Wachau u Donjoj Austriji 1908. godine. Uz ovo remek-djelo iz ranog kamenog doba, jedno od najpoznatijih arheoloških otkrića u svijeta, Naturhistorisches Museum krije ostatke dinosaura i impresivan planetarij.
7. Šetnja centrom Beča
Šetnja od Karlsplatza do Stephansplatza odvest će vas do dvije bečke znamenitosti koje svakako vrijedi posjetiti – bečku operu i katedralu sv. Stjepana.
Wiener Staatsoper jedna je od znamenitosti na bečkom Ringu, najvažnija operna kuća Beča i jedna od najpoznatijih na svijetu. Nalazi se u samom središtu Beča u neposrednoj blizini čuvenog muzeja Albertina i Hotela Sacher, a sagrađena je 1869. godine u neorenesansnom stilu.
Stephansdom ili katedrala sv. Stjepana zbog svojeg je živopisnog krova postala prepoznatljiv simbol Beča. Gradnja je započela u 12. stoljeću, u romaničkom i gotičkom stilu na ruševinama nekadašnjih dviju crkava, a ova najvažnija austrijska gotička zgrada sadrži i impresivnu umjetničku zbirku.
8. Albertina muzej
Albertina ne samo da ima najveću i najvažniju grafičku zbirku na svijetu, s radovima kao što su Dürerov "Zec" i Klimtove studije žena, nego u najnovijoj izložbenoj zbirci predstavlja remek-djela moderne, od Moneta do Picassa i Baselitza. Budući da Albertina posjeduje jednu od najvećih zbirki djela Egona Schielea na svijetu, posvećuje mu veliku izložbu u povodu 100. obljetnice njegove smrti. Štoviše, 2018. godina u cijelosti će biti posvećena bečkom modernizmu jer su četiri njegova najznačajnija protagonista, koji su imali trajni utjecaj na Beč oko 1900. godine – Gustav Klimt, Egon Schiele, Otto Wagner i Koloman Moser – umrli prije 100 godina.
9. Haus der Musik
Zakoračite na glazbeno putovanje u jedinstvenom bečkom muzeju glazbe Haus der Musik, u povijesnoj palači nadvojvode Karla u staroj gradskoj jezgri. Pratite velike skladatelje, virite im preko ramena dok rade, upoznajte se s najvećim glazbenicima našeg vremena i pogledajte glazbenu budućnost računalne glazbe.
Pet etaža uvodi vas u svijet glazbe i zvukova gdje glazba nije samo za slušanje – u bečkoj Haus der Musik možete sami vidjeti, osjetiti i stvoriti glazbu i zvukove, uz računalne instalacije kao vaše turističke vodiče.
10. Belvedere
Princ Eugen Savojski (1663.-1736.), uspješni general i poznavatelj umjetnosti, sagradio je kao ljetnu rezidenciju palaču Belvedere. Ovaj barokni arhitektonski dragulj sastoji se od dvije palače (Gornji i Donji Belvedere), koji danas čuva djela austrijske umjetnosti od srednjeg vijeka do danas.
Gornji Belvedere izlaže najveću svjetsku kolekciju Gustava Klimta – tako ovdje možete vidjeti poznati "Poljubac" te djela Schielea i Kokoschke, a Donji Belvedere prikaz je dvorskog života kroz sobe Eugena Savojskog.
Više informacija na www.wien.info
Pročitaj i ovo:
• Dresden: grad kulture i umjetnosti koji se izdigao iz pepela
• 10 stvari koje možeš doživjeti u Londonu – potpuno besplatno
• Krško: Zašto je grad s nuklearkom postao kulturno-hedonistička destinacija?