“Sve sretne obitelji nalik su jedna na drugu, svaka nesretna obitelj nesretna je na svoj način…”, zapisano je u romanu Ana Karenjina. No čini se da i dan-danas obitelji i dalje nailaze na razmirice, otuđenja i probleme. Možda vam se, prema pričama vaše okoline, doima da je teško naletjeti na skladnu, sretnu obitelj – kao da je puno više nesretnih ili posvađanih članova obitelji.
Možda ste se pak i sami našli pred zidom – vaš brat, sestra ili rođak povrijedio vas je, gledao samo svoje interese ili vas ostavio na cjedilu. Nakon razdoblja distanciranja, shvaćate da je za vas bolje da mu oprostite i gradite koliko-toliko solidan odnos. Samo, ni sami ne znate kako da mu oprostite i nastavite dalje. Evo nekoliko savjeta.
Oprostite, ali ne zaboravite
Ako mislite da je to najbolje za vas, oprostite članu svoje obitelji. Bit ćete mirniji i zadovoljniji, ma kakva god njegova reakcija na to bila. Možda će upravo druga strana kočiti uspostavu normalnog odnosa ili barem pokušaj. Imajte na umu da oprostiti ne znači zaboraviti. Ne trebate se praviti kao da se ništa nije dogodilo ili ispijati kave s članom obitelji koji vas je povrijedio, već mu oprostom poručiti da birate miran način umjesto osvete ili daljnje svađe.
Ograničite vrijeme
Kad odlučite oprostiti i barem naizgled smirite emocije, pokušajte ne provoditi previše vremena s članom obitelji koji vas je povrijedio. Možda to i dalje čini, a da nije ni svjestan ili se pred vama pravi pristojan. Ili vas zove samo kad nešto treba.
U svakom slučaju, budite mudri i s tom se osobom susrećite samo kad je neophodno. A kad se već i susretnete, neka vam to bude prilika za razgovor u opuštenom tonu, a ne verbalno napadanje i povećavanje razmirica.
Postavite granice
U situaciji ste u kojoj član vaše obitelji ima problematično ponašanje uslijed koje vas vrijeđa ili omalovažava. U takvim situacijama, najbolje je postaviti čvrste granice jer bi se njegova ovisnost i problematično ponašanje moglo reflektirati na vas. Ne dopustite da se to dogodi. Postavljanje granica pomoći će vam da nakon turbulentnog razdoblja vratite osjećaj kontrole nad svojim životom.
Pokušajte ga razumjeti
Patnja, razočarenje, ljutnja – to su osjećaji koji nas obuzimaju kad nas član obitelji povrijedi ili otežava svakodnevicu. No obično upravo ta bol koju vama uzrokuju proizlazi iz njegove boli. Možda taj član vaše obitelji pati od prošlih trauma, ovisnosti ili drugih problema s mentalnim zdravljem kojih niste svjesni. Sagledavanje pozadine problema i njegove slabosti moglo bi vam pomoći da s njim suosjećate, a možda i da se oslobodite ogorčenosti.
Potražite pomoć
Možda mislite da pomoć treba samo onaj koji vas je povrijedio, no moguće da je trebate i vi. Ako ne znate kako se postaviti prema problematičnom članu obitelji, zapamtite da nije sramota tražiti savjet ili pomoć stručnjaka. Otvoreni razgovor pomoći će vam da bolje razumijete sebe, ali i okolinu.