U procesu odgoja djeteta, mnogo je područja koja iziskuju brigu. Hoće li biti zdravi? Hoće li mi se moći povjeriti? Kakvi će biti kao odrasli? Osim roditeljskog utjecaja, postoji mnogo faktora koji su u igri. No, ako je suditi prema korpusu znanstvenih istraživanja, nekoliko je načina na koje možete biti (gotovo) sigurni da je vaše dijete na putu da odraste u uspješnu i odgovornu odraslu osobu.
Kućanski poslovi uče odgovornosti
Prema istraživanjima Martyja Rossmanna, profesora emeritusa na Sveučilištu u Minnesoti, kućanski poslovi djeci usađuju osjećaj odgovornosti od vrlo rane dobi, koji onda prenose i u odraslu dob. Njegov se rad bazirao na analizi longitudinalne studije koja je pratila 84 djece tijekom četiriju razdoblja njihova života. Rossmann je pritom otkrio da su mladi ljudi koji su počeli obavljati kućanske poslove u dobi od 3 i 4 godine imali veću vjerojatnost da zadrže dobre odnose s obitelji i prijateljima. Također je bilo vjerojatnije da će postići akademski uspjeh i uspjeh u karijeri.
Putujte zajedno s djecom
Putovanja su dobra i za vas i za vaše dijete, tvrde stručnjaci. Todd Kashdan, znanstvenik i profesor psihologije za Harvard Business Review piše kako provođenje vremena u nepoznatim gradovima i zemljama pridonosi toleranciji, i pritom razvija osjećaj samopouzdanja kad ste suočeni s nepoznatim situacijama. Nadalje, studija provedena u Sjedinjenim Američkim Državama, a koja je obuhvatila 485 odrasle osobe, pokazala je da je izloženost putovanjima povezana s većom sposobnošću usmjeravanja pažnje i energije, što pak pridonosi učinkovitom nošenju s različitim situacijama.
Pustite ih da dožive neuspjeh
Ovo će možda zaboljeti, ali u tome se krije važna lekcija. Istraživanja pokazuju da, ako dopustite djetetu da doživi neuspjeh, to mu pruža osjećaj autonomije u donošenju odluka. Wendy Grolnick, psihologinja, promatrala je parove majki i djece dok su se igrali u sobi. Grolnick bi označila majke kao one koje kontroliraju ili one koje dopuštaju djetetu autonomiju, nakon čega bi djecu smjestila samostalno i zamolila ih da odrade zadani zadatak. Rezultati su pokazali da su djeca koja su imala majke sklone kontroliranju odustala kad su se suočila s preprekom, dok su djeca iz druge skupine ustrajala, čak i ako su se osjećala frustrirano.
Kao zaključak, djeca koja se uspješno nose s rješavanjem zadataka, čak i ako ih smatraju teškim, manje ovise o tuđem usmjeravanju kad je riječ o organizaciji i vođenju vlastitog života.
Pročitaj i ovo:
• Igrajte se zajedno – najbolji dar koji možete dati svom djetetu
• Ove tri aktivnosti značajno utječu na razvoj mozga vašeg djeteta
• Neki novi klinci, neki novi roditelji