Vrlo je važno znati da parfem napravljen od eteričnih ulja osim mirisa ima i terapijski učinak, tako da, osim što ćete fino mirisati, s parfemima se možete opustiti, napuniti energijom, pa čak i pročistiti dišne putove…
Zaista, eterična ulja pomažu u uravnotežavanju tijela, uma i duha. kada nešto pomirišimo, olfaktorni receptori šalju poruku limbičkom sustavu. Limbički sustav je povezan s instinktima, raspoloženjima i osjećajima. Kada znamo da su mirisi povezani s našim sjećanjima i osjećajima, tada je sasvim jasno da parfem napravljen od eteričnih ulja pruža dobrobit za svaku osobu posebno. Fizički i psiho-emotivni utjecaj ulja, povezan s ugodom mirisa, te iscjeljujućim terapijskim svojstvima, čini takav parfem potpuno holističkim iskustvom.
Često ne znamo koliko je jednostavno i zabavno stvoriti vlastiti, poseban miris u kućnoj radinosti. Ukoliko vam je teško pronaći parfem koji Vam se sviđa, ili se jednostavno želite zabaviti u eksperimentiranju s mirisima, pokušajte s nekim od recepata za parfeme. Bit će Vam drago da „nosite“ svoju vlastitu kreaciju.
Stvaranje vlastitog parfema s eteričnim uljima ima još jednu prednost – to je kreativna aktivnost. S vremenom ćete naučiti prepoznati arome i bit će vam jednostavno iskombinirati dva ili tri eterična ulja čija sinergija pruža ugodan miris.
Kako napraviti parfem- osnove
Odabir baze
1. Parfem u biljnom ulju
Parfem se radi u biljnom ulju ukoliko želite napraviti bezalkoholni parfem – ako Vam je koža osjetljiva ili pretjerano reagira na alkohol. Preporuča se biljno uljejojobe jer je vrlo stabilno, pa neće brzo užegnuti.
2. Parfem u mješavini alkohola i hidrolata
Hidrolat razblažuje djelovanje alkohola (koje ponekad može biti iritirajuće za kožu), a istovremeno pruža zanimljive mirisne note.
3. Parfem u hidrolatu
Hidrolat blago djeluje na kožu, njeguje je, a istovremeno može pojačati miris parfemu, ili dodati neku svoju posebnu mirisnu notu.
4. Parfem u alkoholu
Klasičan parfem čija je baza alkohol. Umjesto alkohola možete koristiti votku, koja ima dovoljan udio alkohola u sebi, a istovremeno nema mirisa.
Koncentracije
Parfem
Aromatična kompozicija koja sadrži 15-30% eteričnih ulja u 70-85% alkohola ili hidrolata. Miris obično traje 4-8 sati.
Primjer – 20%-tni parfem
80ml vode i/ili alkohola i/ili hidrolata
20ml (otprilike 400 kapi) eteričnog ulja
Parfemska voda
Sadrži manju količinu eteričnih ulja – 8-15%, a miris traje 3-6 sati.
Primjer – 10%-tna parfemska voda
90ml vode i/ili alkohola i/ili hidrolata
10ml (otprilike 200 kapi) eteričnog ulja
Toaletna voda
Koncentracija eteričnih ulja je između 4 i 8%. Brže isparava, ali je jeftinija cijena izrade. Idealno za korištenje tijekom dana.
Primjer – 5%-tna toaletna voda
95ml vode i/ili alkohola i/ili hidrolata
5ml eteričnog ulja
Dodatni materijal
Za izradu parfema trebaju Vam još tamne staklene bočice, sprej pumpica (ukoliko izrađujete parfem na bazi alkohola ili hidrolata), te bilježnica u kojoj ćete zapisivati recepte.
Note mirisa
Možete eksperimentirati s miješanjem različitih mirisa kako bi stvorili jedinstveni parfem, ali u početku bi trebali znati svojstva svakog eteričnog ulja kojeg mislite koristiti.
Kada se parfem nanosi, miris koji se trenutačno osjeti se mijenja s vremenom. Ustvari, eterična ulja u parfemu isparavaju različitom brzinom tako da ih naš osjet njuha ne može sve razaznati odjednom.
Zato se razlikuju tri grupe eteričnih ulja:
Gornja nota
Mirise gornje note prve osjetimo u parfemu. Ti osvježavajući mirisi ne traju dugo jer brzo ispare (za 1-2 sata). Međutim, gornja nota je vrlo važna jer daje prvi utisak mirisa parfema.
Eterična ulja koja pripadaju gornjoj noti su: limun, mandarina, naranča, grejp, đumbir, mažuran, bergamot, rimska kamilica, limunska trava, paprena metvica, neroli, bosiljak…
Srednja nota
Olfaktivni sastojci nisu toliko volatilni (mogu trajati i nekoliko sati). Mirisi srednje note zapravo određuju miris parfema – to su blagi mirisi koji se dodaju u većoj koncentraciji, a istovremeno „uzemljuju“ gornje note kako bi se duže osjetile. To su obično cvjetni mirisi.
Eterična ulja koja pripadaju srednjoj noti su: jasmin, ylang-ylang, muškatna kadulja, ružino drvo, ruža, geranij, lavanda, palmarosa, timijan, bor…
Donja nota
Donje i srednje note daju glavna svojstva parfemu. Donje note pružaju identitet i snagu parfemu. To su mirisi koji najdulje traju na koži, i obično se opisuju kao „zemljani“ ili „duboki“ mirisi. Služe i kao fiksativi parfema – pomažu da se gornja i srednja nota fiksiraju, te da se njihov miris duže osjeti. Miris donje note se osjeti satima, a u nekim slučajevima i danima. Služe i kao fiksativi parfema: pomažu da se gornja i srednja nota fiksiraju, te da se njihov miris duže osjeti. Primjeri: Balsam Peru, benzoin, cedar, myrrh, tamajanovac, sandalovina, patchouli, vetiver… Ako niste uključili bilo koju od tih ulja u receptu, možete uključiti nekoliko kapi glicerina koji služi kao fiksativ parfema.
Eterična ulja koja pripadaju donjoj noti su: vetiver, sandal, mira, cimetovac, klinčićevac, cedar, pačuli, muškatni orah, tamjanovac…
Podjela eteričnih ulja prema notama se razlikuje od autora do autora, ali svi se slažu u tome da citrusi spadaju u gornju notu, a cvjetni mirisi u donju. Ovdje naveden popis je samo orijentacijski.
Ove note čine olfaktornu piramidu i kao takve su međusobno ovisne i komplementarne. Za dobro izbalansirani parfem, važno je postići dobre omjere ovih tri nota. Sigurno ćete primijetiti da su parfemi dinamički proizvodi koji se mijenjaju s vremenom, zbog različite volatilnosti. Dobro napravljen parfem kombinira eterična ulja čija sinergija omogućuje maksimum svakog zasebnog mirisa.
Napraviti dobar parfem nije sasvim lako i možda nećete uspjeti u prvom pokušaju, ali s malo vježbe sigurno ćete osmisliti jedinstveni parfem koji će odgovarati baš Vama.
Vrste mirisa
Sigurno imate neke mirise koje više volite – voćne, cvjetne, drvene…
U slijedećem popisu možete pronaći eterična ulja prema njihovom dominantom mirisu. Kod izrada parfema slobodno miješajte nekoliko različitih mirisa, na primjer voćni i cvjetni, drveni i citrusni…
Zemljani mirisi: pačuli, vetiver
Cvjetni mirisi: geranij, jasmin, neroli, ruža, ylang-ylang
Voćni mirisi: bergamot, grejp, limun, mandarina, naranča, petitgrain gorke naranče, petitgrain mandarine
Biljni mirisi: bosiljak, rimska kamilica, muškatna kadulja, lavanda, paprena metvica, ružmarin
Začinski mirisi: crni paprovac, cimetovac, klinčićevac, đumbir, borovica, muškatni orah
Drvenasti mirisi: cedar, čempres, bor, sandal
Primjeri parfema
“Drvenasti“ parfem
Baza: 90ml alkohola
2ml eterično ulje sandala (donja nota)
1ml eterično ulje atlaski cedar (donja nota)
2ml eterično ulje geranij (srednja nota)
2ml eterično ulje ružino drvo (srednja nota)
1ml kapi eterično ulje muškatna kadulja (srednja nota)
1ml kapi eterično ulje limun (gornja nota)
„Cvjetna“ toaletna voda
Baza: 10ml biljno ulje jojoba
5 kapi eterično ulje bergamot (gornja nota)
5 kapi eterično ulje geranij (srednja nota)
6 kapi eterično ulje ylang-ylang (srednja nota)
3 kapi eterično ulje pačuli (donja nota)
1 kap eterično ulje vetiver (donja nota)
„Smirujuća“ toaletna voda
Baza: 80ml alkohola + 10ml hidrolata lavande
1ml eterično ulje grejp (gornja nota)
1ml eterično ulje mandarina (gornja nota)
1ml eterično ulje limun (gornja nota)
2ml eterično ulje palmarosa (srednja nota)
1ml eterično ulje muškatna kadulja (srednja nota)
1ml eterično ulje himalajski cedar (donja nota)
Vaš parfem korak po korak
1. Odaberite bazu (alkohol, biljno ulje, hidrolat);
2. Odaberite eterična ulja prema Vašem ukusu, raspoloženju i notama;
3. Pomiješajte bazu i eterična ulja u tamnoj staklenoj boci. Opcionalno možete dodati fiksatore (ukoliko u parfemu već ne koristite ulja koja su sama po sebi fiksatori). U ovom trenutku, Vaš parfem je praktički definiran – razmislite o tome da mu date personalizirano ime!
4. Ponekad, u slučaju kad kod izrade parfema koristite određena ulja ili biljke, može se desiti pojava depozita, u kojem slučaju profiltrirajte Vaš parfem kroz filter za kavu.
5. Ostavite da parfem odstoji barem 15 dana. Čuvajte ga na hladnom i tamnom mjestu;
6. Prema potrebi napravite neke izmjene u sastavu. Obavezno zapišite o kojim promjenama se radi;
7. Ostavite parfem da „sazrije“ barem mjesec dana.
Sada je Vaš parfem gotov i spreman za uporabu. Jedino što još trebate je dati mu ime!
Savjeti
Izrada parfema može biti skupa, pa u početku, dok isprobavate recepte, radite s malim količinama. Uvijek pustite parfem da sazrije jer takav parfem ima puno finiji, dublji miris.
Upozorenja
Neka ulja poput limuna, grejpa, lavande itd. su fototoksična, te parfeme spravljene s takvim uljima nemojte koristiti prije izlaganja suncu. Uvijek provjerite da li je eterično ulje koje koristite fototoksično.
Napisala: Stephanie Bideau