Nalazimo se u mjesecu borbe protiv raka dojke, 7. listopada obilježava se ˝Dan ružičaste vrpce˝ i pravo je vrijeme da vas ponovno podsjetimo koliko ta bolest može biti kobna i koliko je važno redovito obavljati pregled dojki jer vam doslovno može spasiti život.
Od raka dojke, samo u Hrvatskoj godišnje obolijeva 2300 žena, a 900 ih godišnje umire od bolesti. Zaprepastit će vas podatak da čak 50% slučajeva raka dojke napreduje u metastatsku bolest, drugim riječima – ne otkrije se na vrijeme. Također, manje znana činjenica je da od raka dojke, iako u nešto manjoj mjeri, obolijevaju i muškarci. Nažalost, zbog neupućenosti u tu ˝žensku˝ bolest takvi tumori se često otkrivaju tek u uznapredovalom stadiju.
Rješenje se doslovno nalazi u vašim rukama i vrlo je jednostavno, efikasno i ne košta baš ništa. Uz mamografiju i ultrazvuk koju je preporučljivo obaviti jednom godišnje za sve žene sa navršenih 40 godina života tu je i nezaobilazni samopregled dojke.
Najpogodnije vrijeme za to je tjedan dana nakon menstruacije jer su tada dojke najmekše i nisu toliko osjetljive na dodir. Ukoliko nemate menstruaciju, odredite jedan dan u mjesecu (uvijek isti) i stavite podsjetnik u mobitel da ga slučajno ne zaboravite.
S vremenom će vam samopregled prijeći u naviku i postati rutina. Upravo to i želimo, kao što većina ljudi ne može mirno zaspati bez pranja zubiju sličnu doživotnu naviku treba steći i sa samopregledom dojke.
Samopregled u tri koraka:
1. Inspekcija
Prije fizičkog pregleda, dojke je potrebno dobro promotriti u ogledalu. Obratite pozornost na izgled kože i bradavica, pomičnost dojki pri podizanju ruku i eventualne promjene na koži. Kod pregleda desne dojke desna je ruka podignuta iznad glave, a kod pregleda lijeve dojke obratno. Prilikom pomicanja ruku i pomicanja same dojke dobro promotrite pokazuje li se kakva promjena na njenoj površini.
2. Palpacija – pipanje dojki
Pipanje dojki možete obaviti sjedeći ili ležeći, a najsigurnije je iskoristiti obje varijante. Osnovno je pravilo da lijevom rukom pregledavate desnu dojku, a desnom lijevu. Kako biste maksimalno poboljšali kontakt između prstiju i dojke, prije pregleda nasapunajte dojke ili namažite kremom (uljem za masažu). Vrhovima ispruženih prstiju ˝korak po korak˝ prijeđite svaki dio dojke počevši od bradavice. Palpiranje nastavite u smjeru pazuha i provjerite eventualno povećanje limfnih čvorova. Na kraju pregleda nježno pritisnite bradavice između palca i kažiprsta i provjerite izlazi li iz njih kakav iscjedak.
3. Kopiranje
Kopiranjem pregleda upotpunite svoj samopregled – dvostruko je ipak sigurnije. Ovaj put koristite obje ruke tako da gornja ruka pipa dojku, a druga je odozdo pridržava kako bi se povećao osjet u dubini dojke i kako bi se bolje dobio osjećaj za tvrdoću i pomičnost pojedinih kvržica.
Ukoliko zamijetite bilo kakve kvržice, promjene na koži i izgledu bradavica ili zamijetite iscjedak – obavezno posjetite liječnika i što prije obavite mamografiju i ultrazvučni pregled dojki.