Poštovana,
Na licu imam seboroični dermatitis i koža je crvena (nekad više nekad manje) i suha, pa me zanima sa čime bi bilo najbolje mazati.
Hvala na savjetu i srdačan pozdrav.
Poštovana gospođo,
Seboreični dermatitis je recidivirajuća kronična bolest koju karakterizira upalna reakcija kod koje nastaje crvenilo i ljuštenje kože na zahvaćenim područjima.
Kao i kod svake kožne poteškoće ili bolesti, treba slijediti logičan niz terapije koja uključuje:
1) čišćenje jetre;
2) dodatke prehrani;
3) odgovarajuću prehranu;
4) dermalne pripravke.
Čišćenje organizma – detoksifikacija
Čišćenje organizma, primarno ciljano na jetru, je prvi korak kod svih bolesti, a naročito kod kožnih oboljenja. Ovaj tretman je potrebno izvoditi tri puta godišnje u pravilnim razmacima. Bez obzira koji način čišćenje odabrali, svaka kura traje 3 tjedna (21 dan).
Postoji nekoliko načina detoksifikacije – svi su dobri i podjednako učinkoviti, Vi samo trebate odabrati koji Vam najbolje odgovara.
a) dekokt korijena čička (čaj)
Čaj odnosno dekokt se priprema na sljedeći način: 1 jušna žlica korijena čička se kuha u 3,5 dcl vode 10 minuta, nakon toga se procijedi.
Ovakav čaj se prije tri puta na dan, nezaslađen, prije obroka, tijekom tri tjedna.
Iako je terapija čičkom financijski najpovoljnija, trebam napomenuti da je takav čaj dosta gorak i većini ljudi nije previše ugodan za piti. Isto tako, može biti problem kod spravljanja, jer je dekokt potrebno skuhati svježe tri puta na dan.
b) zelena glina (ventilirana – prigodna za oralnu upotrebu) – Glina vrlo često daje dobre rezultate kod kožnih oboljenja.
Kako je koristiti:
Navečer umiješajte jednu čajnu žličicu gline u 1,5 dcl vode.
Prvi tjedan – glina se pije ujutro, na tašte, ne miješajući je (ostaviti talog na dnu čaše).
Drugi tjedan – ujutro promiješajte glinu u vodi drvenom žlicom, ostavite da malo odstoji i zatim se pije “glinena voda” na tašte. Ostane malo taloga.
Treći tjedan – promiješajte glinu i vodu drvenom žlicom, sve se zajedno popije na tašte.
Prednost ovog načina čišćenja organizma je što se uzima samo jednom dnevno.
c) hidrolat paprene metvice ili sjemena mrkve
Vrlo jednostavan način čišćenja jetre, jedino trebate jako paziti da nabavite čisti hidrolat, koji ne sadrži alkohol, konzervanse ili bilo kakve dodatke. Doze se kreću od 10 ml do 30 ml hidrolata na dan (ovisno o starosti i težini osobe, te o težini problema s kožom), tijekom 21 dana.
Hidrolat možete uzimati na nekoliko načina:
– ujutro i navečer po 15 ml hidrolata, pomiješano s vrlo malo vode;
– ako imate naviku tijekom dana piti dosta tekućine, možete ukupnu količinu hidrolata (30 ml) pomiješati s 1-2 litre vode, te neka polako pije tijekom dana.
Jedna jušna žlica otprilike 10 ml hidrolata, jedna čajna žličica je otprilike 5 ml.
Oba hidrolata su vrlo ukusna, pa ne bi trebalo biti problema s ovim načinom čišćenja. Ako je potrebno, hidrolat se može umiješati i u sok ili hladan čaj.
d) Čišćenje jetre eteričnim uljima
Ako ste zainteresirani za ovu opciju, molim da se obratite stručnom aromaterapeutu za upute o dozama ili eventualnu izradu kapsula.
Dodaci prehrani – nezasićene masne kiseline
Poput čišćenja jetre, oralno uzimanje biljnih ulja je standardna terapija za sve kožne poteškoće.
Najčešće i najučinkovitije biljno ulje koje se primjenjuje u ovakvim slučajevima je biljno ulje noćurka (mora biti kvalitetno, hladno prešano i nerafinirano).
U pravilu, noćurak se uzima u dozi od jedne čajne žličice, tri puta nad dan nakon jela. Nakon jednog ciklusa uzimanja (1 ciklus = 21 dan) preporučuje se napraviti pauzu od najmanje 2 tjedna.
Prehrana
U prehrani bi trebalo izbjegavati koncentrirane ugljikohidrate, jako začinjenu hranu i masti, a preporučuje se hrana bogata vlaknima te uzimanje dodataka esencijalnih masnih kiselina (noćurak!) i vitamina E.
Savjet za prehranu oboljelih od psorijaze možete pronaći ovdje.
Dermalni pripravci
Od dermalnih pripravaka mogu Vam preporučiti da sami spravljate infuz od slame zobi.
– 2 dcl proključale vode prelijte preko 3 jušne žlice slame zobi, poklopite i ostavite 15-20 minuta, zatim procijedite. S dobivenim infuzom ispirite zahvaćena područja 1-2 puta na dan.
Zatim, na zahvaćena područja treba se 2-3 puta na dan nanositi uljna mješavina koja se sastoji od biljnih ulja ploda divlje ruže, macerata nevena i eventualno nara i kalofila, uz dodatak eteričnih ulja rimske i njemačke kamilice i palmarose.
Takvu mješavinu Vam može pripremiti stručan aromaterapeut, ili je možete nabaviti ovdje.
Prije nego što nanesete uljnu mješavinu, na kožu možete raspršiti jedan od odgovarajućih hidrolata: rimska kamilica, njemačka kamilica ili hamamelis.
Uz sve navedeno trebam napomenuti da je seboreja bolest koja ima kroničan tijek s izmjenama razdoblja poboljšanja i pogoršanja. Jednostavno je trebate prihvatiti kao takvu, biti uporni i redoviti s tretmanima te ne očajavati ili odustati od njih kada dođe period pogoršanja.
Održavanje zdravlja cjelokupnog organizma je ustvari jedini logičan način djelovanja protiv specifične bolesti.
Srdačan pozdrav,
Vlatka Mileusnić