Danas se na kardiovaskularne bolesti gleda kao na pravu epidemiju – prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, kardiovaskularne bolesti odgovorne su za čak 31 % sveukupne smrtnosti, a u Hrvatskoj su ti podaci još i više zabrinjavajući. Naime, prema statističkim podacima Zavoda za javno zdravstvo za 2016. godine, kardiovaskularne bolesti vodeći su uzrok smrtnosti u Hrvatskoj sa 45 % udjela u smrtnim slučajevima.
Ipak, dobra je vijest kako su one u velikoj mjeri preventabilne. Moguće ih je spriječiti ili odgoditi njihov početak i nastanak komplikacija djelujući na čimbenike rizika važne za nastanak bolesti, kao što su pušenje, nepravilna prehrana, tjelesna neaktivnost i prekomjerna konzumacija alkohola, ali i boljom kontrolom i liječenjem povišenog krvnog tlaka, šećera i masnoća. Iako je pridržavanje zdrave prehrane, redovito kretanje te prepoznavanje faktora rizika i simptoma srčanog udara savjet koji vrijedi za sve dobne skupine, evo na što treba obratiti pažnju u svakom desetljeću svog života.
>> Čuvaj svoje srce, bit će ti zahvalno
U svojim 30-ima…
Počnite na vrijeme brinuti o svom srcu, jer ono što radite – ili ne radite – može odlučiti o tome koliko dugo i koliko dobro ćete živjeti. Žongliranje između obitelji i karijera mnogima ostavlja malo vremena da brinu o zdravlju srca, ali evo načina kako ih izbalansirati.
Zauzdajte stres. Dugotrajan stres uzrokuje povećanje brzine otkucaja srca i krvnog tlaka, što može oštetiti zidove arterija. Prakticiranje tehnika upravljanja stresom ne samo da pogoduje vašem tijelu, nego i kvaliteti života. Pokušajte s vježbama dubokog disanja i pronalaženjem vremena kako biste svaki dan učinili nešto za sebe.
Upoznajte obiteljsku povijest. Pročešljajte svoje obiteljsko stablo kako biste saznali više o bolestima u obitelji i provjerili faktore rizika. Ako u obitelji postoji povijest bolesti srca, tada je veći i rizik od obolijevanja, pogotovo ako se radi o članu uže obitelji. To znači da se možete usredotočiti na čimbenike rizika koje možete kontrolirati, kao što je održavanje zdrave težine ili redovito vježbanje.
Stvorite i održavajte zdrave navike. Usadite svojoj djeci zdrave navike od kojih ćete i vi imati koristi. Provodite manje vremena na kauču, a više u pokretu. Istražite obližnji park pješice ili biciklom, šećite psa, ili posadite mini povrtnjak te zajedno s djecom radite u vrtu.
>> Školica trčanja: Zlatna pravila za trkače početnike
U svojim 40-ima…
Ako vam zdravlje srca dosad nije bilo prioritet, ne brinite. Zdravi odluke sada mogu ojačati vaše srce na duge staze ako razumijete zašto morate promijeniti svoj životni stil i imate samopouzdanja da to učinite.
Pripazite na težinu. Možda ćete primijetiti da se vaš metabolizam usporava, zbog čega je bitno izbjeći dobivanje na težini uravnoteženom prehranom i vježbanjem. Redovita fizička aktivnost (40 minuta tri do četiri puta tjedno) može pozitivno utjecati na razine kolesterola i vrijednosti krvnog tlaka, smanjiti šanse za razvoj dijabetesa i ojačati srce.
Provjerite razinu šećera u krvi. Uz kontroliranje vrijednosti krvnog tlaka i kolesterola, držite i vrijednosti šećera u krvi pod kontrolom, jer osobe s visokim krvnim tlakom te osobe koje boluju od dijabetesa imaju veći rizik od razvoja srčanih bolesti.
Dobro se naspavajte. Važan dio zdravog načina života je osiguravanje dovoljne količine sna. Kvaliteta sna može utjecati na zdravlje srca, zbog čega se preporučuje sedam do osam sati sna svake noći. I slušajte pritužbe svog partnera o hrkanju. Neobično glasno hrkanje koje zvuči kao da se gušite ili hvatate dah može biti znak apneje u snu, ozbiljnog poremećaja kod kojeg dolazi do prestanka disanja za vrijeme sna, što stavlja dodatni stres na vaše srce.
U svojim 50-ima i dalje…
Za razliku od bora i sijedih vlasi, ono što ne možete vidjeti je utjecaj koji godine rada ostavljaju na vaše srce. Stoga, počevši od 50-ih, trebate poduzeti dodatne korake.
Hranite se zdravo. Jednostavno je skliznuti u neke nezdrave prehrambene navike, stoga osvježite svoje prehrambene navike jedući više voća i povrća, cjelovitih žitarica bogatih vlaknima, ribe (po mogućnosti masnu ribu – barem dva puta tjedno), orašida, mahunarki i sjemenki, a pokoji dan pokušajte izbaciti meso.
>> Zaštiti svoje srce: TOP namirnice za zdravlje srca
Prepoznajte znakove srčanog i moždanog udara. Bol u prsima nije jedini znak koji upućuje na srčani udar – upoznajte se sa simptomima, tim više što simptomi srčanog udara kod žena mogu biti različiti od muškaraca.
Solgar Omege 3 sadrže visokovrijedne nezasićene masne kiseline EPA i DHA koje su neophodne za mnoge metaboličke procese kao i normalnu funkciju srca. Solgar Omega-3 odličan je izbor za sve koji brinu o svome zdravlju i optimalnoj biološkoj funkciji organizma, trudnice, dojilje te osobito za ranjivu populaciju s tendencijom kardiovaskularnog rizika gdje nutritivni unos od 250 mg EPA i DHA dnevno aktivno doprinosi normalnoj srčanoj funkciji.
Solgar Omega-3 i Solgar Omega-3 Double Strength su koncentrirani izvori ribljeg ulja, standardiziranog sadržaja proizvedeni prema najvišim kriterijima čistoće i stabilnosti posebnim, zaštićenim postupkom pročišćavanja što osigurava potpunu odsutnost teških metala i nečistoća te visoku apsorpciju i iskoristivost proizvoda.
Solgar Wild Alaskan Full Spectrum Omega je novoformulirani proizvod Solgara u kategoriji proizvoda za zaštitu srca, koji sadrži EPA i DHA koje prema istraživanjima doprinose normalnoj funkciji srca. Ova jedinstvena kombinacija u preporučenoj dnevnoj dozi sadrži 2400 mg pročišćenog ulja divljeg aljaškog lososa (202 mg EPA i 180 mg DHA), vitamin D 200 I.J., astaksantin 20 µg te kompleks omega masnih kiselina (omega-5, omega-6, omega-7 i omega-9).