Kadulja potječe s Mediterana, posebno s područja oko Jadranskog mora, a kultivirana je i u drugim europskim zemljama. Zbog svojih mnogobrojnih blagodati koristi se kao lijek više od 4000 godina. Kadulja ili žalfija (Salvia officinalis) višegodišnja je biljka s drvenastom stabljikom u podnožju. Raste u grmovima do visine od 70 cm s duguljastim sivo-zelenim baršunastim listovima koji šire karakterističan miris. Cvjetovi veličine oko 2 cm su plavo-ljubičaste boje. Kadulja cvate tijekom svibnja i lipnja, ovisno o lokaciji.
Listovi kadulje sadrže 1,5 do 2% eteričnog ulja koje se uglavnom sastoji od monoterpenskih ketona i to 35 do 60% tujona, 20 do 35% kamfora (u kadulji s naših područja količina kamfora je obično niža od tujona, dok kadulja iz Albanije sadrži više kamfora od tujona) i 1 do 15% cineola. Ulje sadrži i monoterpenske alkohole borneol i bornil-acetat, linalol i terpineol, te 6 do 15% seskviterpena viridiflora i kariofilena.
U biljci se nalazi i 2 do 6% tanina sa ružmarinskom kiselinom kao glavnom komponentom, kao i gorke diterpenske tvari poput karnosola, rozmanola, izorozmanola, svi odreda izuzetno snažni antioksidansi. Od ostalih tvari u kadulji se nalaze i flavonoidi (1 do 3%) sa luteolinskim i apigeninskim derivatima kao i glikozidi flavona. Antioksidanse u kadulji predstavljaju fenolni glikozidi.
Kadulja se najčešće primjenjuje kod upalnih stanja u usnoj šupljini poput gingivitisa i stomatitisa i to tako da se priprema infuz za grgljanje. Čaj od kadulje koristi se kod poremećaja probave, nadutosti, upalnih stanja sluznice probavnog sustava. Protuupalno djelovanje kadulja ima radi sadržaja ursoličke kiseline. To je djelovanje jače od lijeka indometacina (nesteroidni protuupalni lijek). Eterično ulje ima snažno antimikrobno djelovanje protiv Bacillusa subtilisa, vrsta gljivice Candida i Aspergillus flavus.
Protuvirusno djelovanje također se pripisuje eteričnom ulju. Neki terpenoidi iz kadulje pokazali su antimutagena svojstva (štite od genske mutacije). Kadulja se koristi i kao antihidrotik – za smanjivanje noćnog znojenja i općenito znojenja radi psihosomatskih uzroka.
Radi regulatornog djelovanja na hormonski sustav kod žena (estrogenomimetik – imitira djelovanje estrogena), kadulja (list biljke i eterično ulje) koriste se za poboljšavanje simptoma menopauze, posebno napada vrućine. Eterično ulje kadulje ima lipolitičko djelovanje pa se stoga nalazi u sastavu uljnih smjesa za utrljavanje protiv celulita. U tradicionalnoj narodnoj medicini kadulja se koristi za zaustavljanje sekrecije mlijeka.
Neželjene popratne pojave nastaju kada se spravljaju pripravci s više od 15 g lista po dozi ili kod dugotrajnog korištenja. Tujon iz eteričnog ulja je toksičan ako se nepropisno dozira i može izazvati simptome poput ubrzanog rada srca, napada vrućine, grčeva i vrtoglavice.
Kadulja se ne smije koristiti kod osoba s epilepsijom budući da tujon, kamfor i cineol imaju epileptogena svojstva. Kadulja je kontraindicirana u trudnoći i tijekom dojenja (osim za zaustavljanje lučenja mlijeka) kao i kod upale i zatajenja bubrega te kod estrogen ovisnih tumora (tumori dojke i jajnika).