Sjedite danas za stol u svojoj blagovaonici i okrenite se oko sebe. Izračunajte koliko je stolica oko stola i koliko je vaših članova obitelji. Je li možda samo jedna stolica ‘viška’?
Blagdani nam, više nego bilo koje drugo godišnje doba, pružaju priliku da ‘služimo’ ljudima. Ima li vaša obitelj mjesta za stolom, ima li hrane i darova za još nekoga osim za vas? Tko bi mogao sjediti na toj praznoj stolici? Ili možda dvije? Tko bi mogao jesti dio (od previše hrane) koju planirate pripremiti. Najvažnije od svega – jeste li spremni otvoriti srce i pomoći nekom drugom? Ili barem nazvati neku blisku osobu koju ste zanemarili – možda stare roditelje, nekoga od rodbine, prijatelje ili pak susjede?
Ne težite savršenosti, već osjećaju bliskosti
Mnogo je onih koji su financijski siromašni, bez osnovnih fizičkih potreba poput hrane, odjeće i skloništa. Drugi su ‘siromašni u odnosima’, nalaze se daleko od kuće ili bez obitelji. Neki su emocionalno potrošeni nakon teške godine, a suočavanje s blagdanima čini njihov teret još težim za podnošenje.
Usamljenima je možda potrebna obitelj. Obeshrabreni će možda trebati ohrabrenje. Siromašnima će možda trebati hrana. A vi vrlo dobro znate što imate i što im možete ponuditi. Ako ništa od materijalnog, pa barem da ih upitate ‘Kako si?’!
“Ovih blagdana nemojte težiti savršenosti, već osjećaju bliskosti. Pitajte svoje bližnje ‘Kako su?’ i saslušajte njihov odgovor te iskoristite priliku i da vi nekome iskreno kažete kako ste. To ne znači samo ugodne interakcije, u redu je i posvađati se, ali ako iza toga slijedi mirenje, oboje će pomoći u razvoju bliskosti”, savjetuje i prof. dr. sc. Nataša Jokić-Begić s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu koja je sa svojim studentima psihologije pokrenula Udrugu Kako si, neprofitnu organizaciju čiji je cilj osnažiti javnost za suočavanje s različitim svakodnevnim teškoćama.
Čak 10 posto Hrvata nema se kome obratiti za pomoć!
Ona se svakodnevno u svojoj praksi susreće s rastućim brojem anksioznih i depresivnih osoba, a istraživanja pokazuju kako čak 10 % građana Hrvatske nema nikoga da mu se obrati za pomoć kada mu ona zatreba! Poražavajuća je to brojka, a intenzitet usamljenosti raste s dolaskom blagdana i sveopćeg veselja koje se prezentira prema van.
A zapravo je za mnoge ljude blagdansko vrijeme daleko od svečanog slavlja, povezanosti s obitelji, druženja, obilne trpeza i slavlja. Osjećaji usamljenosti i žaljenja mogu biti posebno bolni za Božić, jer se dodatno pojačavaju kada vidite da se drugi povezuju i provode kvalitetno vrijeme s obitelji i prijateljima. Zadnjih nekoliko godina mnogi su od nas prošli kroz teške izazove – od gubitaka voljenih uslijed pandemije koronavirusa, velike ekonomske krize, gubitka poslova i porasta egzistencijalnih strahova.
Nedavno istraživanje u Hrvatskoj otkrilo je kako čak 50 posto ispitanika žele da ih se češće i iskreno pita kako su! No, nitko ne želi da se takvo pitanje koristi samo kao fraza i da iza nje stoji nezainteresiranost i površnost.
Sjetite se koliko je puta vama značilo, kada ste bili tužni i razočarani, da vas netko priupita ‘kako si’ i sa zanimanjem posluša sve što vam leži na duši. Taj osjećaj dijeljenja brige pa čak i kada nam netko ne može konkretno pomoći, ipak nam donekle ‘skida teret s leđa’ – jer nam je netko dao da znanja da mu je stalo do nas.
Zašto je briga za druge važnija nego što mislite?
Božić je teško i izazovno razdoblje posebno za osobe s problemima poput depresije i anksioznosti koji se u ovo vrijeme mogu još više produbiti. Umjesto da vas privuče komercijalna strana blagdana, stres i izolaciju možete smanjiti tako da zastanete, osvijestite zahvalnost na sadašnjem trenutku i budete zahvalni za ono što imate te odvojite malo vremena za opuštanje i brigu o sebi, ali i drugima!
Kada se ljudi osjećaju cijenjenima, sretniji su i doživljavaju manje stresa. Bilo da komunicirate s mladima ili odraslima – bilo da su obitelj, prijatelji ili suradnici – što više pokažete da vam je stalo do druge osobe, to će se druga osoba osjećati bolje i odnos će biti jači. Mnogo je dokaza koji potvrđuju ovu teoriju – da briga za druge povećava samovrijednost druge osobe i temelj je svake uspješne veze!
Što ste danas učinili da drugima pokažete da vam je stalo?
Što ste danas učinili da drugima pokažete da vam je stalo do njih? To ne mora biti velika gesta. Lijepa riječ, ponuda za pomoć ili čak osmijeh, male su stvari koje svi možemo učiniti svaki dan kako biste pokazali da vam je stalo do onih s kojima komunicirate.
Briga za druge uvelike doprinosi izgradnji obostrano korisnih odnosa. Zato sada sastavite listu svih osoba koje vam znače u životu, a s kojima ste izgubili redovnu komunikaciju. Potaknite sami sebe, a možda time potaknete i druge oko sebe, da obnovite sve pokidane veze i učvrstite sve postojeće, a još bolje ako pri tome i steknete neke nove!
Jer Božić je vrijeme za širenje dobrote, zahvalnosti i ljubavi. U današnje vrijeme, zahvaljujući tehnologijama i poziv ili videopoziv su dobrodošle alternative, ako niste u mogućnosti povezati se na najljepši način – onaj fizički/osobni!
Upravo je to bio i pokretač kampanje koju je s s Udrugom kako si? napravio Hrvatski Telekom, a radi se o serijalu od 15 videa koji pokrivaju teme kao što su burnout, usamljenost i slično, kako bi skrenuli pozornost na ove važne, a često zapostavljene teme. Videi su dostupni na YouTube kanalu Hrvatskog Telekoma.