Plastika za jednokratnu uporabu i dalje predstavlja gorući ekološki problem – manje od 10 % od 9 milijardi tona plastike proizvedenih od 1950-ih godina naovamo bio je reciklirano, a većina preostalog dijela završila je u smeću i krenula prema oceanima. Opscena količina plastike koja završava u našim oceanima zaslužna je za vijesti nad kojima se definitivno vrijedi zamisliti, kao što je ona o kitu pronađenom na Filipinima s 88 kilograma plastike u želucu ili nasukanom dupinu na Floridi s plastičnim vrećicama i balonom u želucu. Ako vas priče iz životinjskog svijeta ne dirnu, možda sljedeća hoće, jer su znanstvenici pronašli tragove mikroplastike i u ljudskom izmetu nakon konzumacije određene ribe i plodova mora. Ovakve vijesti nisu neuobičajene, a podcrtavaju ogroman problem s kojim se suočavamo zbog visoke potrošnje plastike.
Neugodna istina glasi da, čak i ako marljivo pristupite recikliranju, i dalje ogromna količina plastike završi u oceanima – i u želucima životinja koje borave u moru. Postoji sedam različitih vrsta plastike, i iako se tehnički sve mogu reciklirati, u većini postrojenja obrađuju se samo dvije vrste plastike – PET, koja se obično koristi za boce vode i drugih napitaka, i HDPE, plastika koja se koristi za ambalaže proizvoda za čišćenje i boca za mlijeko. Ako doista želimo okončati problem plastike na svijetu, jedno od rješenja je preusmjeravanje fokusa s recikliranja na smanjenje upotrebe plastike i njezino ponovno korištenje. Drugim riječima, kad sljedeći put odete u trgovinu, nemojte ni posegnuti za plastičnom vrećicom – evo nekih stvari koje možete učiniti da biste smanjili količinu plastiku koju inače nakupite u trgovini.
Još koristite plastične vrećice?
U prosjeku svaku plastičnu vrećicu koristimo 12 minuta, ali potrebno je stotine godina da se razgradi na odlagalištu. Vreće za višekratnu upotrebu su ključ rješenja – koristite ono što već imate za svoje buduće shopping izlete. Ako niste sigurni kada ćete sljedeći put u nabavu namirnica, držite nekoliko njih u prtljažniku automobila (ili jednu složenu u torbi) tako da ste uvijek spremni.
Isto vrijedi i za vrećice za voće i povrće.
Ako ste navikli na stavljanje voća i povrća u zasebne plastične vrećice prije nego što ih stavite u košaru, počnite koristiti verziju za višekratnu upotrebu. Iako se sad već mogu pronaći višekratne vrećice za voće i povrće, to ne znači da morate kupiti novu – možete ponovno upotrijebiti staru plastičnu vrećicu koju ste donijeli kući iz trgovine.
Preskočite proizvode zamotane u plastiku.
Kad se nađete u tradicionalnom supermarketu, prvo provjerite odjeljak sa svježim proizvodima i birajte opcije bez plastike. Takvo „golo“ voće i povrće možete lakše pregledati te odabrati pravu količinu za sebe i svoju obitelj, istovremeno smanjujući otpad.
Kupujte na tržnici kad god je to moguće.
Još je lakše izbjeći plastičnu ambalažu ako kupujete na tržnici u odnosu na prodavaonicu namirnica. Sjetite se ponijeti vlastite (višekratne) vrećice kako biste svoj ulov lakše ponijeli kući.
Birajte proizvode u staklenom ili papirnatom pakiranju.
Prilikom kupnje zapakiranih proizvoda, dajte prednost staklenoj ili papirnatoj ambalaži jer se lako može ponovno upotrijebiti. Mnogo prehrambenih artikala – poput umaka za tjesteninu, džemova ili maslaca – često dolaze u staklenoj ili plastičnoj ambalaži, pa je lakše napraviti promjenu. Iako i staklo ima svoj set problema kad je riječ o recikliranju, i dalje može biti bolja opcija od plastike.
Pročitaj i ovo:
• Provjerite koje plastične proizvode više nećete moći koristiti
• UN upozorava: Plastika se nalazi svuda oko nas – možda i u vama
• 10 mitova o klimatskim promjenama kojima ne treba vjerovati