Često ste za računalom? Stalno ste umorni i lako gubite dah? Zbog neprestanog stresa i brzog tempa života plitko dišete? Ako ste si to bili osvijestili i prije nego što ste ovo pročitali, već ste na dobrom putu jer sve počinje sa svjesnošću. Jogijske vježbe disanja izvrsno su rješenje za vas. Osim što će vam pomoći da prodišete punim plućima, olakšat će vam i suočavanje sa životnim izazovima jer duboki dah ima duboko umirujući učinak. Jeste li znali da se upravo plitkim disanjem stvara izvrsna baza za razne bolesti? Stoga, poduzmite i vi prvi korak ka svjesnom disanju!
Abeceda disanja
Joga nas uči da uvijek dišemo kroz nos. Zašto? Naime, dlačice u nosu zagrijavaju zrak koji putuje kroz nosnice do naših pluća, a usto sprečavaju prolazak bakterija, što znači da nas disanje kroz nos zapravo štiti od bolesti. Sjetite se i da pri fizičkim naporima, kad gubimo dah i pod velikim smo stresom zapravo često dišemo upravo na usta.
Uvijek dišite duboko i pritom koristite cijela svoja pluća i trbuh. Tako ćete povećati kapacitet pluća te osnažiti dijafragmu, mišić bez kojeg disanje ne bi ni bilo moguće. Zamislite da dišete cijelim tijelom, osjetite kako udahom dopirete do svake, i najmanje, stanice u svom tijelu. Osvijestite kako na valovima udaha unosite u svoje tijelo pozitivnu, životnu energiju (pranu), a na valovima izdaha otpuštate sve nepotrebno i oslobađate se negativnih emocija i toksina.
Ekstra savjet: promatrajte bebe. Primijetit ćete da one dišu kroz nos i da se njihov trbuščić s udahom slobodno širi. Učite od njih i vratite se prirodnom disanju!
Vježba za svjesno, trodimenzionalno disanje
Za početak dovoljno je sjesti na udobnu dekicu prekriženih nogu i zatvoriti oči. Nekoliko puta duboko udahnite na nos i izdahnite na usta, a potom umirite dah i usmjerite svu svoju pažnju samo na disanje. Promatrajte svaki svoj udah i izdah i osjetite dišete li ujednačeno ili pak plitko i isprekidano. Ako vam neka misao dođe, samo je (ot)pustite da polako otplovi dalje i vrlo brzo osjetit ćete kako se cijelo vaše tijelo počinje opuštati.
Položite dlanove na donji dio trbuha, spojite srednje prste, počnite svjesno „disati“ u dlanove i osjetite kako se sa svakim udahom prsti polako odmiču. Zatim dlanove položite na bočne strane rebara i osjetite kako se s udahom dlanovi polako udaljuju jer se vaš prsni koš širi trodimenzionalno. Još nekoliko dubokih udaha i izdaha… Na kraju dlanove položite na ključnu kost. Osjećate li da se ona podiže i spušta? Ako je tako, uspjeli ste u trodimenzionalnom disanju! Dobrobiti trodimenzionalnog disanja su višestruke: osim što nas duboko relaksira i ublažava stres, povećava se oksigenacija tkiva, odnosno cijelo se tijelo puno bolje opskrbljuje kisikom, što nam donosi zdravlje i bistar um.
Pobjednički dah – ujjayi pranayama
U pravilu se ova vrsta jogijskog disanja prakticira tijekom vježbanja dinamičnijih stilova joge kako bi se tijelo zagrijalo i sačuvalo od eventualnih ozljeda.
Evo kako se izvodi: zauzmite udoban sjedeći položaj, uspravne kralježnice. Zamislite da dahom želite zamagliti stakla na naočalama. Umjesto naočala može vam poslužiti dlan. Postavite ga ispred lica, lagano stisnite glasnice i čujno izdahnite prema dlanu. Zvuk koji ćete čuti sličan je šapatu ili šumu oceana… Sad isto to učinite zatvorenih usta i očiju te nastavite ujednačeno disati lagano stisnutih glasnica. Ako čujete zvuk iz svog grla, to znači da ujjayi dah pravilno izvodite. Ovu vrstu disanja možete prakticirati ako imate menstruacijske tegobe, patite od napadaja panike i nesanice ili ste trudni i želite umiriti um i tijelo između trudova.
Vježbajte zdravo disanje kad god možete, kod kuće, u prirodi, uz more, čak i na poslu, i ne zaboravite da je dah kralj, a tijelo sluga.